Iš ko pagaminti laiptai

laiptaiIndividualiuose namuose laiptai užima itin svarbią namų vietą. Tai žingsniai į kitas erdves, o visi žingsniai turi būti žengiami tvirtai. Laiptų konstrukcijos gali būti pačios įvairiausios. Tai lyg pagal užsakymą gaminami baldai – čia gali sutilpti visa šeimininkų ir laiptų gamintojų išmonė. Norite ne medinių pakopų, o akmens masės? Prašom! Tik reikės pasirūpinti, kad pagrindo konstrukcija būtų itin tvirta ir patikima.

Iš ko susideda laiptai?

Laiptasija – tai pagrindinis karkasas, prie kurio tvirtinamos laiptų pakopos. Laiptasijų gali būti viena, dvi ir net trys – priklausomai nuo konstrukcijos sudėtingumo. Dažniausiai laiptasija būna metalinė, virinama iš tvirto plieninio profilio ir galinti atlaikyti itin didelius svorius ir apkrovas.

Pakopa – tai ta lenta, ant kurios dedame koją. Ji tvirtinama prie laiptasijos. Kad būtų patogu lipti, jos plotis neturėtų viršyti 30 centimetrų. Juk tokia yra vidutiniška žmogaus pėda.

Popakopė – tai lenta kuri tvirtinamo tarp pakopų, kad nesimatytų po laiptais esanti erdvė. Dar ji vadinama papakope ar priešpakope. Ji gali būti tvirtinama tiek prie laiptasijos, tiek prie pakopų.

Marša – tai aikštelė, kuri yra tarp besisukančių laiptų. Kitas jos pavadinimas – laiptatakis. Marša paprastai yra daroma, kai laiptai sukasi 90 arba 180 laipsnių kampu. Mažesniu kampu besisukantys laiptai paprastai maršos neturi, posūkis suformuojamas iš nestandartinių trapecijos formos pakopų.

Turėklas – tai vamzdis, į kurį atsiremiame lipdami laiptais. Jis dar vadinamas porankiu. Jo tikslas – apsaugoti mus, kad nenugriūtume nuo laiptų. Be to jis suteikia laiptams savotišką žavesį.

Statramsčiai – tai vertikaliai stovintys vamzdžiai tarp turėklo ir laiptų pakopų. Jie stovi statmenai, todėl taip ir vadinasi. Galiniai statramsčiai paprastai būna kiek tvirtesni, nes jie statomi laiptų pradžioje ir pabaigoje.

Skersiniai – tai ploni vamzdeliai, montuojami išilgai statramsčių, kad pro juos nepralįstų vaikai. Jie būna ne visur, nes kartais statramsčiai statomi ant kiekvienos pakopos ir pralįsti vaikams beveik neįmanoma.

Pasidarysiu pats?

Ar laiptus galima pasidaryti patiems. Taip, galima. Tačiau yra tik 3 atvejai, kai tai galima pasidaryti patiems.

1 atvejis: Kai reikia laiptų į palėpę. Tada galima įsigyti specialius laiptus internetu ir patiems susimontuoti. Jie paprastai parduodami jau kartu su dangčiu ir apšiltinimu, tad papildomų išlaidų nebus daug.

2 atvejis: kai laiptasija yra ne ištisinė, o sumontuojama iš detalių. Paprastai laiptasija yra sudaryta iš alkūnių, ant kurių tvirtinamos pakopos. Jas surinkti iš atskirų detalių gana sunku, nebent viena pakopų dalis tvirtai tvirtinama prie sienos. Kitais atvejais laiptasijos atsisakoma, kaip tokios, o laiptai yra montuojami sraigtiniai – aplink stulpą. Jis gali susidėti iš trumpų detalių, nes jas sudėjus stulpas būna visiškai stabilus ir atlaiko pakankamai didelį svorį.

Tokius laiptus galima įsigyti internetu.

3 atvejis: kai laiptai yra į rūsį. Pakanka storesnių lentų ar profilių ir tokius laiptus galite susimeistrauti patys. Dvi ilgos lentos atstos laiptasijas, o tarp jų iš karto darysite pakopas. Popakopių nereikia. Panašiai padarysite ir su turėklais – montuosite galinius statramsčius, uždėsite porankį,  tada dar įdėsite keltą statramsčių, kad turėklas būtų stabilesnis ir viskas.

 

Facebook Comments