Apie naudojamus akmenis pirtyje

pirtysKokie pagrindiniai akmenys yra naudojami kaimo sodybos pirtyje, kokiomis savo turimomis savybėmis jie pasižymi, kuo galbūt yra naudingi žmogaus sveikatai – apie tai šiame apžvalginiame straipsnyje.

 

Talkochloritas

Talkochloritas,arba kitaip Muilo akmuo, dėl savo turimų ypatingų savybių laikomas vienu geriausių akmenų kaitinimui. Jis sunkus ir tankus, sugebantis savyje sukaupia daug šilumos.

Šis akmuo pasižymi maloniu šiluminiu spinduliavimu, o dėl turimos monolitinės struktūros sandaros bei gero šiluminio laidumo geba itin greitai sugerti šilumą ir išsaugoti labai ilgą laiką palaipsniui išskiriant ją į aplinką. Talkochloritas išties sukaupia labai daug šilumos, palyginimui, net dviem su puse karto daugiau nei krosnies plytos ir tuo pat metu neskilinėja pasiekus 1200 laipsnių karščio. Kaitinimasis pirtyje bus dar kur kas smagesnis, ant tokio akmens įlašinus pušų, eukalipto ar kokio kito malonų kvapą skleidžiančio medžio ekstrakto.

 

Avietinis kvarcitas

Avietinis kvarcitas arba anglų kalboje sutinkamas Crimson pavadinimu yra natūralus vienalytis akmuo, kurio sudėtyje daugiausia beveik gryno kvarco (net 98 % ). Turimų fizinių savybių dėka yra labai tvirtas, atsparus žemai ir aukštai temperatūrai,jos pokyčiams, taip pat trinčiai, mažai sugeria vandens, be to,ilgaamžis, todėl idealiai tinkantis naudoti pirtyse. Dėl turimo didelio tankio ir mažo šilumos laidumo išgauna maksimalų šilumos efektyvumą per kuo ilgesnį laiką.

Kvarcitiniai akmenys geba kaupti šilumą ir išgauti karštį pirties arba saunos patalpose. Įkaitę tokie akmenys šildo orą pirties patalpose, taip pat sienas ir lubas. Dėka išgaunamos aukštos akmenų temperatūros, užliejus ant jų vandens, susidaro drėgnas, lengvas ir malonus garas, įkaitindamas būnančius pirtyje.

Avietinis kvarcitas turi nemažai gydomųjų savybių – stablizuoja kraujo spaudimą, sumažina nugaros skausmus.

 

Gabro diabazas

Gabro diabazas – dažniausiai aplinkoje pasitaikantis juodos spalvos, ir jokių nuodingų medžiagų neišskiriantis akmuo, todėl ir ekologiškas. Itin gerai įkaista ir greitai perteikia šilumą, yra tvirtas, todėl karštyje ilgai neskyla. Ko gero, labiausiai naudojamas po talkochlorito akmuo kaimo sodybų pirtyse.

 

Statant, įsirengiant arba renovuojant pirtis, žadeitas yra kone tobulas akmuo, dėl savo turimų savybių ne veltui vadinamas „imperatoriškuoju akmeniu“. Tai retas, ne vulkaninės kilmės mineralas, aplinkoje dažniausiai aptinkamas baltos, žalios arba pilkšvos spalvos, pasitaiko turinčių rudų, violetinių atspalvių.Žadeito ištekliai planetoje gana riboti. Akmuo išgaunamas rankiniu būdu, yra ilgaaamžis.

Užpylus vandens ant šio įkaitusio akmens nesusiformuoja joks matomas garas, tačiau jis švelniai veikia pirties patalpoje esančius, nes turi unikalių gydomųjų savybių. Mokslininkai pripažino, kad litoterapijos tikslams naudojamas žadeitas veikia stabilizuojamai ir raminamai žmogaus organizmą. Be to, teigiamai veikia arterinį kraujospūdį, sustiprina nervų sistemą, taipogi sumažina juosmens skausmus, tinkamas gydyti inkstų, stuburo ligas.

 

Derėtų žinoti, kad ne bet kokie akmenys, o juo labiau rieduliai, esantys aplinkoje yra tinkami naudoti pirtyse bei saunose.Bet koks pašalės lauko akmuo, įdėtas į krosnelę kaitinimo metu per garus gali išskirti nuodingąsias medžiagas, pakenkti kvėpavimo takams, taip pat veikiamas aukštos temperatūros suskilti arba sutrūkinėti.

Facebook Comments