Ne Šekspyras ir ne Kupidonas: beveik pusei vyrų Valentino sveikinimą šiemet rašė dirbtinis intelektas

Jei šiųmetis Valentino dienos sveikinimas nustebino iškalbingumu, labai nemaža tikimybė, kad jį parašė dirbtinis intelektas (DI). Kibernetinio saugumo sprendimų lyderės „McAfee“ tyrimo duomenimis, 45 proc. vyrų šiemet įkvėpimo meilės atvirutei ieškojo „ChatGPT“, „Google Gemini“ ir kituose panašiuose įrankiuose. Nors statistika patvirtina, jog tą iš blogos valios darė tik labai nedidelė dalis stipriosios lyties atstovų, „Telia“ ekspertai ragina neužkibti ant DI apžavais „ginkluotų“ sukčių kabliuko.

„DI yra nauja meilės pasaulio realybė, kurią turėsime priimti tiek su jos privalumais, tiek su keliamomis rizikomis. Suteikdama idėjų pasimatymams ir mokydama flirtuoti, ši technologija vieniems suteiks drąsos pirmąkart prisipažinti meilėje, o kitiems – padės iš naujo įžiebti kibirkštį atšalusiuose santykiuose. Bet svarbu nepamiršti, kad kitu lazdos galu visada gali „trenkti“ piktavaliai, kuriems DI atriša rankas pažinčių programėlėse kurti dar patrauklesnius tariamų meilės ieškotojų atvaizdus ir dar įtikinamiau suokti apie jausmus, realybėje turint tikslą beširdiškai pasipelnyti“, – teigia „Telia“ Skaitmeninės pažangos centro skaitmenizacijos ekspertė Diana Gold.

Kreipimasis į DI – ne iš tingumo

Nustačius ar išgavus prisipažinimą, kad meilės dienai skirtą žinutę už partnerį sukurpė robotas, ne vienam gali užvirti kraujas. Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, jog „nenaudėliui“ taip smarkiai nerūpite, kad jis vienąkart per metus pasitaikančios progos sveikinimui pagailėjo skirti net tas kelias savo gyvenimo minutes. Tačiau D. Gold ragina nedaryti skubotų išvadų.

„Antroji pusė daugeliui mūsų yra vienas svarbiausių žmonių pasaulyje, todėl jo ar jos nuomonei apie mus esame ypač jautrūs. Dėl to nereikėtų stebėtis, kad nepasitikėdami savo jėgomis arba bijodami sugriauti tiltus tolimesniam bendravimui, įsimylėjėliai pagalbos kreipiasi į savo kūrybingumą ne vienu atveju jau spėjusius įrodyti DI asistentus. Tiesą sakant, toks veiksmas netgi gali turėti priešingą reikšme – partneriui rūpite taip smarkiai, kad jūsų akyse jis bando pasirodyti kuo geriau, naudodamas visas jam prieinamas priemones“, – motyvą pateikia pašnekovė.

Gerus daugelio meilės laiškui DI naudojusiųjų ketinimus patvirtina ir „McAfee“ surinkti duomenys. Beveik ketvirtadalis tą darė dėl drąsos trūkumo, penktadalis – dėl pernelyg užimto tvarkaraščio, o 18 proc. – stokodami iškalbos ar nežinodami, ką jų partneris norėtų išgirsti šia proga. Viso labo vienas iš dešimties „išmaniųjų Romeo“ pasitelkė DI, nes sveikinimą jautė rašantis iš reikalo ir norėdamas tam skirti kaip įmanoma mažiau pastangų.

DI galima panaudoti ir plačiau 

„Telia“ Skaitmeninės pažangos centro atstovės teigimu, DI naudojimo negalima laikyti abejingumu ir todėl, kad norint su juo pasiekti gerų rezultatų, kol kas tenka įdėti nemažai darbo. Jei keliais žodžiais „ChatGPT“ ar „Gemini“ paprašysime sukurti Valentino dienos sveikinimą, atsakymo eilutėje išvysime labai standartinį tekstą, kuris dažnai net plika akimi neprimins mūsų kalbėjimo manieros ir neturės nė lašelio asmeniškumo. Tą patobulinti pavyks tik tuo atveju, jei DI asistentui suteiksime daug gero pažinimo reikalaujančios informacijos apie savo simpatiją. 

Vis dėlto roboto sugeneruotus sveikinimus verta naudoti nebent įkvėpimui rašant savąjį, o kur kas geresnė idėja DI pajėgumus išnaudoti jaukaus Valentino dienos pasimatymo kūrimui. Pavyzdžiui, pagal antrosios pusės mėgstamus maisto produktus ir savo gebėjimų virtuvėje lygį sumaniojo asistento galime paprašyti parekomenduoti receptą patiekalui, kurį galėtume pagaminti vakarienei. Jis taip pat gali padėti apsispręsti renkant filmą ar nebrangią dovaną. O jei norite būti ypač romantiški, surašę visas gražiausias judviejų patirtas akimirkas, DI galite skirti užduotį sukurti nuotaikingą serenadą.

„DI yra tik įrankis, todėl jo naudojimas savaime nenubraukia pastangų. Tiesą sakant, jei ši technologija pastūmės partnerį elgtis romantiškiau, nei įprastai, ar suteiks įkvėpimo naujoms patirtims, antrosios pusės per Valentino dieną bus tik laimingesnės“, – įsitikinusi ekspertė.

Įrankį jau įvaldė ir sukčiai 

Pasak D. Gold meilės temoje būtina įžvelgti ir tamsiąją DI pusę. Generatyvinis intelektas šiandien kelių mygtukų paspaudimu gali sugeneruoti gerai atrodančių, tačiau realybėje neegzistuojančių žmonių nuotraukas, kurias populiariausiuose socialiniuose tinkluose ir pažinčių programėlėse per pastaruosius 12 mėnesių jau spėjo pastebėti jau penktadalis apklaustųjų. Dar blogiau, kad naudodamas šiuos atvaizdus ir DI suteikiamus automatizacijos įrankius, vidutinių gebėjimų piktavalis gali virsti tikru „lovelasu“ ir už nosies vienu metu vežioti ne vienetus, o dešimtis ar net šimtus aukų.

Jei pažinčių platformoje suabejojote, ar jūsų pilve drugeliai skraido dėl sutiktojo žavesio ar nedorėlio DI apžavų, Skaitmenizacijos ekspertė pateikia penkias svarbiausias priemones apsidraudimui nuo romantinių nusikaltimų.

  • Įdėmiai išnagrinėkite siunčiamas žinutes ar el. laiškus. DI sukurti tekstai būna sklandūs, tačiau nekonkretūs ir dažnai „apie nieką“;
  • Suveskite simpatijos vardą ir pavardę „Google“ paieškoje. Sukčiai dažnai naudoja vogtas tapatybes, tad išvaizdos skirtumai pažinčių programėlėje ir kituose šaltiniuose yra labai didelė raudona vėliavėlė;
  • Nesutikite bendravimo iš pažinčių programėlės perkelti į „Telegram“, „WhatsApp“ ir kitas šifravimą naudojančias platformas. Jas dažnai pasitelkia nusikaltėliai, norėdami likti neišaiškinti;
  • Niekada nesiųskite privačių duomenų, pinigų ar dovanų, net jei juos gavote pirmieji. Aferistai dažnai aukoms pirmieji išsiunčia nedideles pinigų sumas ar mažos vertės staigmenas, norėdami užliūliuoti budrumą ir gauti adresą bei kitus jautrius asmeninius duomenis;
  • Pasipasakokite apie naująją simpatiją nors vienam žmogui. Didelis susižavėjimas gali neleisti pastebėti įtartinų aplinkybių, kurios jūsų draugams ar šeimai gali būti akivaizdžios.

 

Audrius Stasiulaitis

I WILL TELL ABOUT TELIA

Tel. (8 5) 236 7019, Mob. 8 686 77988

El. p. audrius.stasiulaitis@telia.lt  

Telia Lietuva, AB, Saltoniškių g. 7A, 03501 Vilnius

Pranešimą paskelbė: Paula Zlatkutė, UAB „INK agency“

Ne Šekspyras ir ne Kupidonas: beveik pusei vyrų Valentino sveikinimą šiemet rašė dirbtinis intelektas

Facebook Comments