Birštone įvyko ketvirtasis diskusijų festivalis „Būtent!“: valstybei aktualius klausimus sprendė tūkstančiai lietuvių

Rugsėjo 2-3 d. Birštone jau ketvirtą kartą vyko vienintelis šalyje diskusijų festivalis „Būtent!“. Visą Vytauto parką nusėjęs renginys per dvi dienas pritraukė daugiau nei 5 tūkst. dalyvių. Susirinkusieji turėjo galimybę dalyvauti įvairiose valstybei ir visuomenei aktualiose diskusijose, kuriose dalyvavo Lietuvos ir užsienio šviesuomenė, nuomonės formuotojai, politikai, ekonomistai, nevyriausybinių organizacijų ir kitų sričių atstovai. Daugiau apie diskusijų festivalio eigą ir patirtis kalba vienas jo organizatorių Arnas Marcinkus.

Festivalyje – pagarbi ir draugiška atmosfera

Anot Arno Marcinkaus, nepaisant to, kad festivalis dėl priverstinės pertraukos nevyko dvejus metus iš eilės, žmonės jo nepamiršo ir atvyko išsiilgę būtent tokio, Lietuvoje neįprasto formato renginių.

„Festivalio metu jautėsi, kad žmonės pasiilgę tarpusavio ryšio – gyvų ir atvirų pokalbių. Atvykusieji vertino tai, kad diskusijose buvo kalbama ne tik visuomenei aktualiomis temomis, bet ir klausimais, kuriais jau kurį laiką nesiseka prieiti bendro sutarimo. Tarp jų – civilinė sąjunga, švietimas, vyriausybės vykdoma politika, – pasakoja A. Marcinkus. – Nors pastaruosius porą metų viena iš esminių aktualijų buvo koronaviruso pandemija, festivalyje nebuvo nė vienos diskusijos šia tema. Manau, kad tai – jau išsemta tema, po itin nelengvo laikotarpio žmonėms norisi pagvildenti ir kitus svarbius klausimus.“

Jis pažymi, kad nepaisant nuomonių išsiskyrimo kai kurių diskusijų metu, diskusijų festivalyje „Būtent!“ vyravo pagarbi ir draugiška atmosfera, atitinkanti vieną iš pagrindinių festivalio vertybių – puoselėti aukštą diskusijų kultūrą, grįstą atvirumu nuomonių įvairovei, konstruktyvia kritika, aktyviu įsitraukimu ir pagarbiu savo nuomonės reiškimu bei kito nuomonės išklausymu.

„Džiugu matyti, kai žmonės geba kultūringai palaikyti pokalbį ir suprasti vienas kitą net tuomet, kai nesutaria vienu ar kitu klausimu. Būtent aštrią diskusiją provokuojančios temos renginyje sulaukė daugiausia dėmesio. Nuomonių išsiskyrimas – vienas iš esminių dalykų, nutinkančių išties įdomios, įtraukios diskusijos metu. Nemažai susirinkusiųjų dėmesio sulaukė diskusijos, kurių pranešėjai – visuomenei žinomi žmonės – pasirodė netikėtuose amplua, o taip pat – diskusijos vertybiniais klausimais“, – prisimena A. Marcinkus.

Per dvi dienas – daugiau nei 80 diskusijų

Pasak A. Marcinkaus, šių metų diskusijų festivalyje „Būtent!“ susirinkusiųjų laukė 9 erdvės su daugiau nei 80 diskusijų ir 300 pranešėjų. Šių metų festivalio temų profilyje buvo galima sutikti tokias temas kaip klimato krizė, karas Ukrainoje, energetikos ateitis, skaitmenizacija, metavisata, kūrybinė laisvė, menas ir lyčių lygybė, emocinė sveikata darbe ir daugybę kitų.

Diskusijose dalyvavo įvairių sričių ekspertai, tarp kurių – neuromokslininkė Dr. Urtė Neniškytė, Lietuvos žmogaus teisių centro vadovė Jūratė Juškaitė, vaikų rašytojas Tomas Dirgėla, nuomonės formuotojas Paulius Mikolaitis, žurnalistas Edmundas Jakilaitis, poetas, prozininkas, psichologas ir filosofas Liutauras Degėsys, kunigas Julius Sasnauskas, Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, ekonomistas Nerijus Mačiulis, kulinaras Gian Luca Demarco ir daugybė kitų.

Festivalis taip pat sutiko svečius iš užsienio – Suomijos užsienio reikalų ministerijos ambasadorių skaitmenizacijai ir technologijoms Stefaną Lindströmą, Švedijos Raudonojo Kryžiaus generalinį sekretorių Martiną Ärnlövą, Švedijos civilinių nenumatytų atvejų agentūros (MSB) komunikacijos vadovą Morganą Olofssoną ir Suomijos užsienio reikalų ministerijos dvišalių santykių ambasadorę Liisą Talonpoiką ir kitus.

Pasak A. Marcinkaus, rengiant festivalį, nuo pat pirmų idėjos realizavimo žingsnių siekta pateisinti kiekvieno galimo lankytojo lūkesčius, todėl programoje sudaryta erdvė ne tik intelektualiems pokalbiams, bet ir mažiesiems.

„Organizuodami šį festivalį, kasmet pasirūpiname ne tik individualiu, bet ir visos šeimos kokybišku poilsiu, kad žmonės galėtų atvykti drauge su artimaisiais. Susirinkusieji šių metų festivalyje ne tik dalyvavo intelektualiose diskusijose, bet taip pat aktyviai įsitraukė į renginyje vykusias interaktyvias veiklas, kol vaikai leido laiką pažintiniuose užsiėmimuose, o augintiniai – specialiai jiems skirtoje erdvėje“, – sako jis.

Daugiau informacijos apie diskusijų festivalį „Būtent!“ galima rasti svetainėje https://diskusijufestivalis.lt/.

Diskusijų festivalio „Būtent!“ mecenatai – Britų taryba, „Swedbank“, „Telia Lietuva“, Birštono savivaldybė. Festivalio didieji partneriai – Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje, Europos Parlamento biuras Lietuvoje, Šiaurės ministrų tarybos biuras Lietuvoje, „Ignitis grupė“, Inovacijų agentūra. Festivalio informaciniai partneriai – „Delfi“, „Žmonės“, „15min“, „Žinių radijas“, „Media traffic“, „Kas vyksta Kaune“.

Pranešimą paskelbė: Adelė Navickaitė, UAB ADVERUM
Birštone įvyko ketvirtasis diskusijų festivalis „Būtent!“: valstybei aktualius klausimus sprendė tūkstančiai lietuvių

Facebook Comments