Komposto nauda ir žala
|Kompostas – tai natūrali organinė trąša, per ilgesnį laiką susidariusi suyrant įvairioms atliekoms – žolių bei maisto likučių. Dėl skirtingo medžiagų irimo laiko, kompostas įgauna daugybę mineralų ir vitaminų, padedančių derėti augmenijai.
Be to, kompostas naudingas ne tik augalams, tačiau ir pačiai dirvai. Dėl unikalių savo savybių jis gerina jos kokybę: minkština ir drėkina. Dirbama žemė, sumaišyta su kompostu, tampa puresnė ir naudingesnė.
Kuo naudingas kompostas?
Visų pirma, jis naudingas gamtai, nes kompostavimo pagalba galima perdirbti net iki 50% atliekų, kurios būtų iškrautos sąvartynuose ir terštų orą metano dujomis – pagrindiniu šiltnamio efekto sukėlėju.
Tokiu pačiu būdu taupomi ir šiukšlių maišai, laikas bei išlaidos už šiukšlių išvežimą. Be to, nereikia pirkti cheminių trąšų. Nors suma ir nėra labai įspūdinga, vis dėlto, lašas prie lašo ir akmenį pratašo.
Kaip jau minėta anksčiau, kompostas taip pat naudingas dirvožemiui. Molingas dirvožemis, maišomas su kompostu, tampa puresnis, todėl kasti ir sodinti tampa paprasčiau. Be to, jis nebekaupia drėgmės ir augalų šaknys nepūva.
Na, o smėlėtieji dirvožemiai, kurie iš pažiūros ir taip purūs, tačiau nepasižymi mineralinėmis medžiagomis, todėl augalai nyksta. Be to, smėlėti dirvožemiai yra sausi, todėl, palaipsniui maišant jį su kompostu, drėgmė pasiskirsto savaime.
Tokiu būdu sureguliuojamas ir dirvožemio PH, nes skirtingiems augalams reikalinga ne tik skirtinga priežiūra, tačiau ir skirtingas dirvožemio drėgnumas. Įdomumo dėlei, galima įsigyti indikatorinius testus ir pamatuoti dirvos PH prieš ir po komposto panaudojimo.
Ir pagaliau, bene pagrindinė geroji komposto savybė – tai nauda augalams. Savo sudėtyje sukaupęs mineralinių medžiagų, kompostas yra ypač naudingas. Augalai, tręšiami kompostu, žydi ir veda gausius vaisių derlius. Jie atsparesni aplinkos poveikiui, kadangi kompostas tolygiai paskirsto drėgmę bei aprūpina visomis gerosiomis medžiagomis.
Komposto trūkumai
Norint, kad susidarytų tikrai geras ir naudingas kompostas, reikia laiko ir šiek tiek priežiūros. Nors kompostavimo procesas ir ilgas, tačiau nelepus – pakanka pasirūpinti, jog atliekos gautų pakankamai deguonies, kontaktuotų su dirva, neperdžiūtų ir labai nešlaptų. Prastai kompostuojamas jis gali pradėti pūti ir skleisti į aplinką nemalonius kvapus.
Kompostas turi vos kelis trūkumus, kurie, turint noro ir įdėjus šiek tiek pastangų, visiškai nublanksta prieš gerąsias savybes.
Kita vertus, visuomet galima įsigyti jau paruošto naudoti komposto.