Kas tie dideli milžinai?
|Tikriausiai ne kartą yra tekę regėti didelius, didingai stūksančius bokštus, kurie atrodo tarsi kaminai (Topkaminai.lt). Taigi, kas tie dideli, susižavėjimą ir baimę keliantys bokštai?
Sovietų sąjungoje buvo ypač paplitę statyti vandens bokštus, dar vadinamus vandens rezervuarais. Tai ilgas ir aukštas statinys, kurio viršuje yra kaupiamas vanduo, kuris gręžiamas iš žemės gelmių. Taip pat viršuje tradiciškai įrengta apžvalgos aikštelė. Šio laikmečio bokštai niekuo neišsiskiria, nebent savo aukščiu. Taip, kai kurie gali atrodyti įspūdingai ar net baugiai. Jie būna cementiniai ar geležiniai. Pastarieji dažniau pasitaiko sodų bendrijose. Tačiau šiandien yra taikomos visai kitos, mobilios vandens ryšio sistemos, kurios nesudaro tokio didelio spaudimo, todėl vandens bokštų atsisakyta daugelyje vietovių. Gal tik kai kuriose sodų bendrijose, kur dar nėra nutiestas vandentiekis stovi šie, kaminus primenantys bokštai. Ir, reikia pripažinti – jie funkcionuoja. Tai yra, iš jų galima paimti vandens. O ant jų viršaus dažniausiai savo lizdus yra įsikūrę gandrai ar kitos rūšies paukščiai.
Tiesa, ne visi vandens bokštai yra vienodos architektūros. Net ir kiekvienoje šalyje jie turi savotiškų savo prieskonių, kurie būdingi tik tam regionui. Vienur jie gali būti tarsi pilys, didingo dydžio, dailiai puoštos plytų ornamentais, pristatytais bokšteliais. Kaip kad, pvz., Latvijoje esantys du vandens bokštai, net gi stovintys vienas šalia kito ir turintys savo istoriją. Legenda byloja, kad vandens bokštai pastatyti ant raganų kalno, ant kalno, ant kurio buvo deginamos raganos viduramžiai, o tie du bokštai simbolizuoja dvi seseris – viena jų inkvizicijos laikais pasmerkta degti ant laužo už savo, neva, raganystes, o kita – jos sesuo – nusižudė po sesers sudeginimo. Greitai toje vietoje atsirado vandens bokštai, kurie šiuo metu vadinami „dvejomis raganomis“. Žinant šią istoriją nesunku įsivaizduoti dvi seseris matant prieš savo akis du didingus bokštus, su lyg raganų kepurėmis, kurios stūkso bokštų viršuje ir turi daugybę bokštelių, tamsius ir gilius langus išsidėsčiusius aplink visą bokštą.
Tačiau ne visų bokštų istorijos tokios kraupios. Pavyzdžiui, Estijoje, yra vandens bokštas, kuris, žinoma, jau nebeatlieka savo funkcijų, tačiau yra rekonstruotas ir jame šiuo metu veikia muziejus. Yra net gi tokių atvejų, kai vandens bokštas virsta gyvenamuoju namu.
Taigi, štai kas yra šie didingi, it kaminai stovintys vandens bokštai.