Booking.com
Nuolaida viešbučiuiSpausk ir atgauk 10 % nuo viešbučiui išleistos sumos.

Kadastriniai matavimai: kaina neturėtų nustumti į profesionalumo į antrą planą

kadastriniai matavimaiKadastriniai matavimai (neretai sutinkama ir geodezinių matavimų sąvoka) – paslauga, kurios tikslas yra nustatyti konkrečius tam tikros teritorijos (kalbama tiek apie žemės sklypus, tiek ir apie įvairios paskirties pastatus bei inžinerines konstrukcijas, pavyzdžiui, kanalizaciją) matmenis, pažymėti jos ribas (nubraižytame žemėlapyje ir/arba tam tikrais riboženkliais pačioje teritorijoje), įkainoti sklypą bei parengti visus būtinus dokumentus, reikalingus norint įregistruoti objektą kadastrų registre. Šios paslaugo poreikį galite pajusti nusprendę parduoti ar pirkti žemės sklypą (šiuo atveju reikia būti itin atidiems ir aklai nepasitikėti vien pardavėjo žodžiais: kas gali garantuoti, jog po kurio laiko neapsireikš asmuo, pareikšiantis nuosavybės teisę į jūsų nusipirktą žemę?), dalindamiesi turtą su sutuoktiniu, atlikę kapitalinį patalpų remontą (tarkime, sujungę du kambarius) ir panašiai.

Kadastriniai matavimai yra atliekami šioje srityje dirbančio specialisto, vadinamo matininku. Savaime suprantama, šis darbas nėra atliekamas už ačiū. Konkrečios sumos (pastarąją reikėtų derinti su specialistu dar prieš pradedant darbą) neįvardinsime, bet išskirsime pagrindinius faktorius, įtakojančius kainą:

  • Matuojamos teritorijos dislokacijos vieta. Kaip ir visas palaugas, taip ir matavimus, lemia vieta – didmiesčiuose kaina aukštesnė nei mažesniuose miesteliuose.
  • Matuojamos teritorijos dydis. Savaime suprantama, kuo plotas bus didesnis, tuo darbas užims daugiau laiko, tad ir matininkas pareikalaus didesnės sumos už atliktą paslaugą.
  • Matuojamo sklypo sudėtingumas. Kuo sudėtingesnės formos sklypas, kuo daugiau pastatų ir panašiai, tuo paslaugos kaina aukštesnė.
  • Metų laikas. Įprasta, jog matininkai už darbą vasaros laikotarpiu ima daugiau, kadangi šiuo metų laiku itin pagausėja užsakymų.
  • „Ekstra“ matavimai. Pasitaiko atvejų, kai klientas, dėl vienų ar kitų priežasčių, pageidauja, jog matavimai būtų atlikti greičiau nei įprasta. Aišku, skubesnis darbas turi ir atitinkamus įkainius. Tiesa, reikėtų nepamiršti, jog kadastriniai matavimai nesibaigia su matininko darbu. Čia svarbų vaidmenį atlieka tokios institucijos kaip Nacionalinė žemės tarnyba bei Registrų centras, o šių darbo jau nelabai tepaskubinsi.
  • Matininko kvalifikcija. Patyrę bei kvalifikuoti specialistai nesibodi savo darbo įvertinti aukštesne suma nei vidutiniokai – šiaip ar taip atsiras klientų, kurie mokės už kokybišką paslaugą. Visi asmenys, kuriems ši paslauga aktuali, būtent ir turėtų orientuotis į specialisto kompetenciją, o ne į kainą kaip pagrindį faktorių. Kokybiškai atlikti, tačiau pigūs kadastriniai matavimai – gana retas atvejis (nebent turite reikiamų pažinčių). Dažniausiai pasitvirtina patarlė, jog skūpas moka du kartus. „Pigus“ specialistas, tikėtina, darbą atliks aplaidžiai ir neprisiims atsakomybės padarytas klaidas koreguoti, jei to pareikalaus atsakingos instancijos. Neretai būna, jog tokie „specialistai“ bijo susitepti rankas ir pačiam užsakovui riboženkliais tenka žymėti teritoriją (nors tai – matininko darbas). Yra ir daugiau nemalonių niuansų, su kuriais susiduria vien pagal kainą paslaugos teikėjus besirenkantieji – nedarykite ir Jūs tokios klaidos.
Facebook Comments