Vaikų dantukų priežiūra
|Jei norite didžiuotis sveikais ir baltais dantimis, privalote jais rūpintis nuo pat vaikystės. Tiesa, kol vaikučiai būna maži, ši užduotis atitenka jų tėveliams, todėl labai svarbu domėtis, kaip tinkamai prižiūrėti mažųjų dantukus. Jei norite pasiekti geriausių rezultatų, tinkama burnos higiena reikėtų rūpintis atsiradus jau pirmajam dantukui. Pradžioje juos valykite švelniu šepetėliu be pastos. Beje, pastos venkite pirmuosius dvejus metus, kadangi vaikas ją gali praryti. Vėliau, išdygus visiems pieniniams dantims, į valymo procedūrą įtraukite ir patį vaiką. Apie tinkamą dantų priežiūrą papasakos ir odontologas Klaipėdoje ar kitame mieste. Nepamirškite, kad dantukai turėtų būti reguliariai tikrinami bent kelis kartus per metus, net jei jums ir atrodo, kad vaikučio dantys yra visiškai sveiki – tik stomatologas gali įvertinti dantų, lūpų, liežuvio pasaitėlių ir žandikaulių būklę. Dantukus valykite kartu iki jūsų mažajam sukaks 8–9 metai, vėliau kasdiene dantų priežiūra vaikas galės rūpintis savarankiškai. Šiame amžiuje vaikus galite pradėti pratinti ir prie tarpdančių valymo siūlo.
Nors pieniniai dantukai atrodo stiprūs ir sveiki, iš tiesų netinkamai prižiūrint, jie lengvai pažeidžiami ėduonies. Čia svarbų vaidmenį atlieka ir kūdikio maitinimas. Natūraliai maitinamas vaikas vystosi geriausiai, dirbtinai maitinant vaiką atsiranda rizika dėl padidėjusio cukraus ir jo produktų kiekio. Ėduonies neišvengsite, jei cukraus turinčiu maisteliu vaiką maitinsite prieš miegą ir neišvalysite mažylio dantų. Kūdikio dantukus valykite drėgna marle. Iš tiesų marle dantukus galite valyti iki pasirodant pirmiesiems pieniniams krūminiams dantukams, turintiems nelygią struktūrą.
Paprastai pirmieji dantukai pradeda kaltis apatiniame žandikaulyje penktame–aštuntame mėnesyje. Berniukų dantys dygsta kiek anksčiau nei mergaičių. Visą pieninį vaiko sąkandį sudaro dvidešimt dantų, t. y. kandys, iltys ir krūminiai dantys. Nuolatiniai dantukai pradeda dygti šeštaisiais gyvenimo metais. Trylikos metų vaikas jau turi dvidešimt aštuonis nuolatinius dantukus. Vadinamieji protiniai dantys dygsta kur kas vėliau, kartais – visai neišdygsta. Jei pastebėjote, kad jūsų vaikučio pieniniai dantys kliba, nebijokite jų valyti. Nepamirškite, kad šiam iškritus tuojau dygs nuolatinis ir bus kur kas saugiau, jei dantuką pasitiks švari aplinka. Iš tiesų šiuo laikotarpiu didžiausią dėmesį skirkite naujai dygstantiems dantims, kadangi pradžioje jie neturi mineralizuoto emalio ir sutvirtėja tik praėjus keliems metams. Dygstant nuolatiniams dantims labai svarbu reguliariai lankytis pas stomotologą – odontologas Klaipėdoje ar kitame mieste naujai užaugusius ir dar silpnus dantukus padengs specialia plomba, t. y. dantukus hermetizuos ir sumažins gedimo riziką. Pas odontologą apsilankyti turėtumėte ir tuo atveju, jei vėluoja dantukų dygimas, jei ant dantų paviršiaus atsirado baltų, rusvų arba gelsvų dėmių.
Sugedusius pieninius dantukus reikėtų taisyti. Jei vaikas turės kiaurus pieninius dantukus, atsiras prasta mikrobiologinė terpė, skatinanti ėduonies atsiradimą nuolatiniuose dantyse. Be to, sugedę dantys gali sukelti rimtas infekcijas burnos ertmėje. Sugedusių dantukų nepatariama traukti šiems dar nepradėjus klibėti, kadangi šalia esantys dantukai gali iškreivėti ties tuščia ertme, todėl nuolatiniai dantys gali išdygti ne savo vietoje. Tai gali paskatinti ir neteisingo sukandimo formavimosi procesus, prastos dikcijos problemas.