Pasaulinei takų dienai artėjant – įdomūs faktai apie patiekalą iš Meksikos ir 3 receptai

Spalvingi, kupini skonių ir aromatų, lengvai pagaminami ir tučtuojau išnykstantys nuo stalo – meksikietišką virtuvę simbolizuojantys takai (isp. tacos) mėgstami visame pasaulyje. Spalio 4-ąją minima Pasaulinė takų diena – proga suburti namiškių ar draugų kompaniją ir išbandyti naujus receptus.

Elektroninė maisto ir kasdienių prekių parduotuvė „Barbora“ dalijasi įdomiais faktais ir skaniais takų receptais.

Tūkstančiai metų ir tūkstančiai receptų

Išvertus iš ispanų kalbos, terminas „taco“ reiškia „lengvi pietūs“. Tiesa, šiuo metu patiekalo variacijų tiek daug, o ingredientai naudojami tokie įvairūs, kad takai gali būti ir ne toks jau lengvas, o gana sotus pietų ar vakarienės pasirinkimas.

Nors takai – itin senas patiekalas, dabar puikiai žinomą pavadinimą gavo tik XIX amžiuje. Pasakojama, kad kvietinės arba kukurūzinės tortilijos Meksikoje naudotos dar 1500 iki mūsų eros ir buvo tarsi valgomas indas, į kurį dedami turimi produktai. XX a. viduryje patiekalas ėmė sparčiai populiarėti JAV ir visame pasaulyje.

Šiuo metu takai – meksikietiškos virtuvės simbolis, atspindintis šio krašto skonių, spalvų, tekstūrų įvairovę ir margumą. Anot Meksikos žemės ūkio departamento, yra daugiau nei 20 tūkstančių takų receptų.

Laisvė eksperimentuoti

Tokia takų receptų gausa tik įrodo, kad šis patiekalas – ne tik lengvai pagaminamas ir skanus, bet ir suteikiantis progą improvizuoti skoniais. Nekintanti ir kone svarbiausia tako dalis yra pagrindas – kvietinė arba kukurūzinė tortilija.

Ant tokios tortilijos dedamas įdaras gali būti pats įvairiausias – nuo įvairios mėsos, pagardintos mėgstamais prieskoniais, iki žuvies ar vegetariškų, veganiškų pasirinkimų. Takas dažniausiai užbaigiamas gaminti pagardinant jį mėgstamu padažu, salsa, apibarstant kvapniais žalumynais ar pridedant skiltelę žaliosios citrinos.

„Įvairios etninės virtuvės mėgstamos lietuvių, o meksikietiška – ypač. Tortilijos, kukurūzų traškučiai, takų prieskoniai ir padažai – populiariausios prekės, kai norima į savo virtuvę įnešti egzotiškų skonių. Pačios populiariausios – vidutinio dydžio arba didelės kviečių tortilijos. Smagu, kad pirkėjai eksperimentuoja skoniais ir į savo krepšelius deda rinkoje atsirandančių naujienų, kaip kviečių tortilijos su morkomis ar burokėliais, kurias į savo asortimentą įtraukėme šiemet“, – dalijasi el. parduotuvės „Barbora“ komunikacijos vadovė Jurgita Gižaitė-Tulabienė.

O kad lietuviai yra atradę ir pamėgę meksikietišką virtuvę, „Barbora“ siūlo išmėginti 3 skirtingiems skoniams pritaikytus takų receptus.

Plėšytos vištienos takai su BBQ padažu

Reikės: 8 mažų tortilijų, 500 g vištienos krūtinėlės filė, 150 ml vištienos sultinio, BBQ padažo pagal skonį, ketvirtadalis raudonojo arba kininio kopūsto, pusė raudonojo svogūno, 2 avokadų, 1 aitrioji paprika arba jalapenas, 2 žaliosios citrinos, 1 sauja šviežios kalendros lapelių, druskos ir pipirų, šlakelio aliejaus kepimui.

Kaip gaminti: Pasiruoškite vištienos sultinį (tinka natūralus arba iš kubelio). Įkaitinkite keptuvę su šlakeliu aliejaus. Dėkite vištienos filė, pabarstykite druska bei pipirais. Kepkite 5 minutes, kol šiek tiek apskrus, apverskite, tuomet pilkite sultinį ir keptuvę uždenkite dangčiu. Kepkite apie 7-10 minučių, tuomet išimkite vištieną iš keptuvės.

Vištieną suplėšykite dviejų šakučių pagalba ir sumaišykite su BBQ padažu.

Smulkiomis juostelėmis supjaustykite raudonąjį kopūstą, susmulkinkite raudonąjį svogūną, kubeliais supjaustykite avokadą.

Tortilijas apkepkite keptuvėje su šlakeliu aliejaus. Į tortilijas dėkite BBQ vištieną, kopūstą, avokadą ir svogūną. Patiekite su aitriosios paprikos ar jalapeno griežinėliais, kalendros lapeliais bei gausiai apšlakstę žaliosios citrinos sultimis.

Takai su grilinta lašiša ir citrininiu jogurtu

Reikės: 1 v. š. česnakų druskos, 2 v. š. rūkytos paprikos miltelių, žiupsnelio cukraus, 500 g lašišos filė, 200 ml natūralaus jogurto, 1 v. š. aštraus čili padažo, 1 žaliosios citrinos sulčių, 8 tortilijų, kelių pasmulkintų kopūsto lapų, smulkiai pjaustytų jalapeno pipirų.

Kaip gaminti:

Įtrinkite lašišos filė prieskoniais – česnakine druska, paprika ir cukrumi. Kepkite lašišą 7-8 minutes, jos gabalėlius sudėję odele žemyn. Iškepę lašišą, odelę nuimkite.

Sumaišykite jogurtą su aštriu padažu ir žaliosios citrinos sultimis bei šiek tiek prieskonių.

Iškeptą ir gabalėliais susmulkintą lašišą patiekite ant pašildytų tortilijų, paruošto jogurto, smulkinto kopūsto ir jalapenų. Pasirinktinai galite pagardinti takus keliais griežinėliais žaliosios citrinos ar papildomu aštriu padažu.

Vegetariški takai su lęšiais ir batatais

Reikės: 1 puodelio smulkinto svogūno, 1 v. š. smulkinto česnako, 2/3 puodelio nevirtų lęšių, 1,5 puodelio vandens, 2,5 v. š. mėgstamų prieskonių mišinio, pusės puodelio apskrudintų saldžiųjų bulvių, tortilijų.

Kaip gaminti: keptuvėje įkaitinkite lašelį aliejaus ir sudėkite smulkintą svogūną, kepkite, kol jis paruduos. Sudėkite česnaką ir pakepkite dar minutę. Sudėkite lęšius, prieskonių mišinį, supilkite vandenį ir viską kaitinkite iki užvirimo. Sumažinkite ugnį ir mišinį virkite apie 30 min, kol lęšiai suminkštės ir vanduo išgaruos. Likus kelioms minutėms iki virimo pabaigos, galite sudėti saldžiąsias bulves.

Gautą įdarą dėkite ant pakaitintų tortilijų arba takų krepšelių ir pagardinkite mėgstamais priedais – salsa, jogurtiniu arba aštriu padažu, žalumynais, žaliąja citrina.

Pranešimą paskelbė: Jurgita Gižaitė-Tulabienė, BARBORA, UAB
Pasaulinei takų dienai artėjant – įdomūs faktai apie patiekalą iš Meksikos ir 3 receptai

Facebook Comments