Booking.com
Nuolaida viešbučiuiSpausk ir atgauk 10 % nuo viešbučiui išleistos sumos.

Nuotekų valymo būdai – ką žinoti renkantis?

nuotekų valymo irengimai

Kuriant namus vietovėje, kur nėra vadinamosios miesto kanalizacijos sistemos, reikia ieškoti sprendimų, ką daryti su nuotekomis. Pasirinkimų šiais laikais yra, tad pabandykime trumpai apsvarstyti galimus variantus. 

Ką daryti su nuotekomis?

Yra du būdai ką daryti su namuose susidarančiomis nuotekomis. Pirma, galima įsirengti rezervuarą ir periodiškai išvežti susikaupusias nuotekas. Tai senoviniu vadinamas variantas, tačiau efektyvus ir parankus, jei nuotekų nedaug, galbūt vietoje, kur negyvenama visą laiką ir nereikia kas kelias savaites išvežti nuotekų. Nes būtent išvežimas sudaro dideles išlaidas. 

biologiniai valymo įrenginiai

Antras būdas, populiariausias variantas yra įsirengti nuotekų valymo įrenginį. Lietuvoje esama kelių įmonių, kurios siūlo įvairius valymo įrenginius, turinčius savų privalumų ir trūkumų, tad tikrai yra iš ko rinktis. Biologiniai valymo įrenginiai, septikai, nuotekų valymo įrenginiai be elektros – kaina ir gaunami privalumai priklauso nuo pasirinkimo ir galimybių įrengti vieną ar kitą įrenginį jūsų namų sklype.

2 nuotekų valymo įrenginių tipai

Kalbant apie nuotekų valymo įrenginius, jie dažniausiai skiriami į du tipus: aeracinius ir anaerobinius. 

Anaerobiniai nuotekų valymo įrenginiai, dar vadinami septikais, yra kaupyklų sistema, kur nuotekos palaipsniui filtruojasi ir patenka iš vienos talpyklos į kitą. Tai pasyvus valymo būdas, valymui nenaudojama elektra. 

Šiuo metu tai nėra populiariausias valymo būdas, nes esama kelių esminių trūkumų. Pirmiausia, išvalytos nuotekos neatitinka aplinkosaugos nustatytų reikalavimų ir negali būti išleistos į aplinką. Tam reikalingi papildomi filtrai, valymo įranga ar infiltraciniai šuliniai. Antra, įrengiant septikus, reikia didesnio sklypo ploto, nes didesnės sanitarinės apsaugos zonos. Trečia, kadangi tai pasyvus valymo būdas, vyksta fermentacija, rūgimas, tad kartais gali justis nemalonus nuo valymo įrenginių sklindantis kvapas. 

valymo įrenginys

Ir galiausiai, šie nuotekų valymo įrenginiai tarnauja trumpai. Juos reikia pakeisti po 5 metų. 

Kitas nuotekų valymo įrenginių tipas – aeraciniai arba biologiniai nuotekų valymo įrenginiai. Šiems valymo įrenginiais veikti reikalingas oras ir elektra, o valymo procesą atlieka nuotekas skaidančios bakterijos. 

Valymo įrenginys yra kaip talpa suskirstytą į kelias zonas, kuriose vyksta valymo etapai, kuriose suskaidomos visos į rezervuarą patenkančios atliekos. Praėjęs visus valymo etapus vanduo tampa švarus. Skirtingai nei septiko naudojimo atveju, nuotekos išvalomos iki tokio lygio, jog jos gali būti išleidžiamos į aplinką – gruntą, melioracijos griovius, vandens telkinius ir pan. Dažnai toks vanduo naudojamas pievelės laistymui sklype.

Eksploatacines išlaidas sudaro elektros naudojimas (priklauso nuo orapūtės galingumo) bei susikaupusio dumblo pašalinimas to prireikus, paprastai kartą-du per metus. 

Renkantis biologinius nuotekų valymo įrenginius svarbu rinktis sertifikuotus, Europos Sąjungos atitikties ženklu CE pažymėtus valymo įrenginius, kadangi nuotekos patenka į aplinką. Netinkami įrenginiai gali užteršti aplinką. 

Ką žinoti apie biologinius nuotekų valymo įrenginius?

Renkantis valymo įrenginius, pagrindinis akcentas yra į įrenginio dydį. Jis priklauso nuo to, kiek žmonių nuolat gyvena name. Lietuvoje populiariausi 4-5 asmenų šeimoms skirti nuotekų valymo įrenginiai. 

Kadangi įrenginiai ilgaamžiai ir naudojami visą gyvenimą, reikia rinktis atsakingai, apsvarstant visus variantus. Geriausia aptarti su specialistu, kuris paskaičiuos reikiamą nuotekų valymo įrenginio dydį. Įtakos pasirinkimui turi gyvenimo būdas, numatomas šeimos pagausėjimas.

nuotekų valymo įrenginiai

Svarbu ne tik išsirinkti gerą nuotekų valymo įrenginį, tačiau ko gero dar svarbiau jį tinkamai sumontuoti. Todėl geriausias momentas montavimui vykstant statyboms, kai jau baigti stambiausi išorės statybos darbai ir numatytoje vietoje nevažinės sunkioji technika. Montavimo darbus geriausia patikėti specialistams, kurie žino visus niuansus ir užtikrins kokybišką įrenginio sumontavimą bei veikimą. 

Tinkamai pasirinktas nuotekų valymo įrenginys palengvins gyvenimą ir neterš aplinkos – tai itin svarbu.

Facebook Comments