Namo statybos: nuo A iki Z
|Pirmas žingsnis link namo statybos pradžios – gauti namo projektavimo sąlygų sąvadą. Gavus sąvadą, jau galima kreiptis į konkrečius architektus ar projektavimo įmones.
Tačiau pirmiausia reikia atlikti grunto, ant kurio stovės namas, tyrimus, be jų nerekomenduojama spręsti kur bus liejami pamatai ir kokie jie turės būti. Taip pat tam tikras galimybes reikia suderinti ir su elektros tinklais. Tolesniems etapams ir darbams bus reikalingi šie dokumentai: kadastro pažyma, kurioje fiksuota, jog konkretus sklypas – namų valdos, toponuotrauka – dar vadinamoji topografinė nuotrauka, geologinis žemės grunto tyrimas, planas, vaizduojantis tikslias sklypo ribas ir greta esančių sklypų savininkų leidimai vykdyti statybas.
Kitas etapas – projekto rengimas. Čia galimi du variantai: pirkti standartinį, kartu ir pigesnį projektą arba samdyti projektavimo įmonę arba architektus, kurie gali sukurti unikalų projektą. Jau šiame etape numatoma, kokios pagrindinės medžiagos bus naudojamos namo statybai. Paprastai rekomenduojami statybiniai blokeliai, nes jie ir pigesni, ir statybos greitesnės – blokeliai gerokai didesni už plytas. Pasirinkus medinį karkasinį namą reikėtų žinoti, kad tokia statyba išlaidų nesumažina. Pasirenkamas pamatų tipas, populiariausi Lietuvoje yra gręžtiniai ir juostiniai pamatai.
Po šio einantis etapas – tai derinimai. Suderinama, ar tinkama topografinė nuotrauka (daugelyje dokumentų vadinama tiesiog toponuotrauka), ar gauti visi leidimai ir parašai, namo, komunikacijų, tinklų ir kiti projektai, ar jie yra suderinti su Miesto plėtros tarnybomis. Tuomet būsimojo namo savininkui įteikiamas ir statybų leidimas. Netrukus po to suskaičiuojama statybų sąmata.
Prasideda esminis etapas – pasirenkamas rangovas – statybų vykdytojas, su juo pasirašoma sutartis. Ją reikėtų ruošti atidžiai, įtraukiant įvairiais smulkmenas, atsiskaitymo terminus, naudojamas medžiagas, darbų trukmę, kokybę bei teikiamas statybos įmonės garantijas. Išorės darbai turėtų būti baigti iki prasidedant žiemai, šiltuoju metų laiku. Tuo tarpu vidų įsirenginėti puikiai galima ir žiemą.
Pastačius namą ir įrengus jo vidų, namas testuojamas, išduodamas jo energetinio naudingumo sertifikatas, atliekami kiti būtinieji darbai, kad namas galėtų būti priduodamas Statybų inspekcijai bei būtų laikomas visiškai užbaigtu ir tinkamu gyvenimui. Tai štai, perėję šiuos etapus, vidutiniškai po 12-24 mėn. jau galėsite gyventi naujuose namuose.