Kodėl valiutų kursai svyruoja

Valiutų kursai tikrai svyruojaAr atkreipėte dėmesį, jog įvairių valiutų tarpusavio santykis, tai yra tai, ką esame pripratę vadinti valiutų kursais, nuolat daugiau ar mažiau svyruoja? Ar susimąstėte kodėl? O gal manote, kad juos nusprendžia susėdę keli pasaulio valdytojai rokfeleriai vien tam, kad dar labiau nuskurdintų likusį pasaulį, o patys sėkmingai suktų aferas toliau? O gal tai šalių bankų darbas? Vienareikšmio atsakymo į pirmąjį klausimą kaip ir nėra. Valiutos svyruoja, tai faktas. Priežasčių tam yra įvairiausių. Pabandykime panagrinėti bent jau pagrindinius dalykus.

Dažniausiai susiduriame su bankuose ar valiutų keityklose pateiktuose valiutų kursuose. Galite plačiau su jais susipažinti su jais čia – http://valiutos-kursas.eu/. Šie kursai atnaujinami kiekvieną dieną, prieš pietus. Apsiribokime Europa, euro zona ir Lietuva. Visi esame viename katile, ir mums aktualūs yra euro santykis su kitomis užsienio valiutomis – Jungtinių Amerikos Valstijų doleriu, Lenkijos zlotu ar Šveicarijos franku. Šiuos kursus tikrai nustato tiesiog Europos Centrinis bankas, jais remiasi ir visi komerciniai bankai. Tiesa, su šiokiom tokiom variacijom savo nuožiūra. Tad klausimas kaip ir atsakytas, trumpai ir aiškiai, kostiumuotų dėdžių, kasdien susitariančių dėl skaičiukų, dėka? Ne viskas taip paprasta.

Kažkaip ir tie kostiumuoti dėdės iš Europos Centrinio banko turi nuspręsti, kiek gi dolerių kainuos eurą kitą dieną. Jie turi kažkuo remtis. Oficialiai jie remiasi bent keliolika skirtingų kriterijų, kruopščiai juos vertindami ir nustatydami kursą, kuriuo jau turi pasikliauti kiti. Daugumą tų kriterijų yra gana formalūs ir mažai akcentuojami. Tačiau yra vienas pagrindinis, be kurio ir Centrinio banko darbuotojai būtų bejėgiai – tai rinka. Didžioji pasaulio valiutų rinka.

Vis tik visus daugiau ar mažiau valdo rinka. Didelės kompanijos, perkančios ir parduodančios valiutą, reikalingą atsiskaitymams su klientais ir tiekėjais, milijonai turistų, galų gale tūkstančiai spekuliantų, kiekvieną dieną sekančių kalnus ekonominių ir politinių naujienų ir pagal jas spėjančių, kur konkrečios valiutos vertė keliaus ateityje. Visi jie stipriai lemia ir valiutų kursus – dolerių paklausa augina jų kainą, zlotų perteklius jų vertę žlugdo ir mažina prekių bei paslaugų kainas Lenkijoje.

Tad Europos Centrinis bankas taip pat atidžiai seka, kaip konkrečias valiutas vertina didžiulė rinka, pasauliniu mastu veikianti visą parą. Pagal tai kainas nustato ir jie – tiek atsižvelgdami į dabartinę kainą rinkoje, tiek ir bandydami nuspėti, kur kaina tendencingai keliaus rytoj. Bet kokį nors dydį jie būtina turi užfiksuoti ir pateikti visiems euro zonos komerciniams bankams. Galų gale, šie kursai naudojami ir kaip oficialūs buhalteriniai valiutų kursai. Įmonėms su didelėmis apyvartomis net trečias skaičius po kablelio gali lemti tūkstančius eurų į vieną ar kitą pusę.

Facebook Comments