Kaip veikia tarpusavio skolinimas
|Skolintis vartotojai gali ne tik kreipdamiesi į oficialius kreditorius, tačiau taip pat pasinaudodami ir tarpusavio skolinimo platformos, kurios neveikia kaip kreditoriai, tačiau suteikia puikią terpę fiziniams asmenims – tiek tiems, kurie nori pasiskolinti, tiek ir tiems, kurie nori investuoti ir užsidirbti. Taigi, nenuostabu, kad šiandien tarpusavio skolinimo platformos užima labai svarbią vietą finansinių paslaugų rinkoje. Kita vertus, nors Lietuvoje jau ne vienerius metus veikia daugybė skirtingų tarpusavio skolinimo platformų, iki šiol yra nemažai žmonių, kurie nežino, kas yra „P2P“, „žmonės žmonėms“, „tarpusavio skolinimas“ ar „tarpusavio skolinimo platformos“. Todėl vertėtų apie visą tai pakalbėti šiek tiek plačiau.
Visų pirma būtina suprasti, kad tarpusavio skolinimo platforma pinigų neskolina. Ji yra operatorius, administratorius arba tarpininkas – kaip jas vadinsite, priklausys tik nuo jūsų pačių. Tai reiškia, kad tarpusavio skolinimo platforma yra atsakinga už paskolų suteikimo proceso administravimą. Žmogus, kuris užsiregistruoja tarpusavio skolinimo platformoje kaip investuotojas, gali pasirinkti iš paskolų prašančių asmenų, pats savo nuožiūra nuspręsdamas, kurios paskolos yra vertos investuoti ir kurios pasižymi pačia didžiausia investicine grąža. Tuo tarpu žmonės, kurie tokiose platformose užsiregistruoja kaip paskolas norintys gauti fiziniai asmenys, pirmiausia yra įvertinami tarpusavio skolinimo platformos operatorių, siekiant išsiaiškinti, kokia yra žmogaus, kuris nori gauti paskolą internetu, asmeninė finansinė padėtis. Jei žmogus yra mokus, jis gali būti įtrauktas į minėtus sąrašus. Tačiau jei žmogus neatitinka tarpusavio skolinimo platformos keliamų reikalavimų, jis paskolos gauti negali.
Kaip bebūtų, jei žmogus yra įtraukiamas į tarpusavio skolinimo platformą kaip paskolos prašantis asmuo, tuomet investuotojai gali pasirinkti pinigų sumas, kurias norėtų investuoti į tokią paskolą. Tai reiškia, kad vienam žmogui paskolą gali suteikti dešimt, penkiasdešimt, šimtas ar dar daugiau žmonių. Būtent dėl šios priežasties toks skolinimo būdas dar labai dažnai yra vadinamas yra sutelktiniu skolinimu, kuomet daugybė skirtingų fizinių asmenų paskolas suteikia vienam vartotojui.
Daugiau apie Lietuvoje veikiančias tarpusavio skolinimo platformas galite skaityti ŽmonėsŽmonėms.lt portale.