Kaip rinktis pensijų fondus?

Smulki buhalterija

Smulki buhalterija

Pensijos amžiui nuolatos tolstant, vis sunkiau darosi nuspėti, kada gi ta pensija iš tikrųjų ateis, ir iš viso, ar pavyks jos sulaukti. Ir nieko čia nepadarysi – tokia demografija. Kitaip sakant visuomenė sparčiai sensta, o vieni kitiems pensijų mokėti negali – pensininkams pensijas gali uždirbti tik dirbantieji. Būtent taip „Sodros“ sistema ir veikė.

Akivaizdu, kad nuo kuo toliau, tuo mažiau veiksni tokia sistema darosi. O kokios alternatyvos? Alternatyvų tikrai nėra daug. Neskaitant alternatyvos anksčiau iškeliauti anapilin ar gyventi senatvėje pusbadžiu, lieka tik dirbti iki kol pajėgsite (jei bus bent kokių šansų susirasti darbą), arba pasirūpinti finansais senatvėje pačiam.

Bene paprasčiausia tą padaryti naudojantis pensijų fondais, arba kitaip sakant II-os bei III-ios pakopos pensijų sistema. Abi pakopos gali puikiai pasitarnauti kaupiant finansines lėšas pensijai, tačiau jos skiriasi iš esmės.

II-a pensijų pakopa remiasi įmokomis iš darbdavio (pervedant tiesiai iš atlyginimo) ir valstybės parama. Kitaip sakant asmuo pritaria skirti dalį (nuo 2016 metų – 2 proc.) darbo užmokesčio pensijų fondui, ir ta dalis ten pervedama automatiškai. Taip pat kitą dalį į pensijų fondą perveda valstybė. Neabejotinai, daugeliui tai tikrai naudinga sistema.

III-pakopa reikalauja, kad pats asmuo skirtų lėšas. Tiesa, čia jos taipogi gali būti pervestos tiesiogiai iš atlyginimo, tačiau čia asmuo pats nustato kokią dalį lėšų pensijų fondui nori skirti, ir valstybė prie to neprisideda. Tiesa, valstybės parama išlieka parankiais mokesčiais.

Lietuvoje veikiačios pensijų fondų valdymo įmonės:

  • Finasta Asset Management
  • MP Pension Funds Baltic
  • Swedbank Investicijų valdymas
  • SEB Investicijų valdymas
  • Danske Capital investicijų valdymas
  • DnB NORD investicijų valdymas

Šaltinis: http://www.finansistas.net/pensiju-fondai.html

Nors teoriškai pensijų fondų pasirinkimas didelis, tačiau gerų fondų tarp jų tikrai nėra daug. Nors valstybė ir reguliuoja jų tiesioginius mokesčius, tačiau didelė problema yra netiesioginiai mokesčiai.

Kitaip sakant, beveik visi pensijų fondai investuoja ne į vertybinius popierius tiesiogiai, bet per kitus investicinius fondus. Visi tokie fondai turi savo mokesčius. Taigi fondų mokesčiai iš pensijų fondų dalyvių yra nuskaičiuojami du kartus. Ką tai reiškia? Ogi tai, jog paprasčiausiai mažiau pinigų liks pensijai…

Todėl renkantis pensijų fondą svarbu žiūrėti ne tik jų tiesioginius mokesčius, bet taip pat ir į tai, kur tie pensijų fondai investuoja, ir kokie pensijų fondo sudėtyje esančių fondų mokesčiai. Norint tai padaryti, teks nemažai pasikapstyti (nemažai informacijos šia tema rasite interneto svetainėje www.finansistas.net), nes deja, patys pensijų fondai to neaskleidžia.

Facebook Comments