Iliustratorės J. Budrytės darbai atgijo vasaros kolekcijoje: „Tai lyg botaniška vaikystės prisiminimų kolekcija“

Lietuvos gamtos subtilumas ir trapumas, vaikystės pievos, ant smilgos suvertos žemuogės ir pamiršti kvapai – visa tai išraiškingomis iliustratorės Jekaterinos Budrytės Lietuvos augalų kompozicijomis nugulė ant naujausios „Audimo“ vasaros kolekcijos „Vasaros kuždesiai“. J. Budrytė teigia seniai svajojusi pamatyti, kaip jos piešiniai materializuojasi ir susidraugauja su žmogumi fiziškai, o gamtos tema autorei asmeniškai itin artima, atgaivinanti vaikystės prisiminimus. Tai pirmasis iliustratorės projektas, atgijęs madoje.

Lietuviško aktyvaus laisvalaikio prekės ženklo vasaros kolekciją papuošė iš Lietuvos pievų, miškų ir vandenų surinkti augalai ir jų kompozicijos. Kaip pasakoja iliustratorė J. Budrytė, įkvėpimo ji sėmėsi savo pačios vasaros prisiminimuose.

Labiausiai tokias kompozicijas sukurti įkvėpė mano pačios patirtis gamtoje. Vaikystėje ir paauglystėje nemažai laiko viena ištisomis valandomis klaidžiodavau po miškus, pievas, klampodavau pelkėmis. Turėjome atokią vienkiemio trobelę, iki artimiausių kaimynų buvo tolokai, aplink – laukinė ir graži gamta. Tėvai gamtininkai anksti išmokė jautrumo aplinkai, pastabumo, pagarbos. Tai, kas nugulė audinių raštuose, man turbūt labiausiai įstrigę iš tų patirčių. Labai ryškiai prisimenu oranžines nesuvaldomai želiančių sulaukėjusių šaltalankių liepsnas“, – vaikystėje rastu įkvėpimu dalinasi J. Budrytė.

Kolekcija, kuždanti vasaros istorijas

Vasarai skirta „Audimo“ kolekcija išsiskiria savo ryškiomis vasaros spalvomis ir Lietuvos pievų, miškų ir vandenų augalų kompozicijomis, sukurtomis iliustratorės J. Budrytės. Kolekcija „Vasaros kuždesiai“ primena, kad esame turtingos gamtos vaikai. Atostogoms sukurti drabužiai pasakoja šiltas istorijas ir nukelia į prisiminimus, kaip basomis lakstėme po pievas, pynėme laukinių gėlių vainikus, pirštus ir lūpas dažė saldžios miško uogos.

Kolekcija yra išskirtinai spalvinga ir marga, nuotaikinga ir net šiek tiek nostalgiška. Įprastai „Audimo“asortimentas yra orientuotas į ilgaamžiškumą, nepavaldumą greitoms mados tendencijoms, patogumą ir praktiškumą. Bendradarbiavimu su kūrėjaissiekiame kolekcijai suteikti daugiau prieskonio. Pasikvietustokius šaunius Lietuvos menininkus kaip Jekaterina, drabužiai gimsta daug asmeniškesni ir jautresni. Tokios mini kolekcijos yra unikalios ir niekada nėra kartojamos. Tas kūrėjo iš šalies prisilietimas ir yra tai, kas išskiria, bet tuo pačiu ir labai gerai papildo mūsų vasaros kolekciją“, – pasakoja Getrūda Ramūnaitė, „Audimo“ dizainerė. 

Kolekciją sudaro vientisi maudymosi kostiumėliai, trumpos ir ilgos tampraus ir nesiglamžančio audinio suknelės, gėlėmis margintas džemperis bei prie kolekcijos priderintos ir ją papildančios apsauginės veido kaukės. Kaip pasakoja G. Ramūnaitė, kolekcija kurta atsižvelgiant, kaip lietuviai mėgsta vasarą leisti laisvalaikį – gamtoje, miškuose, prie jūros, ežerų, mindami dviratį ar pasispirdami paspirtuku. Todėl medžiagos pasižymi tokiomis savybėmis, kaip ilgaamžiškumas, lengva priežiūra, būtinai geru drėgmės išgarinimu ir greitu džiūvimu.

Kad išpildytų idėją kolekciją papuošti Lietuvos vasaros sezono augalais ir gėlėmis, iliustratorė pasakoja pradėjusi nuo struktūros – sugrupavo ir augalus, kuriuos vienija bendras motyvas.

„Tokio pobūdžio projektą turėjau pirmą kartą ir buvo baisoka paskęsti savo pačios idėjų chaose. Augalų suskirstymas į keturias kategorijas labai padėjo. Taip gimė drėgnų pievų, pelkių ir vandens augalų, miško augalų, medžių augalų ir pievų augalų kompozicijos. Medžių augalų kompozicijose padariau išimtį – naudojau neužmirštuoles, neatsispyriau spalviniam šių žiedų ir kerpių sąskambiui“, – apie kūrybinį procesą pasakoja J. Budrytė.

Pirmasis J. Budrytės projektas su drabužių gamintoju 

Pasakodama apie savo kūrybą, J. Budrytė ją apibūdina kaip dekoratyvią ir realistinę. Autorę natūraliai labiausiai traukia vaizduoti gyvus objektus, taip pat artima maisto tematika.

„Pastaruoju metu pastebiu, kad didesnį užsidegimą sužadina projektai, orientuoti į tiesioginį santykį su žmogumi, dažnai – taktilinį, kai skaitmeninės iliustracijos peržengia dvimatę ribą ir tai nebėra tik paveiksliukai ant sienos, o tampa daiktu, kuris gyvena, dėvisi, miršta. Tai gali būti pašto ženklai, knygų viršeliai, audiniai. Šis projektas su „Audimu“ man pirmasis bendradarbiavimas su drabužių gamintoju. Seniai norėjau išbandyti savo kaip iliustratorės jėgas mados fronte. Audinių raštų kūrimas visada traukė“, – pasakoja iliustratorė.

Savo sukurtomis Lietuvos pievų gėlių, vandenų augalų ir miško uogų iliustracijomis J. Budrytė siekė parodyti, kad savo šalyje, kad ir kokia kukli jos gamta atrodytų, turime tiek akį ir širdį džiuginančių dalykų.

„Manau, ši kolekcija labai savalaikė, primenanti apie estetinį gamtoje kokybiškai praleisto laiko malonumą. Pati mėgstu gamtą, stengiuosi, kai tik galiu, ten ir pabėgti – nuo urbanistinio streso, o kartais ir nuo savęs pačios. Gamta mane ramino, gydo, įkvepia. Labai branginu čia praleistą laiką. O vasara visada asocijuojasi su atostogomis ir, žinoma, su daugiau laiko gamtoje. Vaikystėje vasarą mėgdavau viena ar su draugėmis pasipuošti gėlių vainikais, užsikišti kokią uogų kekę už ausies, o dabar, va – suaugus pasitaikė proga prisidėti prie drabužių kūrimo, kurie ir išėjo truputį lyg tie vaikystės vainikai – botaniškos prisiminimų kolekcijos“, – visą kolekcija „Vasaros kuždesiai“ apibendrina J. Budrytė.

Nuotr. Audriaus Solomino

Pranešimą paskelbė: Jurgita Gižaitė-Tulabienė, UAB Headline agency
Iliustratorės J. Budrytės darbai atgijo vasaros kolekcijoje: „Tai lyg botaniška vaikystės prisiminimų kolekcija“

Facebook Comments