Vilniaus oro uoste – kalėdinė „Renkuosi Lietuvą“ ir menininkės Jolitos Vaitkutės žinutė užsienio lietuviams

Gruodžio 4-ą dieną neįprastoje vietoje – Vilniaus oro uosto atvykimo salėje – išdygo spalvingas  Kūčių stalas. Instaliaciją kūrusi menininkė Jolita Vaitkutė teigia, kad tai – žinutė užsienio lietuviams, siekiant priminti, kad Lietuvoje jie visada laukiami.

J. Vaitkutė sako, kad pasitelkiant Kūčių patiekalų nuotraukas, ant Vilniaus oro uosto atvykimo salėje pastatyto stalo vizualizuotas užrašas „Gera tave matyti namie“. Šio meninio objekto tikslas – sukurti žinutę, kuri padėtų į Lietuvą grįžtantiems žmonėms prisiminti, kad jie čia yra laukiami.

„Tai šventiškas stalas su lėkštėmis ir kėdėmis, ant kurių galės prisėsti bet kuris to panorėjęs. Šis kūrinys turi užslėptą žinutę, kad gerai gyventi galima bet kur, tačiau svarbiausia gyvenimo dalis – buvimas šalia artimųjų. Būtent šią gyvenimo dalį ir šiltą susėdimą prie Kūčių stalo dažniausiai praranda svetur išvykę žmonės, todėl norime juos pakviesti sugrįžti ne tik per šventes, bet ir visam laikui“, – teigia ji.

Instaliacijos kūrimą inicijavusio Tarptautinės migracijos organizacijos (IOM) Vilniaus biuro įgyvendinamo projekto „Renkuosi Lietuvą“ vadovė Edita Urbanovič priduria, kad smagu turėti vaišėmis nukrautą stalą, bet dar smagiau, kai prie to stalo susėda visi artimiausi žmonės.

„Šis laikotarpis – tai nekantrus laukimas oro uostuose, autobusų stotyse ar prie namų slenksčio. Grįžtančiųjų pasveikinimas jau tampa tradicija – ne vienerius metus organizuojame iniciatyvas oro uoste, pasitikdami prieš šventes parskrendančius lietuvius. Šiemet nusprendėme kartu su menininke Jolita Vaitkute padaryti smagią įžangą į įspūdžių ir susitikimų kupiną šventinį laikotarpį. Instaliacija oro uoste bus visą gruodžio mėnesį, kviečiame stabtelėti pasigrožėti, prisėsti, nusifotografuoti, pasidalinti nuotraukomis socialiniuose tinkluose“.

Jos teigimu, gruodžio mėnuo instaliacijos įrengimui pasirinktas neatsitiktinai.

„Kai Kūčių vakarą susirenka giminaičiai, ragina vienas kitą prisikrauti pilnas lėkštes, mamos prisiekinėja, kad kitais metais tikrai tiek daug negamins (ir tie „grasinimai“ niekada neišsipildo) – visas šis laikotarpis iš užsienio grįžtantiems lietuviams yra dar jautresnis, laikas su šeima – dar brangesnis. Žinome, nes ir patys esame ragavę emigracijos duonos“, –  pasakoja projekto vadovė. 

Išvykstančiųjų skaičiai mažesni negu sugrįžtančiųjų

Jau 8-erius metus gyvuojantis „Renkuosi Lietuvą“ projektas skatina užsienio lietuvius sugrįžti į Lietuvą ir padeda palengvinti relokacijos procesą. Pašnekovės teigimu, per visą šį laikotarpį svetur gyvenantiems tautiečiams buvo suteikta net 65 tūkst. konsultacijų, o grįžimui į Lietuvą sukurtas interneto puslapis spėjo sulaukti daugiau nei 4 mln. lankytojų.

Be to, pastebima, kad ketvirtus metus iš eilės grįžtančiųjų į Lietuvą skaičius yra didesnis negu išvykstančiųjų. Remiantis Valstybės duomenų agentūros statistika, 2022 metais į Lietuvą sugrįžo beveik 21 tūkst. žmonių, tuo tarpu emigravo – apie 15 tūkst.

„Tai įrodo, kad tiek mūsų, tiek išvykusių žmonių giminaičių pastangos nenueina perniek. Ir nors šie skaičiai atrodo įspūdingai, mums tai nėra tiesiog statistika, tai – žmonių istorijos, kurias girdime kiekvieną dieną. Gera matyti, kad lietuviai grįžta namo“, – reziumuoja E. Urbanovič.

Daugiau nuotraukų: https://we.tl/t-pEytCWo5YV

Pranešimą paskelbė: Eglė Cibienė, UAB „Idea Prima”

Vilniaus oro uoste – kalėdinė „Renkuosi Lietuvą“ ir menininkės Jolitos Vaitkutės žinutė užsienio lietuviams

Facebook Comments