Vasario 13-oji – Tarptautinė prezervatyvų diena. Kodėl svarbu apie TAI kalbėti?

Jau penkioliktus metus pasaulyje ir Lietuvoje Valentino dienos išvakarėse minima Tarptautinė prezervatyvų diena, skirta atkreipti dėmesį į saugų seksą, skatinti visuomenę pasirūpinti ne tik apsauga nuo nėštumo, bet ir lytiškai plintančių ligų, ypatingai ŽIV. 

Tarptautinės prezervatyvo dienos iniciatyvas pristatanti asociacija DEMETRA, vienijanti ŽIV ir AIDS paveiktas moteris, kartu su partneriais organizuoja prevencinius – informacinius renginius.

Tradicija tapusi Tarptautinė prezervatyvų  diena pradėta minėti prieš penkiolika metų AHF (angl. AIDS Healthcare Foundation) – AIDS sveikatos apsaugos fondo iniciatyva. Žaismingi renginiai – koncertai, gatvės pasirodymai, madų šou ir flashmobai su šūkiu “Prezervatyvai – visada madingi” – tapo neatskiriama šios dienos dalimi. Kartu su partneriais Lietuvoje šią iniciatyvą įgyvendina asociacija DEMETRA, vienijanti ŽIV ir AIDS paveiktas moteris bei jų artimuosius.

DEMETRA vadovė Svetlana Kulšis primena, jog prezervatyvai vis dar yra efektyviausia priemonė apsisaugoti nuo ŽIV ir kitų lytiškai plintančių ligų, taip pat ir nuo neplanuoto nėštumo. “Pagal Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) pateikiamus duomenis, kasdien pasaulyje vienas milijonas žmonių užsikrečia lytiškai plintančiomis ligomis. PSO skaičiavimais, nuo 1990 m. dėl prezervatyvų naudojimo pasaulyje išvengta net 117 mln ŽIV infekcijos atvejų“,- dėl to. S.Kulšis. Jos nuomone, lengvesnis prezervatyvų prieinamumas, mažesnė jų kaina turėtų tapti ir mūsų šalies atsakingų institucijų rūpesčiu, nes tai padėtų išvengti lytiškai plintančių infekcijų ir kainuotų pigiau nei gydymas. 

2022 m. PSO rekomendacijose minima, jog pozityvus viešas kalbėjimas apie seksą, jo teikiamą malonumą efektyviausiai skatina prezervatyvų naudojimą, todėl reikėtų vengti  negatyvaus turinio viešai komunikuojant apsaugos priemonių temomis.

Lietuvoje šiuo metu yra oficialiai registruota daugiau nei 3800 ŽIV infekuotų asmenų. Iš 2022 m. registruotų naujų atvejų daugiau negu du trečdaliai užsikrėtė lytinių santykių metu. 

„Tarptautinė prezervatyvų diena 2024“ Vilniuje

Vasario 13 d. nemokamai dalinsime  prezervatyvus „Fantazijos.lt“  parduotuvėje Vilniuje, Gedimino pr. 45. Nepraleiskite progos pasinaudoti saugios meilės dovanomis.

Šiemet Vilniaus naktinio klubo SOHO klubo lankytojams renginyje „Dramatica“ jau sėkmingai išdalinta apie tūkstantis prezervatyvų.

Renginio metu asociacija DEMETRA priminė, jog kasdien darbo dienomis savo patalpose (Kauno g. 6-2, Vilnius) visi norintieji gali nemokamai ir anonimiškai išsitirti dėl ŽIV.

Pranešimą paskelbė: Austė Korbutė, Informacijos vadybos centras

Facebook Comments