Valstybės dieną – ekskursijos prezidento A. Smetonos keliais Vilniuje

Ar įsivaizduojate, kiek Vilniuje yra vietų, susijusių su pirmuoju Lietuvos Respublikos prezidentu, Vasario 16-osios Nepriklausomybės Akto signataru Antanu Smetona? Istorikai suskaičiuoja jų bent keliolika ir sako, kad A. Smetonos veikla neatskiriamai susijusi su Vilniumi, ne tik su vėlesne jo gyvenimo stotele – Kaunu.

 Vilniaus miesto savivaldybė kviečia bent dalį būsimojo prezidento veiklą menančių vietų apžiūrėti per ekskursijas, kurios bus rengiamos Valstybės dieną – liepos 6-ąją. Galbūt viena tų vietų vėliau, po diskusijų su visuomene, taps prezidento A. Smetonos veiklos Vilniuje įprasminimo vieta. 

Ekskursijos Vilniuje skirtos tam A. Smetonos gyvenimo periodui, kai jis ėmėsi Lietuvos kūrimo dar nežinodamas, ar pavyks pasiekti valstybės nepriklausomybę. Kaip liudija istorikai, Vilnių, ir tik Vilnių A. Smetona laikė praeities ir kažkada atgimsiančios Lietuvos sostine. Gausybė vietų čia byloja apie A. Smetonos gyvenimą ir veiklą.

Tai ir pirma jo nuolatinė darbovietė – Vilniaus žemės bankas, kuriame A. Smetona dirbo juriskonsultu, bažnyčia, kurioje įvyko santuoka su jo gyvenimo moterimi – Sofija Chodakauskaite-Smetoniene, miesto salė, kurioje vyko Didysis Vilniaus seimas ir kuriame A. Smetona pirmininkavo posėdžiui, kai buvo svarstoma Lietuvos autonomija, taip pat Signatarų namai, kur išsipildė didžio darbo lūkestis.

Visos vietos neišvardintos, jos bus aplankytos ekskursijos metu. Į kai kurias gal teks pažvelgti tik iš tolo, nes vienos ekskursijos metu neįmanoma pristatyti viso A. Smetonos Vilniaus.

Šiuo metu suplanuoti ekskursijos laikai liepos 6 d.  – 11, 12, 14 ir 15 val. Vienos trukmė apie 2 val. Ekskursijos nemokamos, registracija būtina.

11:00 val. registracija čia

12:00 val. registracija čia

14:00 val. registracija čia

15:00 val. registracija čia

Esant dideliam susidomėjimui, Vilniaus savivaldybė kartu su ekskursijos kūrėjais Donatu Jokūbaičiu ir Valdu Seleniu į jas kvies ir vėliau. 

Pranešimą paskelbė: Rusnė Marčėnaitė, Vilniaus miesto savivaldybė
Valstybės dieną – ekskursijos prezidento A. Smetonos keliais Vilniuje

Facebook Comments