Triatlonas: plaukimas, dviratis ir bėgimas, ar pastabumas, technika ir vikrumas?

Triatlono bendruomenė Lietuvoje nėra labai didelė, o triatlono renginiai – lyg jaukūs susibūrimai, kuriuose varžovų veidai jau matyti, o naujokai priimami šiltai ir maloniai. Sportas, kuris reikalauja ne tik fizinės ištvermės plaukiant, minant dviratį ir bėgant, bet ir technikos ir vikrumo. Šiomis savybėmis pasižymi ne tik sportininkai, bet ir teisėjai, kurie savyje talpina daug išminties, naujovių, taisyklių ir technikos. Bene vienas aktyviausių iš Lietuvos triatlono teisėjų – Rytis Jonaitis dalinasi savo įžvalgomis apie šį sportą.

Gyvenime archeologas, laisvalaikiu – teisėjas

R. Jonaitis teigia, kad niekada nė negalvojo, kad bus teisėjas, o juo labiau, tokios sporto šakos, kaip triatlonas, tačiau susidomėjimas šiuo sportu aplankė prieš 5 metus, kuomet sūnus sudalyvavo pirmosiose triatlono varžybose. Domėjimasis atvedė iki tarptautinės kategorijos triatlono teisėjo statuso, o dabar teisėją sutiksime bene visose triatlono varžybose Lietuvoje, skaičiuojantį jau ketvirtus metus patirties. Prieš artėjančias didžiausias Lietuvoje triatlono varžybas, Skaylink Trakų triatloną, patirtimi R. Jonaitis dalinasi su visais žengiančiais į šį sportą ir glaustai aptaria svarbiausias renginio sudedamųjų dalių vietas.

Tranzitinė zona (T1/T2) 

Čia vyksta dalyvio transformacija į kitą etapą. Lygiai taip pat, čia padaroma ir daugiausiai klaidų, už kurias reikia atsakyti liejant prakaitą, atlikti baudą ar gauti diskvalifikaciją. Svarbiausia – tranzitinėje zonoje leidžiamas tik varžybų metu naudojamas inventorius, čia negali būti jokių pašalinių krepšių. Daiktai kurie bus naudojami – laikomi dėžėje ir ant dviračio, o tie, kurie jau panaudoti – tik dėžėje (taikant išimtį prie pedalų segamiems dviračio bateliams). Lipdukai ant šalmo klijuojami pagal instrukcijas (dažniausiai priekyje ir kairiame šone). Dviračiai kabinami ant skersinio priekiniu ratu į pravažiavimą. Tranzitinėje zonoje važiuoti dviračiu yra griežtai baudžiama ir už šį nusižengimą.

Plaukimas

Jeigu hidrokostiumai neleidžiami, čia negali būti jokių gudravimų, kaip neopreninė apranga. Jeigu vandens sąlygos nepalankios plaukimo kostiumui – dėvimos tik glaudės ar maudymosi kostiumėlis (prieš kitą rungtį būtina apsirengti) arba triatlono kostiumas – su rankovėmis ar be jų. Plaukiant yra privaloma dėvėti plaukimo kepurėlę, o trasą svarbu apiplaukti jos nekertant ir nurodyta kryptimi apiplaukti bujus.

Važiavimas dviračiu

 Dviračių rungtyje dalyvio numeris yra privalomas, jis turi būti nugaroje. Iš tranzito zonos dviratis išvaromas, ant jo sėstis galima tik už pažymėtos zonos (tas pats galioja grįžtant – nuo dviračio nulipama ties pažymėta linija). Draudžiama – bet kokie aerobarai, diskiniai ratai, gertuvės ir jų laikikliai ant balnakočio, važiavimas su kitos lyties atstovu, neleistinos sėdėsenos ant dviračio pozicijos (būna nurodyta nuostatuose). Šalmą atsisegti galima tik pakabinus dviratį į vietą.

Bėgimas

Po dviračio rungties dalyvis privalo savo numerį prisitvirtinti ant priekio, bėgant neleistina laikytis už jokių stacionarių daiktų, o kostiumas negali būti prasegtas žemiau krūtinkaulio. Šioje rungtyje labai svarbu atkreipti dėmesį į baudas – keliasdešimt metrų iki finišo yra punktas, kuriame dalyviai turi pasitikrinti, ar jiems nepriskirta nuobauda. Svarbu suprasti, kad baudos atlikimas (atstovėjimas) yra tik paties dalyvio atsakomybė ir teisėjas apie tai neprivalo įspėti. Neatlikus baudos – diskvalifikacija.

Teisėjas – tik patarėjas

Nei vienas teisėjas nenori pakenkti dalyviui ir baudas skiria itin atsakingai. Šiame sporte svarbu išmanyti taisykles, dirbti ties technika ir būti gerai nusiteikusiems bei susikaupusiems. Daugiausiai nepasitenkinimo susilaukiama iš triatlono naujokų, bet taisyklės yra lygios absoliučiai visiems – net geriausi triatlonininkai kartais padaro klaidų, už kurias vėliau atsako. Triatlonas reikalauja pažinoti savo organizmą ir žinoti jo ribas, o norintiems išbandyti šitą sportą, teisėjas pataria pradėti nuo mažesnių distancijų ir didinti krūvį palaipsniui. Sportas, kuris gąsdina savo kompleksiškumu, tačiau teisėjas ramina: kai sunku pratybose – lengva mūšyje.

Pranešimą paskelbė: Jorė Jakštaitė, VšĮ Tarptautinis maratonas

Triatlonas: plaukimas, dviratis ir bėgimas, ar pastabumas, technika ir vikrumas?


Triatlonas: plaukimas, dviratis ir bėgimas, ar pastabumas, technika ir vikrumas?

Facebook Comments