Sultingieji persimonai – vasaros skonis rudeniškai dienai: 3 receptai kasdienai

Šviežių persimonų derlius – jau parduotuvėse. Šie vaisiai – tikrų tikriausi šaltojo laikotarpio šaukliai, jų sezonas paprastai prasideda spalio mėnesį ir tęsiasi iki pat sausio. Persimonai yra ne tik labai sultingi bei saldūs, bet ir naudingi sveikatai. Be to, dėl unikalaus jų skonio, juos derinti galima su pačiais įvairiausiais priedais. Ypač persimonų skonis atsiskleidžia juos suderinus su įvairiausiais kumpiais ar sūriais. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad egzotiniai vaisiai, tokie kaip persimonai, pirkėjams seniai nebėra naujiena, lietuviai mėgsta ir laukia šių vaisių, o šie vos pasirodžius parduotuvėse – kasmet susilaukia didelio susidomėjimo.

„Pastebime, kad atšalus orams pirkėjai vis dažniau į savo pirkinių krepšelį įtraukia vaisius, kurie ne tik savo skoniu šiek tiek primintų vasarą, bet ir turėtų daug įvairiausių vitaminų. Ne išimtis ir persimonai, kurie į parduotuves atkeliauja dar spalio mėnesį, kuomet citrusinių vaisių sezonas nebūna įsibėgėjęs. Be to, persimonų pirkėjams stengiamės pasiūlyti dar ir už patrauklią kainą – vienas persimonas šiuo metu parduotuvėse kainuoja 0,69 Eur.“, – teigia V. Budrienė.

Medų primenančios uogos

Jolanta Sabaitienė, prekybos tinklo „Iki“ vaisių ir daržovių skyriaus darbuotoja, sako, kad persimonai, ryškūs oranžinės spalvos rudens vaisiai, kai kuriose Azijos dalyse auginami mažiausiai 1000 metų. 

„Nors Europoje šie vaisiai nėra ypač populiarūs – Azijoje jie sulaukia itin daug dėmesio. Ten ruduo gyventojams asocijuojasi būtent su persimonais. Įdomu dar ir tai, kad persimonai, kaip ir pomidorai, yra visai ne vaisiai, o uogos. Jie auga pačių įvairiausių formų, dydžių ir spalvų. Nuo geltonos iki ryškiai oranžinės, netgi tamsiai raudonos“, – pasakoja J. Sabaitienė.

Persimonų skonis primena medų, o tekstūra – šiek tiek panaši į abrikoso. Persimonai yra labai naudingi sveikatai. Juose gausu vitamino C, A, kalio, geležies ir kitų organizmui reikalingų medžiagų: maistinių skaidulų, naudingųjų mikroelementų bei antioksidantų, kurie gerina virškinimą, regėjimą, suteikia žvalumo ir ramina nervų sistemą.

Natūralus saldiklis

J. Sabaitienė, pasakoja, kad dažniausiai persimonai valgomi vieni, kaip užkandis. Pirmiausia, prieš valgant juos reikėtų nulupti ir supjaustyti taip, kaip pjaustomi obuoliai. Visgi, šį rudens skanėstą, panaudoti galima ir įvairesniais būdais. Korėjoje šie vaisiai populiarūs ne tik švieži, bet ir džiovinti. Šioje šalyje iš jų gaminamas netgi actas, vadinamas gamsikcho, verdama ypatinga džiovintų persimonų ir cinamono arbata sujeonggwa

Pietų Europoje jie derinami ir su pikantiškais priedais, pavyzdžiui, kumpiu – dažniausiai parmos ar serano.  Persimonais taip pat gardinti galima ir itališkus skrebučius – crostini, juos derinant su įvairiausiais sūriais –  gorgonzola, mocarela ar burata. Amerikoje iš jų gaminami pudingai, pyragai, netgi kepama saldi duona. Kadangi persimonai pasižymi itin saldžiu skoniu, juos panaudoti galima ir kaip natūralų saldiklį.

„Sutrintą persimoną galima dėti į saldžius patiekalus vietoje cukraus, pavyzdžiui, į pyragus, blynus, kitus kepinius. Persimonai taip pat gali būti naudojami padažų, kremų, uogienių, želė ar net kokteilių ruošimui. Persimonus trinkite ir vėliau plakite su kokosų pienu ir tarkuotu šviežiu imbieru. Taip gausite nepaprasto skonio gėrimą, puikiai tiksiantį žvarbiems rudens vakarams ar rytams“, – sako J. Sabaitienė.

„Iki“ vaisių ir daržovių skyriaus darbuotoja, sako, kad jeigu netyčia įsigijote neprinokusių persimonų – iki galo sunokinti juos galite ir namuose. Sudėkite juos į popierinį maišelį kartu su obuoliais ar bananais. Pastarieji vaisiai išskiria etileno dujas, dėl kurių ir kiti vaisiai ar daržovės suminkštėja. O jei norite, kad jau sunokę persimonai kuo ilgiau būtų švieži ir išsaugotų maistines medžiagas, laikykite juos šaldytuve.

J. Sabaitienė dalijasi ir keliais receptais, kuriuose atskleisite nepaprastą persimonų skonį.

Skrebučiai su bri sūriu ir persimonais 

Jums reikės:

Riekelėmis supjaustyto prancūziško batono

Plonais griežinėliais supjaustyto bri sūrio

Kelių nuluptų ir plonai supjaustytų persimonų

2 a. š. rudojo cukraus

Šviežiai maltų pipirų 

Gaminame:

Iki 200 laipsnių įkaitinkite orkaitę ir apie 10 minučių pakepkite batono riekeles. Kol šios gražiai apskrus. Tuomet ant riekelių dėkite sūrį, persimonus ir viską apibarstykite cukrumi. Dėkite atgal į orkaitę ir pakepkite dar kelias minutes, kol sūris išsilydys, o persimonai gražiai karamelizuosis. Ištraukę skrebučius iš orkaitės apibarstykite juos juodaisiais pipirais ir patiekite.

Persimonų ir avokadų salotos 

Jums reikės: 

1 persimono

1 avokado

1 citrinos žievelės

2 valg. šaukšt. citrinų sulčių

2 valg. šaukšt. alyvuogių aliejaus

žiupsnelio garstyčių miltelių

žiupsnelio maltų juodųjų pipirų

½ arbat. šaukšt. druskos

žalumynų 

Gaminame: 

Nulupkite ir supjaustykite avokadą kąsnio dydžio kubeliais. Apšlakstykite arbatiniu šaukšteliu citrinų sulčių. Nulupkite persimonus ir supjaustykite tokio paties dydžio kaip avokadas kubeliais. Plonai nuskuskite keletą citrinos žievelės juostelių. Į dubenį kartu sumaišykite likusias citrinų sultis, alyvuogių aliejų, garstyčių miltelius ir druską. Gautu padažu apšlakstykite avokado ir persimono kubelius. Pasiruoškite salotų dubenį, į jį pridėkite mėgstamų salotų lapų, ant viršaus suberkite persimonų ir avokadų kubelius. Ant salotų berkite maltus juoduosius pipirus, gardinkite citrinos žievele ir trupučiu petražolių. Prieš patiekdami, nesusigėrusį salotų padažą nupilkite. 

Kokteilis su persimonais  

Jums reikės:

1 persimono

1 puodelio migdolų gėrimo

½ banano

4 besėklių datulių (jei mėgstate saldžiau)

¼ arbat. šaukšt. vanilės miltelių

¼ arbat. šaukšt. cinamono

¼ arbat. šaukšt. muskato riešuto miltelių

Gaminame:

Visus ingredientus sudėkite kartu ir suplakite iki vientisos konsistencijos.

Pranešimą paskelbė: Gabrielė Valaitytė, UAB „Publicum”

Facebook Comments