„Realco“ kviečia atrasti Markučius – pristato pažintinį maršrutą

Viena didžiausių Lietuvos nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovių „Realco“ žiemą pristatė fotomenininko Sauliaus Paukščio knygą „Slėpiningieji Markučiai“, o atšilus orui pagal ją kartu su autoriumi parengė 3 km pažintinį maršrutą po istoriniu bei kultūriniu palikimu turtingą sostinės mikrorajoną – Markučius.

Į S. Paukščio knygą nugulė daugiau nei 40 įdomių istorijų apie Šiaurinėje Vilniaus dalyje, visai šalia Senamiesčio, įsikūrusius XIX–XX a. Markučius ir jų gyventojus. Specialiai pagal knygą sukurtam žiediniam pažintiniam maršrutui atrinkta 10 objektų, slepiančių netikėčiausias istorijas.  

„Gyvename Markučiuose antrus metus, dažnai vedžiojame šunį ir vaikštome po mikrorajono apylinkes. Pirmiausia labiausiai pakerėjo vaizdingos vietos, o tada pasidarė smalsu, kokios istorijos už jų slypi – taip ir kilo mintis parengti knygą apie Markučius. Šis mikrorajonas žavi savo kompaktiškumu, senomis trobelėmis bei akmeninėmis bruko gatvelėmis – galima klaidžioti ir klaidžioti“, – pasakoja autorius S. Paukštys.

Pasakojama, kad Markučiuose maišėsi lenkų, lietuvių, karaimų, japonų ir net škotų likimai, ypatingomis spalvomis ir legendomis praturtinę šį mikrorajoną.

Miesto dalis, kurią reikia pamatyti savo akimis

Pasak knygos leidybą finansavusios bendrovės „Realco“ rinkodaros projektų vadovės Dovilės Serapinaitės, mažai kalbama apie tai, kad labai svarbu pažinti mikrorajoną, kuriame veikia verslas – šiuo atveju vystomas NT projektas.

„Artimesnė pažintis padeda geriau suprasti ir atliepti būsimų gyventojų lūkesčius. Apie Markučius daugelis žino tik tai, kad čia yra Puškino muziejus ir Markučių parkas, nors visas mikrorajonas patiria atgimimą. Tačiau labai svarbu jį pamatyti savo akimis – tik tada atsiveria ir turtinga Markučių istorija, ir kalvos, nuo kurių galima gėrėtis miesto panorama. Tai pati galėjau išvysti ir patirti kartu su kolegomis keliaudama specialiu maršrutu su „Neakivaizdinis Vilnius“ gidu Vytautu Nosevičiumi“, – sako ji.

D. Serapinaitės teigimu, Markučiai vis dar yra neatrastas mikrorajonas, kuris anksčiau buvo laikomas miesto pakraščiu, nors nuo jo iki Paupio – vos kilometras.

„Buvusios pramoninės erdvės Markučiuose dabar grąžinamos žmonėms, pavyzdžiui, vietoje seniau veikusios alaus daryklos dabar stovi gyvenamieji namai. Šis mikrorajonas žavi savo besikeičiančiu veidu – iš gamyklų lokacijos Markučiai virsta pilnateise miesto dalimi. Prie šio virsmo prisidedame ir mes, vystydami gyvenamąjį projektą „Prie Vilnelės“, kurio vienas esminių tikslų – išlaikyti kuo daugiau žaliųjų erdvių šalia namų“, – dalijasi mintimis rinkodaros specialistė.

Tęsdama ji sako, kad Markučiai išties yra labai žalias mikrorajonas. Prie pat yra net kelios upės – ranka pasiekiama Vilnelė ir Kaukysos upelis. Gamtos lopinėlis mieste – Markučių parkas, kuris savo grožiu ir laisvalaikiui pritaikytomis vietomis prilygsta Vingio parkui.

„Markučiai šiandien konkuruoja su Naujamiesčiu tiek dėl savo lokacijos, tiek dėl dvasios. Markučiuose turime išvystytą infrastruktūrą, čia tiesiami nauji dviračių takai, kurie mikrorajoną sujungia su likusiu miestu“, – akcentuoja D. Serapinaitė.  

Apie boksininką, botaniką ir škotų inžinierių

S. Paukštys medžiagą knygai rinko iš vietinių pasakojimų, jų laiškų bei archyvų. Nors panašių istorijų galima rasti bene kiekviename sostinės mikrorajone, Markučius S. Paukštys prilygina laiko mašinai, mat čia laikas tarsi sustingęs.

Autorių labiausiai žavi mikrorajono kalvotas reljefas, kai palypėjus aukštyn atsiveria kvapą gniaužiantys Vilniaus slėniai ir panoramos. Jo mėgstamiausios gatvės yra Belvederio, Balandžių ir archajiškoji Gegužės.

„Viena mėgstamiausių istorijų – kaip tik apie Belvederio gatvėje pusmetį gyvenusį bokso čempioną Algirdą Šociką. Pasakojama, kad vieną vakarą jį sustabdė keli vietiniai plėšikėliai – nuo to laiko chuliganai vengdavo Markučių mikrorajono. Čia taip pat gyveno botanikos profesorius Aleksandras Henrikas Malachovskis, kuris tykodavo sodo plėšikų paruošęs šovinių su druskos užtaisais. Dar vienas gražus pasakojimas apie Karališkojo Didžiosios Britanijos geležinkelio inžinierių škotą Morveną Gow, kuris Vilniuje rado savo gyvenimo meilę“, – vardija rašytojas.

Tad norintiems pažinti dar nepažintas Vilniaus vietas ir pajusti istorinę dvasią išties verta aplankyti Markučius. „Labai kviečiu pasinaudoti mūsų kartu su „Realco“ sudarytu maždaug 40 minučių maršrutu ir paklajoti po daugeliui tikriausiai dar mažai pažintą miesto dalį – čia galima grįžti laiku ir pamatyti, kaip atrodė gyvenimas Vilniaus priemiestyje prieš 50-70 metų“, – sako jis.

Maršruto žemėlapį galima rasti čia: https://bit.ly/3lqtojh

Pranešimą paskelbė: Saulė Bakšė, UAB „Idea Prima”

Facebook Comments