Premjera „Senos damos vizitas“ – A. Giniočio debiutas Nacionaliniame Kauno dramos teatre

Aukščiausius teatro apdovanojimus pelnęs režisierius, aktorius ir bardas Aidas Giniotis balandžio 27, 28 ir 30 dienomis debiutuoja Nacionalinio Kauno dramos teatro Didžiojoje scenoje su Friedricho Dürrenmatto tragikomedija „Senos damos vizitas“. Joje vieno žmogaus ir vieno miestelio istorija pasakojama lyg skanus anekdotas, kuris linksmina ir intriguoja, tačiau kartu verčia žvelgti į žmogaus sielą.

Pasaulinę šlovę šveicarų dramaturgui Friedrichui Dürrenmattui atnešusi pjesė „Senos damos vizitas“ (1956) nukelia į mažą Šveicarijos provincijos miestelį, kurio kasdienybė kupina tragikomiškų problemų. Teisingumas ir laisvė, atsakomybė ir abejingumas, kerštas, kaltė, godumas ir politikos nuosmukis – pagrindinės autoriaus nagrinėjamos temos. Į Giuleną, kuriame jau seniai nebeveikia gamyklos, nestoja traukiniai, atvyksta pasakiškai turtinga ponia Kler Cachanasian. Kadaise ji užaugo tame miestelyje, bet išvykusi nesirodė daugiau nei keturis dešimtmečius. Multimilijardierė Kler, galinti finansiškai paremti miestelio bendruomenę, yra paskutinė gyventojų viltis. Ponia sutinka paaukoti milijardą su viena sąlyga – kad miestelyje būtų atstatytas teisingumas, o tai reiškia, kad būtų nužudytas vienas žmogus, jaunystėje sutrypęs jos meilę.

„Šiame spektaklyje yra trys svarbiausi veikėjai – tai senoji dama Kler Cachanasian, jos jaunystės draugas Alfredas Ilis ir miestelio bendruomenė. Visos pjesės intrigos rezgamos šiame trikampyje. Tos intrigos neprarado savo aktualumo nuo pat pjesės sukūrimo, nes mes vis dar gyvename pasaulyje, kuris pernelyg rūpinasi materialinėmis vertybėmis. Pagrindiniai keliami klausimai – kiek ir ką mes galime parduoti už pinigus? Ir ką galime už juos nusipirkti? Ar įmanoma nusipirkti laisvę, laimę, teisingumą?“, – sako režisierius A. Giniotis.

Teatro generalinis direktorius Egidijus Stancikas džiaugiasi, kad dešimtmetį trukęs bendravimas su režisieriumi pagaliau įgyvendinamas scenoje. „Dėl pastatymo mūsų teatre tarėmės gana seniai, tačiau Aidą Giniotį sustabdydavo akademinė veikla Muzikos ir teatro akademijoje, pastatymai Keistuolių teatre ir kita. Mūsų repertuare mažai pramoginio žanro spektaklių ir tokių, kuriuos būtų lengva pritaikyti kitose scenose. „Senos damos vizitas“ – aktorinis spektaklis, nereikalaujantis technologijų, tad manau, kad jį galėsime rodyti daugelio teatrų ir kultūros centrų scenose.“

Pagrindinius Kler ir Ilio vaidmenis kuria gerai žinomi aktoriai Jūratė Onaitytė ir Liubomiras Laucevičius. Taip pat jiems akomponuoja net po keletą išraiškingų personažų įkūnijantys trupės aktoriai Egidijus Stancikas, Dainius Svobonas, Audronė Paškonytė, Albinas Budnikas, Saulius Čiučelis, Tomas Erbrėderis, Martyna Gedvilaitė, Artūras Sužiedėlis, Gintautas Bejeris, Ugnė Žirgulė, Eugenija Bendoriūtė, Dovydas Pabarčius, Henrikas Savickis, Pijus Narijauskas, Ridas Žirgulis.

Scenografiją ir kostiumus spektakliui sukūrė dailininkė Laura Luišaitytė, muzikinio takelio autorius – kompozitorius Ignas Juzokas. Pasak L. Luišaitytės, vizualioji stilistika artima žaidybiniam spektakliui – vieta ar atmosfera kuriama lakoniškomis, atpažįstamomis detalėmis.

Balandžio 30 dienos spektaklio rodymas bus pritaikytas kurtiesiems ir neprigirdintiesiems (su surtitrais). Spektaklio sukūrimą remia Lietuvos kultūros ministerija.

NKDT informacija

Donato Stankevičiaus nuotraukos

Pranešimą paskelbė: Jolanta Garnytė-Jadkauskienė , Nacionalinis Kauno dramos teatras

Facebook Comments