Booking.com
Nuolaida viešbučiuiSpausk ir atgauk 10 % nuo viešbučiui išleistos sumos.

Pelėsis Namuose – Ką Daryti, Kaip Išnaikinti?

pelėsis

Kas yra pelėsis?

Tai – grybelis, mikroskopinis augalas, kurio sporos plinta oru bei gali atsirasti ant daugumos paviršių: sienų, medienos, odos, popieriaus, plastmasės, gumos, linoleumo, kilimo, knygų ar stiklo. Mikroskopinės pelėsių sporos sklando visur, tvyro ore bei vandenyje. Vos tik jos patenka į palankią aplinką, akimirksniu ima sparčiai daugintis. Viena dažniausių pelėsio atsiradimo priežasčių yra didelė drėgmė ir prastas vėdinimas. Pelėsio atsiradimui turi įtakos ir gyvenamos vietos švara, jeigu reguliariai nesišvarinama, susidaręs didesnis bakterijų kiekis padeda daugintis pelėsiui.

Išnaikinti pelėsį – nelengvas darbas. Tad derėtų iš karto imtis atitinkamų veiksmų, jei namuose įtariate pelėsį. Pirmasis jo  požymis yra specifinis, aitrokas kvapas. Paskui atsiranda pilkšvos, juodos arba balkšvos dėmelės.

pelėsis ant lango

Pelėsis gali atsirasti, vystytis ir daugintis mūrinių, medinių ar betoninių sienų, lubų, grindų, turinčių daug drėgmės, paviršiuje. Jeigu pelėsis nėra naikinamas pradinėje vystymosi stadijoje, jis plinta į sienos, lubų, grindų gilesnius sluoksnius ir sunaikinti mechaniniu būdu ar vien cheminiais preparatais bus neįmanoma.

Kuo sveikatai pavojingas pelėsis?

Augdami pelėsiai gamina ir išskiria nuodingas medžiagas – mikotoksinus, kurie kenkia nervų sistemai, imuninei sistemai, smegenų ląstelėms. Jei toksinių ir pavojingų mikroorganizmų koncentracija gyvenamojoje aplinkoje didelė, tai grybinis užterštumas gali paveikti žmones, kurie jiems yra jautrūs, ir tapti sunkių ligų, tokių kaip alergija, bronchinė astma, kvėpavimo takų uždegimas, viena iš priežasčių.

Dažniausiai pelėsių poveikis pasireiškia galvos skausmais, nerviniu dirglumu, nuovargiu, alerginėmis reakcijomis, peršalimo simptomais, akių ašarojimu, astmos priepuoliais, viršutinių kvėpavimo takų dirginimu, odos perštėjimu, sloga, kosuliu, pneumonija ir pan.

pelėsis ant sienos

Jei žmogus yra įjautrintas pelėsių, tai ligos simptomus gali jausti ištisus metus. Pelėsių sporos nežūsta nuo šalčio – žemoje temperatūroje pelėsių augimas sustoja, tačiau kiek atšilus pelėsių grybai vėl suaktyvėja, pradeda išskirti sporas ir alergijos simptomai vėl paūmėja. Alergija pelėsiui pasireiškia panašiais simptomais kaip ir kitos alergijos ore lakioms medžiagoms, kurios patenka į viršutinius kvėpavimo takus, pavyzdžiui žiedadulkėms.

Kaip išnaikinti pelėsi?

Dažnai žmonės, mėgindami patys išsinaikinti pelėsį, daro tai neteisingai – paskleidžia sporas, papildomai sudrėkina ir taip drėgmės pritvinkusias, pelėsio pažeistas vietas ir jį sunaikina tik trumpam laikotarpiui. Jeigu pastebėjote pelėsį, reikėtų kreiptis į šios srities specialistus, kurie ne tik kokybiškai išnaikins pelėsį, tačiau ir suteiks naudingos informacijos skirtos patalpų prenecijai nuo pelėsio užtikrinti.

Facebook Comments