Netikėti deriniai konditerijoje: nuo abrikosų su rozmarinais iki rūkytos paprikos su pienišku šokoladu

Prieskoniai gaminant maistą yra tokie pat svarbūs kaip ir druska. Jie pagardina patiekalus, suteikia jiems nepakartojamą skonį, subtilų kvapą ir palieka aštrų ar gaivų poskonį burnoje. Ir nors druska, aitrieji pipirai ar rūkyta paprika paprastai yra naudojami gaminant pikantiškus patiekalus, Thierry Lauvray, prekybos tinklo „Iki“ konditerijos ekspertas, sako, kad iš pažiūros patys netikėčiausi prieskoniai gali tapti ir puikiu desertų akcentu.

„Parduotuvėse siūlomas itin platus prieskonių pasirinkimas nuo tradicinių pipirų iki egzotiškų žolelių. Kiekvienas gali pasirinkti mėgstamiausius, tačiau pravartu ir paeksperimentuoti. Šiuo metu vis labiau pastebime tendenciją, kad vartotojai ieško intensyvesnio, galbūt ne visada įprasto, plataus skonių spektro. Todėl ir konditerijoje pasitelkiame įvairius prieskonius, kad pasiūlytume desertų su netikėčiausiais priedais. Naujų skonių paieškos jau nebėra tik mados reikalas, tai tapo šiuolaikinių žmonių gyvenimo būdu“, – teigia T. Lauvray.

Rūkyta paprika ir pieniškas šokoladas

Kalbėdamas apie netikėtus derinius, konditerijos ekspertas atskleidžia, kad prie šokolado puikiai tinka ir aitrieji pipirai, o su karamele – druska. Dar vienas netikėtas derinys – konservuoti arba švieži abrikosai su šviežiais rozmarinais. Vis labiau populiarėjantis prieskonis – rūkyta paprika.

„Vienas netikėčiausių derinių tikriausiai būtų rūkytos paprikos milteliai, naudojami padažuose ar kremuose, kuriuose yra pieniško šokolado. Žinoma, kad ir koks prieskonis būtų – juo piktnaudžiauti negalima. Svarbiausia yra tinkamas skonių subalansavimas. Pavyzdžiui, jeigu valgote tortą, kuriame šokoladas derinamas su aitriaisiais pipirais, jie neturi užgožti šokolado skonio, tiesiog suteikti šiek tiek pikantiško aštrumo. Viskas turi būti tinkamai dozuota“, – teigia konditerijos ekspertas.

Anot jo, įvairūs prieskoniai naudojami ir kepant duoną. Pavyzdžiui, į duona su alyvuogėmis visada dedamas rozmarino arba Provanso žolelių mišinio, nes šie ingredientai papildo vienas kitą ir suteikia subtilų poskonį, Duona, kuri yra su saulėje džiovintais pomidorais gardinama bazilikais, o jie itin tinka su pomidorais.  

„Juoduoju auksu“ praminti pipirai

Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad pagal populiarumą Lietuvoje prieskonių sąrašo viršuje rikiuojasi juodieji pipirai. „Analizuodami duomenis matome, kad dažniausias pirkėjų pasirinkimas – juodieji pipirai, tačiau taip pat mėgstami lauro lapai ar vadinamasis persiladas. Dažnas mėgsta ir universalų priekonių mišinį, kuris tinka mėsos patiekalams, sriuboms, troškiniams pagardinti“, – sako V. Budrienė.

Lietuvių pamėgti juodieji pipirai buvo vadinami ir „juoduoju auksu“, nes jie ne tik sustiprina skonį, bet taip pat juodieji pipirai yra naudingi ir sveikatai. Maisto ruošimui šis prieskonis naudojamas jau daugiau nei 4 tūkstančius metų. Juodieji pipirai buvo dievinama prekė ir senovės Graikijoje bei Romoje, o dar didesnį populiarumą pasiekė viduramžiais – tai laikais pipirai kainavo daugiau nei sidabras.

Pipirai pasižymi stipriu antioksidantiniu poveikiu, padeda kovoti su infekcijomis, jie taip pat prisideda ir prie imuniteto stiprinimo, juose gausu skaidulų, vitamino C ir K. Juoduosius pipirus naudinga vartoti turint virškinamojo trakto problemų sergant širdies, sąnarių ligomis. Juodieji pipirai teigiamai veikia kvėpavimo takų sistemą netgi padeda pagreitinti medžiagų apykaitą.

Tinkamai laikomi prieskoniai – nesensta

Jeigu įsigytus prieskonius tinkamai laikysite, jie neturėtų prarasti savo savybių, nors laikui bėgant jos gali ir susilpnėti. Svarbiausia yra apsaugoti prieskonius nuo šviesos ir tiesioginių saulės spindulių. Šviesa gali susilpninti maltų prieskonių skonį, tad vertėtų juos laikyti tamsesnėje spintelėje. Taip pat svarbu, kad prieskoniai nesudrėktų, nes drėgmė gali iškreipti jų skonį. Todėl geriau juos laikyti stikliniuose, sandariai užsukamuose indeliuose.

Pranešimą paskelbė: Gabrielė Valaitytė, UAB „Publicum”

Facebook Comments