Nemokamas laimės hormonas arba lauko sporto aikštelės su treniruokliais
|Lauko sporto erdvės skirtos ne vien patobulinti fizinę būklę ir sveikatą. Čia susitinka sportuojantys, šeimos su vaikais, kaimynai, buriasi jaunimas. Viešos lauko sporto aikštelės sukuria nemokamas visapusiškos mankštos galimybes su treniruokliais gryname ore.Lauko sporto aikštelė su treniruokliais.
Kaip sako sveikos gyvensenos praktikas, vienas iš sporto bendruomenės „Už 7 marių“ įkūrėjų Alanas Dzeranovas, lauko sporto aikštelė – tai nuostabus būdas pajudėti, pabūti gamtoje, burtis bendruomenėms.
„Daug laiko praleidžiu vesdamas treniruotes lauke – ateina ir jaunimo, ir vyresnių žmonių, nes tai galimybė pasimėgauti grynu oru, smagiai pajudėti arba rimtai pasitreniruoti“, – sako A.Dzeranovas ir apgailestauja, kad nemokamų lauko sporto aikštelių su treniruokliais Lietuvoje yra per mažai, nors pajudėti tokioje aikštelėje yra naudingiau ir sveikiau, negu sportuoti, dažnai ir netaisyklingai, klube.
Taisyklingai naudojami, lauko treniruokliai stiprina ir tonizuoja raumenis, padailina kūno formas. Naudojantis jais, galima padidinti širdies ir kraujagyslių sistemų efektyvumą, pagerinti koordinaciją ir pusiausvyrą, pagaliau – mažėja stresas, gerinama bendra savijauta, užtikrinama gera nuotaika. Ir visa tai be jokių mokesčių yra laisvai prieinama kiekvienam. Vis dėlto, svarbu atkreipti dėmesį į saugos taisykles ir naudoti treniruoklius teisingai. Prieš naudojant bet kokį lauko treniruoklį, svarbu suprasti, kaip jį naudoti saugiai ir tinkamai.
„Sporto įrenginiai labiau pažengusiems galėtų būti specialiose aikštelėse, kur sportuojama prižiūrint specialistams. Tačiau absoliuti dauguma lauko sporto aikštelių turėtų būti universalios, tinkančios bet kokio fizinio pasirengimo, amžiaus, gebėjimų žmonėms, kur treniruokliai būtų pritaikyti mankštai: prajudinti raumenis, sąnarius, smagiai pajudėti“, – sako A.Dzeranovas.
Kaip naudotis treniruokliais
Rinkoje yra platus lauko treniruoklių pasirinkimas: nuo sportuojantiems aktyviai, kaip, pvz., svorio kilnojimo treniruokliai, CrossFit (jėgos ir ištvermės treniruočių programa) skirti įrenginiai, iki treniruoklių vyresniems žmonėms arba jaunimo poreikius atitinkantis ekstremalus parkūras.
Įvairūs „Sisu Fitness“ treniruočių su svarmenimis įrenginiai pritaikomi pagal kiekvieno poreikius ir fizines galimybes: galima nusistatyti kiekvienam patogų svorį gramų tikslumu. Šie įrenginiai ne tik atkreipia dėmesį ir yra pagaminti iš kokybiškų, patvarių medžiagų, kartu yra paprastai prižiūrimi, taip sutaupant savivaldybėms ir bendruomenėms lėšų.
„Kiekviena savivaldybė žino, kur ir kokių vyraujančių amžiaus grupių žmonių gyvena, todėl, pagal jų poreikius įrengus lauko sporto aikšteles su treniruokliais, būtų sukurta paskata judėti lauke, burtis į bendruomenes“, – įsitikinusi Inga Liudvinavičienė, įmonės Fixman LT vadovė.
Pasitaiko, kad įrenginiai nenaudojami, nes neaišku, kaip jais naudotis. Suomijos gamintojai „Lappset“, kuriems Baltijos šalyse atstovauja Fixman įmonių grupė, lauko treniruoklius žymi QR kodais, kuriuos nuskaičius, mobiliajame telefone atsidaro videosiužetai – konkrečiam treniruokliui siūlomi pratimai arba netradiciniai jo panaudojimo būdai, apjungiant kelis treniruoklius viso kūno treniruotei.
„Lappset“, kurdami treniruoklius, bendradarbiauja su įvairiais universitetais bei kolegijomis Suomijoje (pvz., Lapland University of applied science, Jyväskylä University of Sports), kompanijoje treniruoklius kuria žmonės, turintys specialų išsilavinimą, konsultuojamasi su aktyvaus sporto asociacijomis (pvz., Parkour Academy, The Finnish Street workout association) iki pradedant masinę gamybą visuomet išbandomi ir tobulinami bent keli prototipai. Tad treniruokliai atitinka ne tik privalomus saugumo standartus EN16630, bet ir paties gamintojo keliamus tvarumo, kokybės, patogaus naudojimo reikalavimus, kaip, pvz., prisitraukimams skirto treniruoklio štangos skersmuo pritaikytas patogiai delno apimčiai“, – pasakoja I.Liudvinavičienė.
Ko reikia, kad žmonės norėtų judėti
Norint pradėti sportuoti, reikia motyvacijos ir įpročio. Vaikai judėti turi būti mokomi mokykloje, trenerių įkvepiami būreliuose. Vyresni žmonės, anot A.Dzeranovo, motyvuoti save gali domėdamiesi judėjimo svarba hormoninei sistemai, sąnariams, bendrai savijautai. Jie paprastai yra patys aktyviausi lauko sporto aikštelių lankytojai. Šeimoms su vaikais tai yra galimybė praleisti laiką kartu gryname ore. Geriausias motyvas – žinoti, kodėl to norite, ir mankšta turi būti maloni, atitikti žmogaus galimybes.
Idealu, kai vienoje, net ir nedidelėje erdvėje yra siūloma kuo įvairesnė veikla, įrengus, pvz., universalų lauko treniruoklį su daug funkcijų ir kelis specializuotus, skirtus aktyviam sportui. O bėgikams tai tampa galimybe stabtelėti pratampyti raumenis, padaryti pratimus nugarai ar kojoms.
Esant didesniam plotui, galima ir didesnė įvairovė: treniruokliai senjorams, šachmatų erdvės, vaikų žaidimų aikštelė, treniruokliai paaugliams – visa vienoje vietoje. Pagaliau, pataria A.Dzeranovas, į lauko aikštelę galima atsinešti savo sporto inventorių – kilimėlius, diržus, gumas ir derinti juos su lauko treniruokliais. Mankšta taps smagiu ir laisvai prieinamu užsiėmimu.
Kai lauko treniruokliai tinka visiems, sporto aikštelė visada bus reikalinga. Joje žmonės renkasi pasportuoti, pajudėti, smagiai praleisti laiką lauke, pabendrauti.
Kur įrengti lauko sporto aikštelę su treniruokliais
Savivaldybės skatina bendruomenių iniciatyvas, įveiklinant viešąsias erdves. Lauko sporto aikštelės su treniruokliais gali tapti tokiu didelės vertės projektu tiek kiekvienam vietos gyventojui, tiek savivaldybei ar seniūnijai.
„Renkant vietą sporto aikštelei su treniruokliais, pirmiausia reikia įvertinti tos vietos gyventojų poreikius ir orientuotis į juos: gal reikia daugiau treniruoklių senjorams, šeimoms su vaikais, o gal vyrauja jaunimas, – aiškina I.Liudvinavičienė. – Svarbu įtraukti ir papildomų elementų: suoliukų, šiukšliadėžių, geriamo vandens fontanėlių, apšvietimą, augalų, pagalvoti apie pavėsį. Apmaudu, kai į sporto aikštelę nėra jokio takelio, nes ilgainiui aplinka taps nepatraukli nei užeiti, nei sportuoti. Savivaldybių atstovams verta pasikonsultuoti su kraštovaizdžio specialistais. Fixman LT kraštovaizdžio architektės sukūrė per 900 įvairios apimties sporto ir vaikų aikštelių projektų, kurie yra kokybiški, estetiški, mielai lankomi.“
Treniruokliai tampa vis universalesni, tad jais gali naudotis ir negalių turintys žmonės. Ir tai yra savivaldybių atsakomybė sudaryti sąlygas sportuoti visiems gyventojams.
„Judesys gamtoje yra fantastiškas ir anatomiškai būtinas dalykas, stiprinantis kūną ir dvasią, – sako A.Dzeranovas, ištisus metus pats sportuojantis ir besigrūdinantis gamtoje. – Sportuojant lauke, mažiau juntamas nuovargis, didesnė deguonies koncentracija – ir mes tarsi užkuriame hormoninę sistemą, kuri suaktyvėja ir išskiria daug daugiau vadinamųjų laimės hormonų, kurie padeda mums jaustis žvalesniems, budresniems. Atsiranda pojūtis, tarsi energijos ne sumažėjo, o priešingai – padaugėjo. Tad mankšta lauke naudinga visam kūnui, nes suteikia džiaugsmo, pagerina savijautą ir nuotaiką.“
Fixman LT nuotr.
Pranešimą paskelbė: Lida Lapkienė, MB „Redakcija plius”