Minint 25-ąjį išmaniojo telefono gimtadienį: 10 stebinančių faktų
|Lygiai prieš ketvirtį amžiaus, rugpjūčio 16-ąją, prekyboje JAV pasirodė pirmasis telefonas, kuris atitiko išmaniojo apibrėžimą: galėjo ne tik skambinti, bet ir turėjo papildomų funkcijų, leido naudotis internetu ir atsisiųstomis programėlėmis. O jį sukūrė visai ne „Apple“ – šiuolaikinių išmaniųjų pirmtakas „Simon“ buvo pristatytas keliolika metų anksčiau nei pirmasis „iPhone“.
Šia proga Arnoldas Lukošius, „Tele2 Inovacijų biuro“ ekspertas, dalijasi 10 faktų apie šiuolaikinio išmaniojo telefono pirmtaką.
1. Sukūrė IBM, o gamino „Mitsubishi“
Pirmą kartą išmanusis „Simon Personal Communicator“ buvo pristatytas 1992 m. Las Vegase vykusioje „Comdex“ kompiuterių parodoje, tačiau prekyboje jis pasirodė tik po dvejų metų. Beje, nors telefoną ir sukūrė bendrovė IBM, jo gamyba buvo patikėta įmonei „Mitsubishi Electronics“.
2. Įperkamas ne visiems
Pasauliui pristatytas „Simon“ telefonas buvo įperkamas tik kelioms siauroms vartotojų grupėms, pavyzdžiui, verslininkams arba finansų makleriams. Pirmojo išmaniojo kaina buvo didesnė nei daugelio dabartinių flagmanų – pradžioje jis kainavo 1100 dolerių arba, pasirašius sutartį su viena iš telekomunikacijų bendrovių, jį buvo galima įsigyti už 900 dolerių. Tiesa, vėliau kaina nukrito iki 600 dolerių.
3. Netilpo į kišenę
Įdomu tai, kad pirmasis išmanusis buvo net 23 cm ilgio ir svėrė pusę kilogramo. Dabar „Simon“ atrodo kiek senoviškas ir gremėzdiškas, tačiau 1994 m. sensacija buvo vien tai, kad telefonas veikė be jokio laido ir dar galėjo atlikti daugelį papildomų funkcijų.
4. Lyg mažas kompiuteris
Pažangiuoju „Simon“ telefonu buvo galima ne tik skambinti ar priimti skambučius kaip ankstesniais įrenginiais – šis telefonas galėjo siųsti elektroninius laiškus ir faksą, turėjo adresų knygą, laikrodį ir kalendorių, taip pat skaičiuotuvo bei užrašinės funkcijas. Išmaniajame buvo įdiegtas 16 MHz procesorius ir 1 arba 1,8 MB atminties kortelė. Be to, „Simon“ turėjo vieną ir ne gamintojo sukurtą programėlę, tiesa, ji vartotojui kainavo 300 dolerių.
5. Liečiamas ekranas ir lazdelė
Pirmasis išmanusis stebino ne tik liečiamu LCD ekranu, bet ir prie jo pridėta specialia įrenginio valdymo lazdele, panašia į naudojamas kartu su šių dienų telefonais. XX amžiaus pabaigoje liečiamas ekranas dar buvo visiškai nauja inovacija, o atsiradusi galimybė jame rinkti simbolius tiesiog lazdele – darė įspūdį.
6. Atspėdavo žodžius
Be minėtų naujovių, „Simon“ telefone buvo įdiegta ir „PredictaKey“ klaviatūros funkcija, kuri vartotojui siūlė galimas tolesnes raides ar žodžius pagal jo įvestus pirmuosius simbolius. Toks automatinis teksto taisymas liko aktualus iki šiol ir tebėra įdiegtas beveik visuose šiuolaikiniuose telefonuose.
7. Laido kartais prireikdavo
Nors „Simon“ išmanusis buvo skirtas tuo metu moderniems, nuo laidų nenorintiems priklausyti verslininkams, galimybė telefonu prie jo prisijungti buvo palikta. Ir ne dėl sentimentų. Įrenginio baterijos gyvavimo laikas siekė vos valandą, o ir skambinti būtent laidiniu telefonu tuo metu buvo žymiai pigiau.
8. Pasirodė filme
Pirmasis išmanusis spėjo pasirodyti ir kino filme – būtent šiuo telefonu kalbėjo filmo „The Net“ (liet. „Tinklas“) herojė, kurios vaidmenį atliko garsioji aktorė Sandra Bullock. Filme pasakojama istorija apie kompiuterių programuotoją, kurios tapatybė, jai atsitiktinai prisijungus prie slaptų valstybinių duomenų, buvo sunaikinta.
9. Nedideli pardavimai
Nors „Simon Personal Communicator“ išmanųjį teoriškai galėjo įsigyti visi JAV gyventojai, tačiau šis telefonas veikė tik penkiolikoje valstijų. Dėl to, o taip pat dėl didelės įrenginio kainos, iš viso buvo parduota vos 50 tūkst. pirmojo išmaniojo vienetų.
10. Telefonas, pralenkęs laiką
Panašu, kad 1994-aisiais vartotojai dar nebuvo pasiruošę tokiam technologiniam proveržiui. IBM „Simon“ rinkoje išsilaikė tik 6 mėnesius, o jo gamyba buvo visai nutraukta nepraėjus nė metams nuo jos pradžios. Tačiau būtent šis telefono modelis vėliau padėjo technologijų kūrėjams sukurti tokius išmaniuosius, kokius naudojame šiandien.
Šaltinis:
https://time.com/3137005/first-smartphone-ibm-simon/
Pranešimą paskelbė: Karolina Kalibataitė, UAB „Publicum”