Meksikietiška virtuvė Lietuvoje: išbandykite nepaprasto skonio fachitos ir burito receptus

 

Pasiilgote egzotiško maisto, o gal į savo kasdienį meniu norite įtraukti išraiškingesnių patiekalų? Vilma Juodkazienė, prekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertė, sako, kad norintiems pasimėgauti tikru skonių sprogimu reikėtų išbandyti meksikietiškos virtuvės patiekalus. Anot jos, šios virtuvės maistas nereikalauja sudėtingo pasiruošimo, svarbiausia – pasirūpinti tinkamais prieskoniais ir padažais.

 

„Vėstant orams norisi sotesnio, labiau šildančio maisto, o Meksikos virtuvės patiekalai – būtent tokie. Meksikietiški valgiai pasižymi išraiškingais skoniais, jie yra sotūs, kupini daržovių, pagardinti įvairiausių rūšių mėsa. Pastebime, kad šios virtuvės skonius vis labiau pamėgsta ir lietuviai, o į pirkėjų krepšelius dažnai patenka ir meksikiečių virtuvei būdingi produktai ar padažai. Būtent dėl šios priežasties nuolat pildome siūlomų produktų asortimentą, stengiamės pirkėjams pasiūlyti kuo įvairesnių, skirtingose pasaulio šalyse pamėgtų ingredientų“, – sako V. Juodkazienė.

Susiformavo per tūkstančius metų

Meksikietiškos virtuvės receptai ir pagrindiniai principai susiformavo per tūkstančius metų. Joje dominuoja mėsa: kiauliena, vištiena, jautiena. Dar vienas šioje šalyje itin mėgstami ingredientai – kava ir šokoladas. Daržovės taip pat vaidina svarbų vaidmenį Meksikos virtuvėje. Meksikiečiai valgo daug cukinijų, žiedinių kopūstų, bulvių, špinatų, kulinarijoje naudoja daugybę šviežių prieskoninių žolelių. Šios šalies virtuvėje mėgstami ir vaisiai: kriaušės, mangai, bananai, ananasai.

Meksikiečių virtuvė neįsivaizduojama be tortilijų. Jų pagrindą sudaro Meksikoje itin populiarūs kukurūzai. Jie džiovinami ir sumalami į miltus, iš kurių gaminama tešla bei kepamos tortilijos. Jos yra patiekiamos pratiškai prie kiekvieno meksikietiško patiekalo. Dar vienas šiame krašte ypač mėgstamas ingredientas – čili pipirai. Meksikoje jie naudojami ne tik pikantiškuose patiekaluose, bet ir derinami prie šviežių vaisių, netgi desertų.

Įtakos turėjo JAV

Didelę įtaką meksikiečių virtuvei daro ir šalimais esančios JAV, ypač su Meksika besiribojančios Kalifornijos ir Teksaso valstijos. Teksasiečių ir meksikiečių virtuvės hibridas netgi turi atskirą savo pavadinimą: tex-mex. Vienas šių miksuotų virtuvių šedevras – visame pasaulyje pamėgtos fachitos.

Šis patiekalas atsirado ketvirtajame XX a. dešimtmetyje pietų Teksase. Fachitos gaminamos iš bet kurios rūšies ant grotelių keptos mėsos. Ji ruošiama su paprikomis ir svogūnais ir patiekiama su miltų arba kukurūzų tortilijomis, įvairiais padažais, kartais sūriais, chalapos ir čili pipirais. Laikui bėgant šis patiekalas itin populiarus tapo ne tik Teksaso valstijoje, bet ir visoje Šiaurės Amerikoje bei Meksikoje.

Dar vienas visame pasaulyje pamėgtas meksikietiškos virtuvės perlas: buritai. Tai – tortilijų suktinukai, į kuriuos įvyniotas pikantiško skonio mėsos ir daržovių įdaras. Sakoma, kad majai kukurūzų tortilijas čili pipirams, pomidorams, grybams, moliūgams ar avokadams suvynioti naudojo dar iki XVI a. Tačiau šiuolaikinė burito versija greičiausiai susiformavo apie XIX amžiaus vidurį šiaurės Meksikoje.

Buritai dažnai valgomi rankomis, dažniausiai jų įdarą sudaro mėsa: vištiena, jautiena ar kiauliena, bei daugybė kitų ingredientų, tokių kaip ryžiai, pupelės, salotos, pomidorai, sūris ir kiti  pagardai: salsa, gvakamolė ar kiti padažai.

V. Juodkazienė šiuos patiekalus rekomenduoja pasigaminti namuose ir dalijasi fachitos bei burito receptais, kurių paragavę mintimis nusikelsite į saulėtąją Meksiką.

 

Fachitos su vištiena

 

Jums reikės:

 

Šlakelio rapsų aliejaus

2 šaukštų citrinos sulčių

Žiupsnelio druskos

Žiupsnelio džiovintų raudonėlių

Žiupsnelio maltų kmynų

Žiupsnelio česnakų miltelių

Žiupsnelio čili miltelių

Žiupsnelio džiovintos paprikos

Žiupsnelio raudonųjų pipirų dribsnių

Plonomis juostelėmis supjaustytos vištienos krūtinėlės

1/2 supjaustytos raudonosios paprikos

1/2 supjaustytos žaliosios paprikos

Kelių supjaustytų svogūnų

6 tortilijų

Pagaminimas:

Dideliame dubenyje sumaišykite kelis šaukštus aliejaus, citrinos sultis ir prieskonius, sumaišykite ir į indą sudėkite juostelėmis supjaustytą vištieną.  Viską gerai išmaišykite, kad prieskoniai įsigertų į mėsą, ir palikite kelioms valandoms šaldytuve. Didelėje keptuvėje pakepinkite paprikas ir svogūnus, atidėkite juos į šalį. Tuomet nusausinkite vištieną ir apie 5-6 minutes ją pakepkite keptuvėje, mėsai apkepus į keptuvę atgal sudėkite svogūnus ir paprikas. Viską dar kelias minutes patroškinkite. Galiausiai gautą įdarą susukite į šiek tiek pašildytas tortilijas. Jeigu norite, fachitas galite pagardinti susmulkintu čederio sūriu, salsa, gvakamole, grietine arba natūraliu jogurtu.

Buritas su jautiena

 

Jums reikės:

Žiupsnelio džiovintų raudonėlių

Žiupsnelio druskos

Žiupsnelio džiovintų kmynų miltelių

Žiupsnelio džiovintos paprikos miltelių

Žiupsnelio juodųjų pipirų

Šlakelio alyvuogių aliejaus

Kelių skiltelių česnako

 ½ smulkiai supjaustyto svogūno

Kilogramo jautienos faršo

Kelių šaukštų pomidorų pastos

Kelių šaukštų vandens

6-8 didelių tortilijų

3 puodelių virtų ryžių

3 puodelių susmulkintų salotų

1 puodelio konservuotų kukurūzų

1 puodelio pupelių

Kelių nuluptų ir supjaustytų kubeliais pomidorų

Smulkiai supjaustytos šviežios kalendros

Puodelio mėgstamo tarkuoto sūrio

 

Pagaminimas:

Keptuvėje įkaitinkite aliejų, į keptuvę sudėkite susmulkintą česnaką ir svogūną ir viską pakepkite kelias minutes, kol svogūnas lengvai paruduos. Tuomet į keptuvę sudėkite jautienos faršą ir viską kelias minutes patroškinkite. Į mėsą suberkite prieskonius, sudėkite pomidorų pastą ir įpilkite kelis šaukštus vandens, viską dar šiek tiek patroškinkite, kol mėsa tinkamai iškeps. Galiausiai į pašildytą tortiliją sudėkite ryžius, mėsą, salotas, kukurūzus, pupeles, svogūną ir pomidorus, viską apibarstykite kalendra ir sūriu ir susukite. Susuktus buritus iš visų pusių pakepkite ant sausos keptuvės. Patiekite su mėgstamu padažu, gvakamole, grietine arba natūraliu jogurtu. Skanaus!

 

 

Pranešimą paskelbė: Auksė Baurienė, UAB „Publicum”
Meksikietiška virtuvė Lietuvoje: išbandykite nepaprasto skonio fachitos ir burito receptus

Facebook Comments