Kodėl rekuperatorius geriau nei natūralus vėdinimas?
|
Iš esmės yra labai svarbu suprasti du pačius pagrindinius skirtumus tarp natūralaus vėdinimo ir mechaninio vėdinimo sistemos. Tiesa ta, kad natūralus vėdinimas taip greit dar tikrai nedings iš mūsų gyvenimo, kadangi toks vėdinimas buvo savaime suprantamas daugybę metų. Jis iki šiol sėkmingai naudojamas daugelyje senos statybos namų. O štai rekuperacinė sistema atsirado gana neseniai ir dar vėliau imta taikyti, kaip prievolė, be kurios yra nesuderinami naujos kartos namai.
Mechaninio vėdinimo sistemos – tai priverstinio vėdinimo sistemos, kurios gali veikti centralizuotai – vadinamoji rekuperacija arba decentralizuotai. Dar kitaip sakant, centralizuota vėdinimo sistema veikia drauge su įrengta ortakių sistema, o decentralizuota – pasitelkiant mini rekuperatorius. Tačiau ir viena, ir kita sistema veikia priverstinai, naudojant specialius įrenginius – rekuperatorius.
Iš tiesų mechaninio vėdinimo sistemos pats svarbiausias privalumas – tai energijos taupymas namų šildymui. Tai yra viena iš svarbiausių priežasčių, kodėl statomi šiuolaikiniai naujos kartos namai ir natūralus vėdinimas yra nesuderinami. Tokio tipo vėdinimo sistemai naudojamas rekuperatorius patalpų orą papildo šviežiu oru prieš tai jį pašildydamas jame integruoto šilumokaičio pagalba. Todėl žiemos metu į patalpas oras patenka ne tokios temperatūros, koks yra lauke, o ženkliai šiltesnis.
Rekuperacinė sistema taip pat pašalina panaudotą orą iš patalpos, taip užtikrindama tinkamą oro apykaitą patalpose. Be to, pašalinant patalpų orą, rekuperatoriaus šilumokaitis įšyla ir dalis jo energijos vėliau yra panaudojama paduodamam orui pašildyti. Priklausomai, nuo rekuperatoriaus tipo, jo sugrąžinamos energijos efektyvumas gali siekti iki 95 %.
Tačiau energijos taupymas, nors ir svarbiausias kriterijus, lemiantis šios sistemos efektyvumą, nėra vienintelis. Kitas ne mažiau svarbus dalykas – triukšmas. Kaip žinia, natūralus vėdinimas vyksta per pravirus langus, todėl net ir mikro plyšelis labai gerai praleidžia triukšmą, sklindantį iš lauko.
Įrengus mechaninio vėdinimo sistemą, šį nepatogumą galima visiškai užmiršti, kaip ir nemalonius, iš kaimyno sklindančius, rūkalų ar maisto kvapus. Be to, alergijas turintys asmenys, įžvelgia dar ir trečią, jų sveikatai itin svarbų teigiamą poveikį, žiedadulkės nepatenka į patalpas.