Keliaudami į Madeirą nepraleiskite ir Porto Santo salos

Nors Madeira jau spėjo tapti viena mėgstamiausių lietuvių atostogų krypčių, bet visai greta jos esanti Porto Santo sala dažnai dar lieka neatrasta. Nors ji mažesnė už Madeirą beveik 18-ka kartų, joje taip pat yra ką atrasti. „Itaka“ pranešime žiniasklaidai pristatomi Porto Santo istorija ir ryškiausios lankytinos vietos.

Porto Santo – palaimintasis uostas

Porto Santo salos pavadinimas, išvertus į lietuvių kalbą, reiškia palaimintasis uostas. Toks pavadinimas vietovei suteiktas ne be reikalo. Kuomet XV-ame amžiuje portugalų keliautojai ieškojo vandens kelių į vakarinę Afrikos pakrantę, stiprūs vėjai nukreipė juos nuo kurso, bet taip jie atrado salą, kuri po nerimastingų oro sąlygų vandenyne, jiems tapo jaukia ir saugia užuovėja. 

Kristupo Kolumbo stotelė

Šioje saloje sau užuovėją rado ir vienas žinomiausių pasaulio keliautojų – Kristupas Kolumbas. Tiesa, jis į šią salą atvyko ne per klaidą, o visiškai tikslingai, nes įsimylėjo ir vėliau vedė Porto Santo salos gubernatoriaus Bartolomėjaus Perestrelo dukterį Filipą de Moniz. Istorikai teigia, kad ši meilės istorija galėjo prisidėti ir prie didžiųjų Kristupo Kolumbo atradimų, mat dažnai keliaudamas iš Portugalijos į Madeiros salų archipelagą jis daug sužinojo apie navigaciją vandenyje.

„Itaka“ kelionių ekspertė Daiva Strumskienė pasakoja, kad Kristupo Kolumbo pėdsakais Porto Santo saloje galima pasivaikščioti ir dabar: „Vietiniai itin didžiuojasi šia salos istorijos detale. Tam yra skirtas ir specialus Kristupo Kolumbo muziejus. Vietinių teigimu, muziejaus vieta yra būtent ten, kur anksčiau stovėjo namas, kuriame keliautojas ir gyveno. Viena iš pastato sienų yra akmeninė, su dviem ovaliais langais. Tai išties būdinga XV a. architektūra, tad ši detalė palaiko vietinių teoriją.“

9 kilometrai gydančių paplūdimių 

sala gali pasigirti ne tik turtinga istorija, bet ir unikaliais paplūdimiais. Porto Santo auksinio smėlio paplūdimys 2022-aisiais metais buvo tituluotas gražiausiu Europoje. Bet paplūdimiai čia ne tik gražus, bet ir gydantys. Jūros vanduo, kuriame gausu kalcio, jodo ir magnio, būdingas daugeliu jūrų ir vandenynų pakrančių. Bet Porto Santo paplūdimiai išskirtiniai dar ir dėl smėlio gydomųjų savybių.

„Smėlis čia sudarytas daugiausia iš kalcio karbonato, kalcito pavidalu, kuris pasižymi ypatingomis šiluminėmis savybėmis. Dėl šios priežasties, ramus poilsis Porto Santo paplūdimyje ne tik leidžia atsipalaiduoti ir pailsėti, bet ir padeda gydyti ortopedines ir reumatines problemas“, – pasakoja D. Strumskienė. 

Natūralios gamtos grožybės

Porto Santo sala tinka ne tik norintiems pailsėti paplūdimiuose, bet ir ieškantiems aktyvaus poilsio galimybių. Čia yra sudaryta įvairaus lygio žygio maršrutų, kurie leis aplankyti ir pamatyti salą iš naujų kampų. Pavyzdžiui, vienas maršrutas veda tiesiai į aukščiausią Porto Santo viršūnę – Pico do Castelo. Kitas takas veda aplink Pico do Facho kalną. Šiuos ir kitus maršrutus galima įveikti tiek pėsčiomis, tiek dviračiais, tad galima rinktis sau priimtiniausią salos atradimo būdą. 

Tiesa, kelionių ekspertė primena žygiams pasiruošti atsakingai: „Eidami į žygį, pasiimkite su savimi vandens ir užkandžių, nes pakeliui sutiksite įspūdingą žmogaus nepaliestą gamtą, kurioje nėra restoranų ar parduotuvių.“

Unikali salos kultūra

Nors Porto Santo sala yra žinoma dėl savo natūralios gamtos grožybių, bet vietinė kultūra taip pat verta atskiro dėmesio. Jei norite pamatyti autentišką salos šventę, aplankykite salą birželio 23-24 dienomis. Vidurvasario minėjimas čia vyksta švenčiant Festas de São João festivalį, taip pagerbiant salos globėją Šv. Joną. 

Dar viena unikali Porto Santo šventė – Kolumbo festivalis. Jis vyksta rugsėjį ir yra skirtas paminėti keliautojo apsilankymą ir patirtis Madeiros archipelago salose, bei pasidžiaugti kitomis jo kelionėmis bei atradimais. 

Švenčių kupina ir vasaros pabaiga. Rugpjūčio pradžioje saloje švenčiamas religinis Nossa Senhora da Graça festivalis, o mėnesio pabaigoje vyksta Festa das Vindimas, vynuogių derliaus šventė.

Pranešimą paskelbė: Raminta Kėželytė, UAB „Bosanova”
Keliaudami į Madeirą nepraleiskite ir Porto Santo salos

Facebook Comments