Katės mūsų gyvenime

Kačių veislėsMažos, švelnios, draugiškos bet kartu ir be galo savarankiškos ir savimi pasitikinčios. Būtent tokios yra mūsų katės, bene dažniausias augintinis namuose. Reta namų ir butų Lietuvoje, kuriuose nėra šmirinėjusios katės. Na o kaimuose tai toks pat įprastas gyvūnas, kaip ir mieste koks nors balandis. Pusiau laukinės, šiek tiek naminės, tačiau vis dar tokios pačios – meilios, kai tikisi gauti maisto, ir niekuo nesidominčios, kuomet tiesiog nori pabūti vienos ir paslampinėti. Vienaip ar kitaip, jei iš pasaulio staiga dingtų visos katės, daugelis net jų neauginančių greitai tą pastebėtų. Puikus įrodymas, kaip stipriai šie gyvūnai persipinę su žmonių gyvenimais.

Lietuvoje, o ir daugelyje pasaulio kampelių, kačių veislės vis dar reta, neįdomi, netgi keista tema. Didžioji dauguma mūsų namuose, butuose ir kiemuose lakstančių kačių – tai tos persipinusių genų beveislės katės, nors niekuo ir neypatingos, tačiau tuo pačiu nė kiek ir ne prastesnės už savo veislines giminaites. Bet, pasauliui vis daugiau laiko atrandant ne tik darbui ir miegui, bet ir įvairiausiems hobiams, neišvengiamai plinta ir domėjimasis kačių veislėmis. Jų įvairovė Lietuvoje nuolat auga, taip pat neišvengiamai didėja ir veislinių kačių skaičius mūsų namuose.

Ko gero dažniausios ir nepaprastųjų kačių yra persinės ir sfinskai. Pirmosios mėgstamos dėl savo kailio, savitos veido formos, na ir dėl dydžio – šie padarai geba išties įspūdingai nusipenėti. Tuo tarpu sfinksai mėgstami ir vėl dėl kailio, tiksliau jo nebuvimo. Tokia katė atrodo keistai, neįprastai, bauginančiai, bet kartu ir įdomiai, savitai. Sfinksai turi be galo didelį privalumą – jie nesišeria. Tiesiog neturi kuo šertis. Tačiau tai neišvengiamai tik naminės katės, jos jautrios temperatūros svyravimams, jautrios ėdalui, šiaip labiau linkusios į įvairius negalavimus nei įprastos mišrūnės.

Dažnai žmonės visame pasaulyje domisi didelėmis katėmis. Šioje vietoje selekcininkai buvo labai atsargūs – katė, kitaip nei šuo, nėra gaujos gyvūnas, ji visą laiką turės savo nuomone, taigi neišvengiamai bus ir kažkiek neprognozuojama. Kartais gana rimtai sužeidžia ir įprasto dydžio katės, tad didelės galėtų pridaryti tikai daug žalos. Tačiau vis tik mažais dydžiais kačių veislės neapsiriboja – yra ir didelių kačių, bene dvigubai didesnių už mums įprastas namines. Tokios – tikrai egzotinės, primenančios jau nedidelį gepardą, leopoardą ar dar kokį laukinį giminaitį. Kita vertus, norint auginti tokią katę reiks ne tik ilgai taupyti, bet ir gerai pagalvoti dėl galimo jos keliamo pavojaus.

Facebook Comments