Kaip keičiami senų namų stogai
|Būtų sunku nesutikti, kad aplinkui mus yra labai daug senų namų, kuriuos būtina renovuoti. Neretai daugelio senų ir ne vieną dešimtmetį skaičiuojančių namų sienos yra apšiltinamos polistirolu, tačiau stogai būna pamirštami. Šiuo atveju kalbama ne apie daugiabučius namus, bet būtent apie nuosavus gyvenamuosius namus, kurių Lietuvoje yra labai daug.
Nėra ko abejoti – kad ir kiek daug polistirolo centimetrų įmontuosite į savo namo sienas, vis tiek didumą šilumos prarasite, nes pastarąją išleis senas namo stogas. Todėl visada yra rekomenduojama namo renovaciją pradėti nuo stogo dangos ir tik vėliau stengtis atnaujinti likusią namo dalį. Tačiau daugeliui gali kilti pagrįstas klausimas – kaip apšiltinami seni stogai, jei senos gegnės yra tik 10-15 cm. Toks vatos storis yra tikrai pernelyg mažas (nors prieš dešimtmetį, tai buvo tapę visuotinai priimtu standartu). Dabar vatos storis įprastai būna apytiksliai 25-45 cm. Bene visi inžinieriai sutinka, kad stogai išleidžia daugiausiai šilumos, todėl juos labai svarbu kuo geriau apšiltinti.
Kadangi šis straipsnis yra skirtas aptarti senų stogo dangų keitimo ypatybes, apie tai reikėtų pakalbėti šiek tiek plačiau. Prieš keičiant namo stogo dangą reikės viską tiksliai apskaičiuoti. Visų pirma nustatykite, kiek vatos reikės dėti į stogo konstrukciją – didelis vatos storis leidžia sutaupyti šildymui patiriamas išlaidas. Stogai dažniausiai yra keičiami tuomet, kai seną namą norima padaryti kur kas ekonomiškesniu arba, kai norima, kad namo stogas atrodytų gražiau ir naujoviškiau. Suprantama, kad jokia stogų renovacija nepradedama be statybininkų, dar kitaip vadinamų stogdengiais. Su medžiagomis, skirtomis stogams, įprastai problemų nekyla. Kur kas sudėtingiau yra surasti gerus stogdengius. Nemažai puikių ir savo darbą gerai išmanančių specialistų yra išvykę svetur, todėl prarandame kokybišką darbo jėgą – užsienyje stogai keičiami Lietuvos stogdengių ir už akivaizdžiai žemesnes kainas.
Visuomet patariama stogdengius, stogų montavimo darbams atlikti, pasirinkti atsižvelgiant į draugų ar pažįstamų rekomendacijas. Įprastai nerekomenduojama stogdengių ieškoti skelbimuose, randamuose internete ir laikraščiuose. Taip yra todėl, kad patys geriausi specialistai yra įdarbinami didelėse bendrovėse ir nedirba individualiai.
Tarkime, pasirinkote stogdengių brigadą ir norite, kad jie atnaujintų jums seno namo stogą. Kitas etapas yra nustatyti ne tik kokie stogai jums yra priimtiniausi, bet ir tai, kokį stogo tipą gali atlaikyti namo sienos bei stogo konstrukcijos. Galbūt reikės keisti ir visas stogo konstrukcijas? Į šiuos klausimus gali atsakyti tik geri ir kvalifikuoti stogdengiai.
Dažniausiai seni stogai atnaujinami pasitelkiant plieninę stogo dangą. Ši stogo danga yra ne tik lengva ir ilgaamžiška, bet ir gražiai atrodanti. Pastarasis veiksnys taip pat yra labai svarbus – juk kiekvienas iš mūsų visuomet norime, kad mūsų namo stogas atrodytų patraukliai. Plieniniai stogai sveria 4-5 kg/m2, todėl 100 m2 namo stogas svers tik apytiksliai 450 kg. Šis svoris yra labai nedidelis, todėl jį atlaikys bet kokia sena namo konstrukcija.
Galima išgirsti nusiskundimų, kad plieninė stogo danga barška lyjant lietui. Iš tiesų, dažniausiai taip ir yra, bet pastaroji skardinio stogo problema išsisprendžia, kai yra susimontuojamas 20 cm (arba daugiau) vatos sluoksnis. Šiame straipsnyje išdėstyta informacija turėtų jums padėti lengviau perprasti seno namo stogo keitimo subtilybes. Atminkite, kad namų stogai yra labai svarbūs šilumos ir estetikos atžvilgiu. Kreipkitės tik į gerus stogo montavimo specialistus ir patikimus stogams skirtų medžiagų tiekėjus. Netaupykite šioje srityje, kad ateityje netektų susidurti su papildomomis problemomis.