Kaip Išvengti Pelėsio Namuose ir Kaip Jį Naikinti

pelėsio naikinimas

Pelėsis ir svarba jį išnaikinti

Nesvarbu, ar vonios kambaryje pastebėjote nedidelį pelėsių lopinėlį, ar dideles pelėsių sankaupas ant sienų, jo atsikratymas turėtų būti jūsų pagrindinis prioritetas. Tai nėra lengva užduotis, pelėsio naikinimas gali pareikalauti laiko ir jėgų. Tačiau dar geresnis sprendimas – paprasčiausiai neužveisti pelėsio namuose. 

Dalinamės 5 praktiškais patarimais, kaip išvengti pelėsio ir nereikės vargti bandant jį išnaikinti, kai šis įsisenės. 

pelėsis ant maisto

#1. Džiovinkite drabužius lauke arba naudokite drėgmės surinkėją

Kondensatas yra viena didžiausių problemų sukelianti pelėsio atsiradimą. Pelėsis yra tam tikras grybas, išsivystantis iš ore esančių sporų. Jis nori augti šiltomis, drėgnomis sąlygomis, kur nėra daug oro srautų, todėl vonios kambariai ir virtuvės dažniausiai kenčia nuo pernelyg didelės drėgmės ir jos sukeltų pelėsių. 

Džiovinant skalbinius ant radiatoriaus uždaroje patalpoje susidaro kondensatas.Tai taip pat yra priežastis, kodėl žiemos mėnesiais dažniau pastebimas kondensatas patalpų kampuose ar ant lango bei pagreitėja pelėsių augimas. Iš vieno skalbimo skalbinių į orą patenka daugiau nei 2 litrai drėgmės! Jei džiovinti skalbinių lauke neįmanoma, džiovinkite patalpoje, kur galima atidaryti langą, kad būtų užtikrinta ventiliacija ir pašalinta drėgmė. 

Jei skalbiate dažnai, verta pagalvoti apie drėgmės surinkėją. Tiesiog kol džiūsta skalbiniai, kambaryje būtų įjungtas drėgmės surinktuvas ir taip būtų surinktas drėgmės perteklius. Kitas variantas – įsigyti skalbyklę-džiovyklę.

pelėsis namuose ant sienos

#2. Atidarykite langą ir uždarykite duris 

Po dušo, vonios, užvirusio virdulio arba verdant pietus, drėgmės lygis vonios ar virtuvės kambariuose pakyla į neregėtas aukštumas. Jei neturite ištraukiamojo ventiliatoriaus arba nėra įrengta kokia nors ventiliacija, ši drėgmė gali virsti kondensatu ir paveikti visus namus. Naudojant vonios kambarį ar virtuvę, reikėtų atidaryti langą ir uždaryti duris. Taip likusių kambarių temperatūra nepakis, o drėgmė pro langą išsisklaidys. Deja, tai gali nesuveikti, jei lauke itin drėgna – lyjant, sningant ir pan. Tad apie kokį nors ventiliacijos tipą bet kokiu atveju reikia pagalvoti.   

Kaip išnaikinti pelėsi - vėdinti patalpas

#3. Nerūkykite uždarose patalpose

Visi žinome, kodėl rūkyti yra nesveika. Bet be kita ko, rūkymas stipriai pablogina namų oro kokybę. O blogos kokybės ore vystosi bakterijos ir pelėsiai. Todėl kambariuose rūkyti nederėtų. Taip pat, jei namuose yra židinys ar malkinė krosnis, reikia reguliariai valyti ir prižiūrėti, kad būtų pašalinti kenksmingi suodžiai ir dulkės, kad suodžiai ir dūmai neužterštų oro, jei kambarys nėra tinkamai vėdinamas. 

Pelėsio naikinimas - nerūkykite uždarose patalpose

#4. Vėdinkite namus

Ar žinojote, kad jūsų namų vidaus aplinka gali būti žymiai labiau užteršta ir kenksminga nei lauko? Buitinių valiklių chemikalai, plaukų lakai, purškiami dezodorantai, oro gaivikliai ir kitos cheminės medžiagos ore palieka kenksmingas daleles, kurios daro įtaką oro kokybei. Pasinaudokite galimybe atidaryti langus ir išvėdinti kambarį kai tik turite galimybę. Geriausiai padaryti skersvėjį, tuomet užtenka vos poros minučių oro srautui kambariuose pasikeisti. 

Namų vėdinimas nuo pelėsio atidarius langus

#5. Neapsikraukite daiktais 

Neperpildykite miegamojo spintų ir virtuvės spintelių. Perpildytos spintelės yra pelėsių veisimosi vieta, nes daiktų perteklius neleidžia orui laisvai cirkuliuoti spintelių viduje. Dėl tų pačių priežasčių įsitikinkite, kad baldai yra bent 5 cm atstumu nuo aplinkinių sienų, kad oras galėtų judėti aplink baldus. Miegamuosiuose taip pat stenkitės pastatyti spintas prie vidinių sienų, ne išorinių.  Išorinės sienos šaltesnės, ant jų dažniau kaupiasi drėgmė, o jei baldai pristumti arti ir oras necirkuliuoja, kampuose netrunka užsiveisti pelėsis.

švarūs namai apsaugos nuo pelėsio

Kaip išnaikinti pelėsį?

Jei pelėsis visgi įsiveisė jūsų namuose, turite veikti greitai, sustabdyti jo plitimą, pašalinti pelėsį bei spręsti problemą dėl drėgmės pertekliaus. 

Pirmiausia išmeskite viską, kas buvo stipriai paveikta pelėsių, jei pelėsiai pasiekė minkštus baldus, turėtumėte juos profesionaliai išvalyti. Tada sumaišykite kibirą vandens su pelėsių šalinimo produktu, kad gautumėte tirpalą, kuriuo galėtumėte nuvalyti sienas, palanges, langus, baldus ar kitus pelėsiu padengtus daiktus. 

Pelėsio naikinimas

Rinkoje yra daugybė įvairių pelėsių šalinimo produktų, skirtų naudoti namuose, tačiau visuomet skaitykite instrukciją, nes dažniausiai po panaudojimo negalima likti kambaryje ir reikia jį gerai išvėdinti. Jei bijote, jog pelėsis išsiplėtė per plačiai ar nepavyksta jo pašalinti įprastomis priemonėmis, kreipkitės į profesionalus, kurie užsiima pelėsio naikinimu. 

O tuomet laikas pasirūpinti ventiliacija. Jei vieną kartą susidūrėte su pelėsiu, tikėtina, jis vėl atsiras. Tad reikia spręsti problemą iš esmės, pradedant nuo ventiliacijos įrengimo, oro drėgmės stebėjimo bei drėgmės surinkimo patalpose. 

Facebook Comments