Efektyvus vėdinimas bute
|
Visur labai daug kalbama, koks svarbus yra efektyvus patalpų vėdinimas, tačiau ką daryti tiems, kurie gyvena ne pirmos jaunystės daugiabučiuose? Deja, tačiau čia dažnai tenka tenkintis tuo, kas yra – tai nuo senų laikų likusiu palikimu – natūraliu vėdinimu.
Tiesa, šiandien sparčiai įsibėgėjus daugiabučių modernizavimo programoms, tenka džiaugtis bent tuo, kad pagaliau per langus ir sienas nešvilpaus vėjai. Tačiau su šiuo džiaugsmu nebyliai atkeliauja kur kas didesni nemalonumai – tai drėgmė. Užsandarinus pastato sienas, langus ir balkonus, tam tikra prasme prarandama ir ventiliacija bute. Oras ne tik nepatenka į patalpas, tačiau jis negali taip pat ir pasišalinti iš jo.
Kadangi vėdinimo klausimas modernizavimo programose nėra sprendžiamas, belieka ir toliau vėdinimui pasitelkti senąjį metodą, kuris ypatingai žiemos metu yra visiškai neefektyvus. Kodėl? Ogi todėl, kad dalį sutaupytos energijos šildymui, mes ir vėl iššvaistome pro pravirus langus, net jei tai tik mikro plyšelis. O šaltuoju metų laikotarpiu tokio „mikro“ vėdinimo apšiltintame name dažnai net ir nebepakanka.
Štai čia ir iškyla klausimai, kaip tai spręsti ir ar įmanoma sumontuoti efektyvią vėdinimo sistemą decentralizuotai. Taigi, atsakymas galėtų būti ir taip, ir ne. Dažniausiai situaciją pagerinti bent iš dalies tikrai galima, pasitelkiant mini rekuperatorius, kuriems nereikalinga ortakių sistema. Žinoma, centralizuota ortakių vėdinimo sistema yra pati efektyviausia, deja, ją įrengti daugiabučio bute – retai arba visai neįgyvendinamas sprendimas.
Taigi, norint bent kiek pagerinti ventiliaciją bute, o kai kuriais atvejais ir visiškai išspręsti, būtent reikalingi mini rekuperatoriai. Tai nedideli įrenginiai, kurie yra montuojami tiesiogiai per lauko sieną. Būtent ši sąlyga gali tapti vidinių butų problema, kurie kai kuriais atvejais neturi pakankamai išorinių sienų. Efektyviausia mini rekuperatorius įrengti kiekvienoje patalpoje, tačiau ne visuomet yra tokia galimybė. Tokiais atvejais galima rinktis didesnio galingumo įrenginį, atsižvelgiant į buto dydį, ir taip bent iš dalies pagerinti situaciją.