E. Zingeriui 65-eri

Šiandien Seimo nariui, Kovo 11-osios akto signatarui Emanueliui Zingeriui sukanka 65 metai. Politikas jubiliejų garbingai paminėjo penktadienį Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejuje, kur buvo surengtas prisiminimų ir pokalbių vakaras su menine programa, į kurį susirinko E. Zingerio artimieji, bičiuliai, bendražygiai ir kolegos.

Vakaro programoje Lietuvos nacionalinio operos baleto teatro solistė Olga Konosenko ir baleto artistas Igoris Zaripovas atliko baleto pasirodymą. Pasakojimus apie E. Zingerio veiklą lydėjo operos solisto Rafailo Karpio muzikinė dovana – jidiš dainos, dainininkės Agnės Sabulytės atliekamos lietuvių liaudies ir japoniška dainos, akomponuojant garsiam pianistui Dariui Mažintui.

Taip pat E. Zingerio bičiulis, Vilniuje vykstančių pirmadienio susirinkimų, skirtų Rusijos agresiją patiriančiai Ukrainai palaikyti, organizatorius Arkadijus Vinokuras atliko specialiai sukurtą nuotaikingą pantomimos pasirodymą. Jo metu tiesiogiai telefonu politiką pasveikino Europos Parlamento narys Gunnaras Hökmarkas, vienas nuo 1990 m. kovo iki 1991 m. rugsėjo Stokholmo Norrmalm aikštėje vykusių Pirmadienio susirinkimų, skirtų kovai už Baltijos šalių laisvę paremti, iniciatorių. Muzikine dovana jubiliejų pasitinkantį E. Zingerį sveikino talentinga operos solistė Ieva Barbora Juozapaitytė ir džiazo kūrinius atlikusi Fausta Balodytė.

Pasiklausyti dainų ir pasveikinti jubiliato atvyko pirmasis atkurtos nepriklausomos Lietuvos valstybės vadovas Vytautas Landsbergis, Baltarusijos pilietinės visuomenės lyderė Svetlana Cichanouskaja. Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos ir ponios Dianos Nausėdienės sveikinimą perdavė jo vyriausioji patarėja, užsienio politikos grupės vadovė Asta Skaisgirytė. Kartu E. Zingerio pasveikinti atvyko ir šalies vadovo vyriausieji patarėjai Kęstutis Budrys ir Jaroslav Neverovič, patarėjas Sigitas Mitkus. Sveikinimus atsiuntė Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė ir Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

E. Zingerio jubiliejaus šventėje dalyvavo ir savo sveikinimus perdavė krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas, taip pat Lenkijos Senato Vicemaršalka Michał Tomasz Kamiński, JAV ambasadorius Lietuvoje Robertas S. Gilchristas, Japonijos ambasadorius Lietuvoje Ozaki Tetsu, apaštalinis nuncijus arkivyskupas Petar Rajič, Taivaniečių atstovybės Lietuvoje vadovas Ericas Huangas, taip pat Norvegijos, Italijos ir kitų šalių ambasadoriai.

Nuotoliniu būdu sveikinimus skyrė buvęs JAV kongresmenas ir nuoširdus Lietuvos draugas Johnas Shimkus, Ukrainos Aukščiausiosios Rados Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Oleksandras Merezhko, Izraelio Kneseto parlamentinės draugystės su Lietuva grupės pirmininkas Simonas Davidsonas, Izraelio ambasadorius Australijai, 2015–2019 m. ėjęs Izraelio ambasadoriaus Lietuvoje pareigas Amiras Maimonas, Kubos žmogaus teisių gynėjai Hugo Acha ir Rosa María Payá Acevedo, Tarptautinio respublikonų instituto Eurazijos programos direktorius Stephenas B. Nixas. Muzikinį video sveikinimą skyrė ir Naujosios Akmenės bendruomenė.

Pasveikinti E. Zingerio ir padėkoti jam už nuolatinę paramą Ukrainai atvyko ukrainiečių karo veteranes Oleksandras Tereščcenka. Šventės dalyviai, pagerbdami ne tik už savo šalies laisvę, bet ir už visą laisvąjį demokratinį pasaulį kovojančią Ukrainos žmones, sugiedojo Ukrainos himną.

E. Zingeris aktyvioje politinėje veikloje dalyvauja nuo pat Lietuvos Nepriklausomybės priešaušrio. Atgimimo laikotarpiu dalyvavo Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio veikloje, buvo išrinktas Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio tarybos nariu. Nuo 1990 m. – Lietuvos savanoris. 1993 m. – vienas Tėvynės sąjungos (Lietuvos konservatorių) steigėjų, šios partijos narys. Nuo 1998 m. – Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinių okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti pirmininkas. 2016 m. vasario 29 d. paskirtas Boriso Nemcovo fondo „Už laisvę“ valdybos nariu. Yra paskelbęs mokslinių darbų iš lietuvių ir žydų palikimo srities, straipsnių apie Lietuvos kultūros palikimą, literatūros ryšius. Už aktyvią politinę ir visuomeninę veiklą yra gavęs 14 apdovanojimų.

Pranešimą paskelbė: Simonas Klimanskis, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija
E. Zingeriui 65-eri

Facebook Comments