Dviračių vairuotojų įpročiai neramina: kas penktas išnyksta tamsoje

Beveik 40 proc. dviratininkų gatvėmis važinėja be privalomų atšvaitų. Kitų matomumą kelyje garantuojančių priemonių – dviračio žibintų ar drabužių su šviesą atspindinčiomis detalėmis – naudojimas dar retesnis. Maža to, kas penktas dviratininkas eisme dalyvauja be jokių privalomų, šviesą atspindinčių priemonių. Tokie eksperimento, kurį atliko draudimo bendrovė ERGO Lietuvoje, rezultatai specialistams kelia nerimą. Anot jų, minant dviratį be atšvaitų ar žibintų, ignoruojama smarkiai išauganti skaudžių padarinių rizika.

Šviesą atspindinčių drabužių nesirenka

Eksperimento metu buvo stebimos Vilniaus gatvės, sulaukiančios didžiausių dviratininkų srautų. Kaip parodė dviratininkų įpročius atskleidžiantys rezultatai, dauguma šios populiarėjančios transporto priemonės vairuotojų į saugumą vis dar numoja ranka.

„Liepą vykdyto eksperimento metu stebėjome, ar sostinės gatvėmis važiuojantys dviratininkai naudoja tris iš privalomų atributų – atšvaitus, žibintus ir liemenes, arba kitus šviesą atspindinčius drabužius. Deja, nors apklausos rodo, kad nenaudojant dviračio žibintų ar šviesą atspindinčių elementų galima sukelti pavojingas situacijas kelyje, panašu, kad dažnas dviratininkas Lietuvoje šio pavojaus neįsisąmonina“, – sako draudimo bendrovės ERGO Lietuvoje Transporto priemonių draudimo skyriaus vadovas Rimvydas Pocius.

Iš 1020 eksperimento metu užfiksuotų dviračių, nepriklausančių nuomos sistemoms, šviesos atšvaitus turėjo kiek daugiau nei 63 proc. Visgi, Kelių eismo taisyklės pažymi, kad eisme dalyvaujančiam dviračiui iš abiejų jo šonų būtini oranžiniai šviesos atšvaitai, pritvirtinti prie ratų stipinų. 

Į reikalavimą ant dviračio pritvirtinti žibintus atsižvelgė 40 proc. eksperimente užfiksuotų dviračių vairuotojų. Mažiausio populiarumo tarp dviratininkų sulaukia ryškiaspalvės liemenės su šviesą atspindinčiais elementais dėvėjimas. Eksperimento metu tokias liemenes ar kitus šviesą atspindinčius drabužius dėvėjo tik 56 iš 1020-ies užfiksuotų dviratininkų, kas sudaro 5,5 proc.

Pamiršta, kad yra eismo dalyviai?

Visgi, nors Kelių eismo taisyklės nurodo įvairias galimas matomumą užtikrinančių priemonių kombinacijas, net penktadalis dviračių vairuotojų nesirenka nė vienos iš jų. Kitaip tariant, esant ypač nepalankiam matomumui, kas penktas dviratininkas būtų beveik nepastebimas.

„Kai kada nesirūpinimas tinkamu dviračio apšvietimu ir eismo taisyklių ignoravimas kainuoja daugiau nei alkūnių, kelių nubrozdinimus ar transporto priemonės sugadinimą, dažnu atveju tai sąlygoja smarkius sužalojimus ar net gyvybės netekimą. Siekdami to išvengti, dviračių, kaip ir automobilių, vairuotojai kiekvieną savo kelionę turėtų pradėti nuo įsitikinimo, kad transporto priemonė yra techniškai tvarkinga, veikia jos stabdžiai, dega žibintai. Juk eismo dalyvis be atšvaitų ir žibintų kelyje gali būti ir visai nematomas. Siekdami įtvirtinti šį požiūrį, drauge su partneriais pradėjome iniciatyvą „Įžiebk dviratį“, primenančią, kokios Kelių eismo taisyklės užtikrina dviratininkų matomumą“, – teigia R. Pocius.

Anot Lietuvos kelių policijos tarnybos viršininko Vytauto Grašio, visiems eismo dalyviams kylantis pavojus padidėja keliskart, jei dviračių vairuotojai ignoruoja Kelių eismo taisyklėse jiems reglamentuotus reikalavimus, ypač – tamsiuoju paros metu.

„Atšvaitas, žibintas ir kiti šviesą atspindintys saugos elementai yra patikimas būdas padidinti saugumą kelyje tamsiuoju paros metu ir esant blogam matomumui. Kelių eismo taisyklėse minėti elementai nurodyti ne kaip papildomos detalės prie dviračio, o kaip būtinos, kiekvieno eismo dalyvio saugumą užtikrinančios priemonės. Reikia įsiminti ir tai, kad norint, jog ant dviračio esantys žibintai ir atšvaitai tinkamai atliktų savo funkciją, juos būtina tvirtinti automobilio žibintų aukštyje. Taip pat svarbu, kad atšvaitai būtų matomi iš visų dviračio pusių“, – akcentuoja V. Grašys.

Lietuvos kelių policijos tarnybos viršininkas taip pat primena, kad dviračio vairuotojas (keleivis) iki 18 metų, važiuodamas (vežamas) keliu, privalo būti užsidėjęs ir užsisegęs dviratininko  šalmą. Nors vyresnių nei nurodytas amžius dviračių vairuotojų (jų keleivių) keliauti su šalmu Kelių eismo taisyklės neįpareigoja, rekomendacija šiai saugos priemonei išlieka.

Apie socialinę iniciatyvą „Įžiebk dviratį“

Socialinės iniciatyvos „Įžiebk dviratį“ iniciatorė yra draudimo bendrovė ERGO Lietuvoje. Iniciatyvos partneriai: „IKI Velomaratonas“, Lietuvos kelių policijos tarnyba, „Dviračių mokykla“, Lietuvos dviratininkų bendrija. Iniciatyvos tikslas – vykdyti šviečiamąją veiklą ir raginti dviratininkus nepamiršti pasirūpinti, kad ant jų dviračių būtų visi pagal Kelių eismo taisykles privalomi šviesą atspindintys elementai ir žibintai.

Pranešimą paskelbė: Vaiva Mockutė, UAB „INK agency“

Facebook Comments