Ar berniukai ir mergaitės žaidžia skirtingai? Kodėl?
|Ar kada nors ėjote pro darželį ar pradinę mokyklą pertraukos metu ir matėte, kaip žaidžia vaikai? Jei taip, galbūt pastebėjote, kaip mergaitės sėdi susibūrusios mažoje grupelėje, šnekučiuojasi ar žaidžia žaidimus rankomis, o berniukai bėgioja visą žaidimo aikštelę, vejasi vienas kitą ir paprastai būna triukšmingi. Taip yra todėl, kad berniukai ir mergaitės žaidžia skirtingai. Kalbant apie žaislus, jų pasirinkimas taip pat skiriasi. Tyrimai parodė, kad žaislai mergaitėms dažniau būna lėles ir minkšti žaislai, o berniukus labiau domina automobiliai ir statybinės medžiagos.
Žaislų pasirinkimas priklauso nuo kultūros
Dalis skirtingų žaislų vaikams pasirinkimo priežasčių yra lyčių stereotipai nuo mažų dienų. Tėvai, žinantys, kad laukiasi mergaitės, dažniau nudažys vaikų kambario sienas rausva spalva. Berniuko – melsva. Tačiau, kad ir kokie neutralūs tėvai būtų, visuomenė su jais elgsis kitaip. Pažiūrėkite, kaip žaislų gamintojai skirsto tam tikrus žaislus pagal vieną ar kitą lytį pakuodami į tam tikro spalvos pakuotę. Berniukų vonios žaislai dažnai bus siejami su „nuotykiais“, o mergaitės netyčia bus skatinamos užsiimti kūryba ar ką nors globoti.
Yra ne viena istorija, kaip tėvai nepirko berniukui lėlių namelio, nes šis supakuotas į rožinę pakuotę, reiškias skirtas mergaitėms. Šiais laikais gamintojai skatinami atsisakyti pakuočių skirstymo pagal lytis, nes kodėl berniukasnegali žaisti su lėlių namelio, o mergaitės su mašinytėmis?
Natūralumas ar puoselėjimas?
Prekyba, pakuotės, spalvos nėra viskas kas lemia žaislų pasirinkimus. Tyrimai parodė, kad gamta taip pat vaidina svarbų vaidmenį ir yra anksti pasireiškiančių įgimtų hormoninių, neurologinių ir fizinių skirtumų tarp lyčių rodiklis. Tyrėjai pastebėjo, pavyzdžiui, kad nuo pat gimimo mergaitės labiau domisi žmonėmis ir veidais nei berniukai. Tai gali paaiškinti mergaites, žaidžiančias su lėlėmis ir meškiukais, ir berniukus su sunkvežimiais ar traukiniais.
Tėvai taip pat dažniau leidžia berniukams rizikuoti ir grubiau žaisti, tuo tarpu jie stengsis apsaugoti mergaites nuo įskaudinimo ar fizinio skausmo.
Nustatyta, kad mergaitės turi ryškesnius kalbos įgūdžius ir yra linkusios pradėti kalbėti anksčiau nei berniukai, o tai reiškia, kad jos dalyvauja žaidimuose, kuria vaidmenis, įsivaizduoja geriau nei berniukai. Tai taip pat gali paaiškinti, kodėl mergaitės mėgaujasi bendravimu su viena drauge, o berniukai labiau linkę žaisti didesnėje grupėje, o ūgtelėjus juos sudomina strateginiai stalo žaidimai.
Kita vertus, berniukai gimsta turėdami didesnę raumenų masę, todėl jie gali būti fiziškai aktyvesni. Jie taip pat turi geresnius mechaninius ir erdvinius įgūdžius, kurie paskatins juos domėtis statybinėmis medžiagomis ir automobiliais.
Ką turėtų rinktis tėvai?
Ekspertai siūlo, kad tėvai suteiktų savo vaikams kuo įvairesnes žaidimo patirtis, leistų jiems mesti iššūkį sau, sužinoti, kas jiems patinka ir kokie žaislai yra geresni jiems ir taip suteikti daugiau mokymosi galimybių. Tėvai taip pat gali būti geri pavyzdžiai. Mamos gali paskatinti savo mergaites daugiau užsiimti fizine veikla, parodydamos, kad jos pačios mankštinasi, o berniukui pasiūlius prikimštą žaislą parodyti, kad jis gali būti malonus ir globojantis, kaip ir jo tėtis. Svarbu parodyti ir tai, jog visi gali žaisti tuos pačius žaidimus, tai geriausiai pasiekiama žaidžiant visai šeimai kartu, net jei ant pasirinkimas stalo žaidimai suaugusiems – visada galima sugalvoti savo taisykles, kad galėtų žaisti ir vaikai.