Alpių virtuvės paslaptys: sėkmę nešantys užkandžiai ir kruopščiai saugomas desertas

Nors Alpės labiau įsivaizduojamos kaip žiemos atostogų kurortas, net ir vasarą šis kraštas turi, ką pasiūlyti: žaliuojančius slėnius, atgaivinančius ežerus ir, žinoma, įspūdingas kalnų panoramas. Pasiūlymų kupina ir regiono virtuvė: įvairiausi kumpiai ir dešrelės, sūrūs riestainiukai, arba preceliai (vok. brecel), štrudelis ar garsusis, bet itin paslaptingas Zacherio tortas – tai tik dalis skonių, kuriais gali nustebinti Alpės, rašoma „Lidl“ pranešime žiniasklaidai.

Pramogos ir skoniai – kiekvienam

Vidurio ir vakarų Europoje išsidėstęs žymiausias kalnų regionas keliautojus vilioja ištisus metus – čia pramogų randa ir slidinėtojai bei žygeiviai, ir trokštantys tiesiog ramaus poilsio nuostabios gamtos apsuptyje. Juos pasitinka ir kiekvieno gomurį pamaloninantys gastronominiai skanumynai.

Mėgstantieji slidinėti ar žygiuoti – tam reikia tikrai daug jėgų – vertina sočius patiekalus: kiaulienos dešreles, karką, kumpį, taip pat bulvinius blynus. Tikra Alpių kulinarijos žvaigždė – kiaulienos šnicelis.

Ramesnio poilsio mėgėjai vertina sūrių užkandžių įvairovę – sluoksniuotos tešlos lazdelės, riestainiukai, šaltai rūkytos dešrelės atsiduria dažno iškylautojo krepšyje.

Visą šią savaitę „Lidl“ parduotuvėse vyksta teminė „Alpen Fest style“ skonių savaitė, kurios metu galėsite nusikelti į žaliuojančiais slėniais padabintą Alpių regioną ir patys išbandyti tradicinius šio krašto valgius. Nuo pirmadienio visose „Lidl“ parduotuvėse sau patinkančių prekių ras sūriųjų skanėstų mėgėjai, kurių lauks įvairūs lazdelių ir riestainiukų rinkiniai, sluoksniuotos tešlos lazdelės, šaltai rūkytos kiaulienos dešrelės. Saldumynų gerbėjai kviečiami paragauti sausainių su įdaru, įvairių rūšių pyragų ir kalnų gaivumo ledų.

Kaip pastebi „Lidl“ maisto ekspertai, Alpių regionas gali nustebinti visame pasaulyje gerai žinomais gardumynais, kuriuos gaubia be galo ilga istorija bei po devyniais užraktais saugomos paslaptys.

Skaičiuoja tūkstantmetę istoriją ir neša sėkmę 

Ko gero, kiekvienas nors kartą gyvenime yra ragavęs precelių: didelių ir saldžių ar mažų bei sūrių. Įsimintinos formos, raitytas gardumynas pirmą kartą kulinarijos istorijoje pasirodė dar 610–aisiais metais, kai jų pirmtaką sukūrė vienuolis iš šiaurės Italijos. Tačiau preceliai itin išpopuliarėjo Vokietijoje, tam įtakos turėjo krikščioniškosios tradicijos.

Pagal įprastą receptą, riestainius, arba precelius, sudaro tik miltai, vanduo ir druska. Jie būdavo valgomi Gavėnios metu – tai buvo pasninkui tinkamas patiekalas. Vėliau susiformavo nauja tradicija: Velykų rytą vaikai ieškojo paslėptų riestainių, o ne margučių, kaip daroma šiandien.

Vėlesniais laikotarpiais pietų Vokietijos kepėjai precelių receptą ištobulino, į jų tešlą įmaišydami naujų priedų. Taip atsirado riestainiai su aguonų sėklomis, taip pat ir saldesni – cinamono, meduolinės tešlos skonio – gardumynai. Naujo tipo užkandžiai tapo populiariais dalyje Vokietijos ir Šveicarijos, taip pat Austrijoje.

Buvo tikima, kad riestainiai neša sėkmę, juos įprastai dovanodavo per vestuves, nes kepinio forma primena surištą mazgą, o sutuoktiniai turėdavo jį kartu perlaužti. Tačiau net ir šiomis dienomis preceliai vis dar dovanojami linkint sėkmės, o dėl įvairiausių skonio variacijų jiems prognozuojamas visų jau mėgstamų kruasanų populiarumas.

Paslaptingasis desertas

Neatsiejama Austrijos vizitine kortele bei šalies kulinarijos pasididžiavimu laikomas Zacherio tortas (vok. Sacher-Torte). Lengvas ir purus biskvitas bei nepakartojamas šokolado skonis – tuometiniams aukšto rango diplomatams kurtu desertu dabar gali mėgautis kiekvienas. Tačiau pagaminti šį tortą – tikras iššūkis. Originalaus Zacherio torto paskanauti galima tik vienintelėje vietoje pasaulyje – Austrijos sostinėje Vienoje esančiame viešbutyje „Sacher“. 

Sakoma, kad jo receptas gimė dar 1832 m., tačiau jis yra laikomas paslaptyje. Laimei, jo kol kas nesaugo garsaus austrų kilmės aktoriaus Arnoldo Schwarzeneggerio įkūnytas Terminatoriaus personažas, o tūkstančiai konditerių visame pasaulyje bando atkartoti šio deserto skonio ypatumus.

Savaitgalio pietų puošmena – austriškas trupininis pyragas

Prakalbus apie austriškus pyragus, „Lidl“ kviečia išmėginti tradicinį Tirolio – vieno iš Austrijos regionų – trupininį pyragą. Sakoma, kad jį itin mėgo tuometinis Austrijos–Vengrijos imperatorius Pranciškus Juozapas I.

Jums prireiks:

4 vidutinio dydžio kiaušinių

100 g „Pilos“ sviesto (kambario temperatūros)

250 g kvietinių miltų

Pusės stiklinės (100 g) cukraus

1 arbatinio šaukštelio kepimo miltelių

2 arbatinių šaukštelių vanilinio cukraus

400 g mėgstamų vaisių ir uogų, pavyzdžiui, obuolių, kriaušių, trešnių ir kt.

Kambario temperatūros sviestą ištrinkite mediniu šaukštu arba elektriniu plaktuvu, įmuškite kiaušinius ir suberkite visą cukrų. Viską išmaišykite iki vientisos masės.

Persijokite miltus ir sumaišykite juos su kepimo milteliais bei žiupsneliu druskos. Miltus suberkite į kiaušinių ir sviesto mišinį, užminkykite tešlą. Tuomet padalykite ją į dvi dalis. Mažesniąją atidėkite į šaldytuvą 20–30 minučių, o likusia tešlos dalimi išklokite kepimo formą – geriausia naudoti apvalią, 20 cm skersmens formą. Gerai suspauskite tešlą, suformuokite kraštus.

Iki 160 laipsnių įkaitinkite orkaitę, kurioje 5 minutes kepkite pyrago pagrindą. Vėliau temperatūrą padidinkite iki 190 laipsnių ir kepkite dar 5–7 minutes. Per tą laiką smulkiais kubeliais supjaustykite turimus vaisius – uogų galite nepjaustyti. Sumaišykite gėrybes su vaniliniu cukrumi. Jei norite labiau vasariško skonio, uogas ir vaisius pakeiskite rabarbarais – juos taip pat reikės susmulkinti.

Iš orkaitės ištraukite būsimo pyrago pagrindą ir sudėkite uogų bei vaisių įdarą. Iš šaldytuvo išimkite likusią tešlą ir užtarkuokite ją ant pyrago viršaus. Pašovę pyragą į orkaitę, kepkite jį dar 20–30 minučių.

Iškeptą pyragą galite patiekti tiek atvėsusį, tiek ir karštą – pastarajam papildomo gardumo suteiks kaušelis vanilinių ledų. Skanaus!

Pranešimą paskelbė: Tomas Šiuškus, UAB „Bosanova”
Alpių virtuvės paslaptys: sėkmę nešantys užkandžiai ir kruopščiai saugomas desertas

Facebook Comments