Alergija namams? O gal tai dulkių erkutės?

Namu valymas

Apie dulkių erkutes tikriausiai esame girdėję visi, tačiau tai, ko plika akimi nepastebime, rodos, nesukelia rūpesčių. O iš tikrųjų dulkių erkučių neigiamą poveikį galime jausti, net ir nežinodami apie jų egzistavimą mūsų namuose. Apsisaugoti nuo nepageidaujamo jų poveikio padeda ne tik periodinis namų valymas, bet ir dėmesys toms vietoms namuose, kurias kartais netyčia pamirštame.

Kodėl kyla alerginės reakcijos?

Jei namuose jaučiate kvėpavimo takų sudirgimą, dažniau čiaudite ar juntate kitas alergines reakcijas, verta susirūpinti. Įprasta manyti, kad alergines reakcijas sukelia didesnis dulkių kiekis, todėl jas nušluostę jaučiamės išsprendę problemą. Vis dėlto šis stereotipinis požiūris ne visada yra teisingas.

Žmogaus oda natūraliai pleiskanoja ir patys to nejusdami bei nepastebėdami paliekama miniatiūrines pleiskanas ant įvairių minkštų paviršių: patalynėje, kilimuose ir kitoje namų tekstilėje, ant minkštų žaislų. Mokslininkai teigia, kad kas savaitę nejučiomis žmogaus odą palieka iki 10 gramų pleiskanų, tad per ilgesnį periodą susirado išties reikšmingas skaičius. Tiesa, oda pleiskanoja priklausomai nuo tipo ir tai yra natūralus procesas, tad dėl jo sunerimti neverta.

Problema yra tai, kad žmogaus pleiskanomis maitinasi dulkių erkutės – miniatiūriniai nariuotakojai, kurių plika akimi net neįžiūrėsime. Kiekvienas gramas dulkių su pleiskanomis, atsiskyrusiomis nuo žmogaus odos, pritraukia 500 ir daugiau erkučių. Jei namuose šilta, o drėgmės kiekis siekia 70-80 proc., erkutėms susidaro tiesiog idealios sąlygos daugintis ir jos pasklinda po visus namus ir skleidžia alergenus, o mes įkvepiame juos pro nosį, į kvėpavimo takus ir plaučius. Taigi taip šie maži ir nepastebimi parazitai kenkia mūsų organizmui.

Kuo pavojingos dulkių erkutės namuose?

Dulkių erkutės gyvena nuo 1 iki 3 mėnesių, tačiau esant palankioms sąlygoms gali sparčiai daugintis. Jos neplatina ligų, bet sukelia įvairias alergines reakcijas. Moksliniai tyrimai patvirtina, kad alergiją erkutėms patiria apie 15 proc. žmonių, o net 80 proc. yra alergiški šių mažų parazitų išmatoms. Alerginės reakcijos pasireiškia įvairiai: tai gali būti akių jautrumas ir perštėjimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas. Sergantiems astma, patalpose, kuriose yra dulkių erkučių ar jų liekanų, simptomai paūmėja. Alergijai jautresni žmonės patiria ir bėrimų, galimi ir alerginės slogos atvejai.

Alergijos priežastį gana sunku nustatyti, tačiau tyrimai rodo, kad dulkių erkučių poveikis paskatina alergiškų žmonių sujautrėjimą, kvėpavimo takų ligų paūmėjimą, dermatito paūmėjimą. Ilgainiui, nesiimant jokių priemonių, buvimas namuose nėra malonus, o nemalonūs pojūčiai, pasireiškiantys kaip alerginė reakcija tampa nuolatinės savijautos dalimi.

Namų valymas nuo dulkių erkučių

Švara namuose yra didžiausias dulkių erkučių priešas. Jei įtariate, kad jūsų namuose gali būti dulkių erkučių ir juntate alergines organizmo reakcijas, nedvejokite ir kvieskite profesionalus. Greitas ir efektyvus namų valymas užtikrina erkučių pašalinimą. Be to, profesionalai naudoja priemones, kurios prevenciškai užkerta kelią dulkių erkučių dauginimuisi. Rekomenduojamas atidus namų valymas bent kartą per savaitę.

Dulkių erkutės kaupiasi ant minkštų paviršių, todėl jiems reikia skirti ypatingą dėmesį. Užuolaidos, kilimai, minkšti baldai ir namų tekstilė turi būti kruopščiai išvaloma. Kaip ir daugelis parazitų, dulkių erkutės yra neatsparios žemai ir aukštai temperatūroms, todėl minkšti paviršiai yra gerai išvalomi karštuoju būdu arba naudojant specialius valymo preparatus. Bent kartą per metus skirkite dėmesio minkštiems baldams – baldų valymas yra gera prevencinė priemonė kovoje su dulkių erkutėmis, be to, jis grąžina baldams pirminę išvaizdą.

Net išvalius visus namus, dulkių erkutės gali vėl pradėti veistis, tad verta imtis prevencinių priemonių. Kuo daugiau natūralios saulės šviesos bus namuose, tuo sunkiau bus plėstis dulkių erkučių kolonijoms – ultravioletiniai spinduliai jas naikina. Taip pat verta pasirūpinti ir drėgmės balansu namuose, dažnai vėdinti patalpas, užtikrinti, kad drėgmė nesikauptų vonios kambaryje, virtuvėje. Jei tik turite galimybę, drabužius džiaukite atvirame ore: lauke arba balkone. Taip pat gryname ore, ypač vasarą, patariama išvėdinti ir patalynę – tai taip pat padės apsisaugoti nuo dulkių erkučių.

Jei alerginės reakcijos yra stiprios ir erzinančios, verta pamąstyti ir apie minkštų audinių kiekio namuose sumažinimą. Galima atsisakyti kai kurių kilimų, užuolaidas pakeisti žaliuzėmis ar roletais, sumažinti minkštų baldų kiekį. Kuo mažiau bus minkštų paviršių, tuo mažiau erdvės gyvenimui turės dulkių erkutės. Kruopščiai prižiūrėkite patalynę ir prisiminkite, kad norint ją išvalyti nuo dulkių erkučių, rekomenduojama skalbti kuo aukštesnėje temperatūroje arba periodiškai atlikti cheminį valymą.

Prisiminkite, kad gera savijauta ir jaukumas namuose yra svarbiausia, tad vos pastebėję dulkių erkučių sukeliamus simptomus, kvieskite profesionalus. Specialios įrangos ir priemonių naudojimas užtikrina, kad namų valymas bus efektyvus ir apsaugos namiškius nuo alerginių reakcijų. Nelaukite, kol dulkių erkutės įsigalės jūsų namuose, kuo greičiau pasirūpinsite savo namais, tuo greičiau vėl galėsite džiaugtis puikia savijauta ir gera atmosfera. O juk savo namuose visi turime jaustis puikiai!

Facebook Comments