3 patarimai, kaip maitintis sveikiau ir išlaikyti ramybę karantino metu

Neabejotina, kad koronaviruso COVID-19 pandemija daro įtaką kiekvienam mūsų gyvenimo aspektui – pradedant nuotoliniu mokymusi, darbu namuose, baigiant grožio, maitinimo įstaigų uždarymu ir tiesioginiu karantinavimusi namuose. Norint sulėtinti šios ligos plitimą, būtina laikytis visuomenės sveikatos priimtų priemonių ir sumažinti viruso poveikį

Niekas nežino, kiek laiko reikės šių karantinavimosi priemonių, tačiau tai puikus laikas apsaugoti save ir pagerinti savo sveikatą. Sveika mityba yra ypač svarbi, norint palaikyti aukščiausią imuninės sistemos būklę. „Žalioji dėžutė“ įkūrėja Agnė Gedminaitė – Miškinienė dalinasi patarimais, kaip sveikiau maitintis ir išlikti ramies šį laikotarpį. 

Šiame straipsnyje sužinosi: 

 • patarimus, kaip ugdyti sveikos gyvensenos įpročius pandemijos metu
 • Agnės rekomenduojamų produktų sąrašą karantino metu
 • kaip kūrybiškai įtraukti vaikus į maisto planavimą

Kaip maitintis karantino metu? 

Pandemijos metu kiek įmanoma sumažink kelion į prekybos centrą ir pasistenk valgyti sveikiau. Kaip tai padaryti? Štai keli mano patarimai: 

Planuok maisto gaminimą iš anksto. 

Susiplanuok pusryčius, pietus ir vakarienę mažiausiai 5 dienoms. Ką patieksi? Kokių produktų reikės? Apsvarstyk patiekalus, kuriuos mėgsta tavo šeima, maisto ruošimo būdus ir įgūdžius bei laiką, kurio prireiks maisto ruošimui. 

Siūlau pasinaudoti maisto planuokliu, jį gali užsakyti užsukęs į “Žalioji dėžutė” Facebook puslapį. Maisto planuoklis – tai 25 lapų užrašinė, joje galima susirašyti visą savaitės MENIU ir produktų sąrašą. 

Tai, kad dirbi namuose, dar nereiškia, kad atsiras daugiau laiko maisto gaminimui, ypač jei tenka dar ir prižiūrėti vaikų mokymąsi namuose. 

Įtrauk vaikus į maisto planavimą ir gaminimą.  

Turi vaikų? Įtrauk vaikus į valgymo planavimą, paruošimą ir susitvarkymą po valgio, gaminant mokyk juos rašymo, matematikos, skaitymo ir kitų mokslų. Pavyzdžiui: 

 • Skaitymas / rašymas: paprašyk vaikų sudaryti sąrašą maisto produktų, kurie yra šaldytuve ir spintelėse. Tuomet tegul jie ieško knygų ar internetinių receptų svetainių su receptais patiekalų ar užkandžių, kuriuos galėtumėt pasigaminti iš turimų produktų. Leisk vaikams pasidalinti savo pusryčių, pietų ar vakarienės patiekalų idėjomis.
 • Matematika: mokykitės matematikos išmatuodami šaukštus ir puodelius, suskaičiuodami ingredientų skaičių, planuokite laiką, reikalingą paruošti, virti, valgyti ir išvalyti maistą. 
 • Kiti mokslai: įtrauk vaikus į duonos kepimą, kiaušinių kepimą ar naminių salotų padažų kūrimą – tada ieškokite internete, kad sužinotumėte, kodėl ingredientai keičiasi, kai jie derinami, kaitinami ar maišomi. 

Rinkis sveikatai palankius maisto produktus 

Daugiausiai turėtum suvartoti nesmulkintų grūdų, daržovių ir vaisių – patiek jų didžiausią kiekį. Mėsos porcijos turėtų būti mažesnės – tai padės sutaupyti pinigų ir padės išlaikyti sočiųjų riebalų kiekį. 

Stiprink imunitetą sveika mityba ir natūraliomis priemonėmis. 

Maisto planavimas – būdas maitintis sveikiau

Sudaryk pirkinių sąrašą ir naudokis juo! Tokiu būdų apsiperkant nepamirši produktų ir mažiau nusipirksi nebūtinų prekių. 

Pasirūpink maisto produktais, kurių pakaks savaitei ar ilgiau: 

 • duona: pilno grūdo tortilijos, bemielės duonos gaminiai
 • grūdai: pilno grūdo avižiniai dribsniai, pilno grūdo makaronai,  rudieji ryžiai, soros, kinva 
 • vaisiai: švieži vaisiai (obuoliai, citrusiniai vaisiai, bananai), džiovintos ar šaldytos uogos  
 • daržovės: šviežios daržovės (salierai, brokoliai, svogūnai, bulvės), šaldytos daržovės 
 • pieno produktai: pienas, varškė, pasukos  
 • kiaušiniai 
 • ankštiniai: konservuotos (o dar geriau džiovintos) juodos pupelės, avinžirniai, žirniai  
 • riešutai ir sėklos
 • mėsos produktai:M vištiena, jautiena
 • jūros gėrybės: šaldyta gatavos žuvies filė, šaldytos krevetės, konservuoti tunai, lašiša ir sardinės
 • papildyk mitybą skaidulomis. Jos padės tavo žarnynui dirbti geriau, sumažins alkį vakarais

Ribok tokius viliojančius maisto produktus kaip traškučiai, gazuoti gėrimai, sausainiai, saldainiai ir ledai. Jie turi daug kalorijų ir jokios naudos organizmui.  Cukraus gausūs produktai tikrai nėra naudingi tavo imunitetui. 

Sumažink išlaidas 

Apsvarstyk pigių alternatyvų galimybes. Užuot pirkusi (-ęs) paruoštą humusą, pasigamink savo. Išbandyk patiekalus be mėsos, pavyzdžiui, čili su pupelėmis, o ne jautiena. Jei švieži vaisiai ir daržovės kainuoja per brangiai – atmink, kad šaldyti vaisiai ir daržovės teikia tas pačias maistines medžiagas kaip ir švieži.    

Pabandyk apsipirkti internetu – tai sutaupys laiką ir leis išlaikyti socialinį atstumą.    

Pasiruošk netikėtumams 

Prekybos centruose dažnai trūksta kai kurių prekių. Būtinai pasiimk savo maišelius. Būk pasirengęs (-usi) atsarginį planą, jei reikiamų produktų nerasi, kuo galėtum juos pakeisti.    

Įtrauk šeimos narius į maisto planavimą 

Tegul į maisto ruošimo ir patiekimo procesą įsitraukia visa šeima. Vaikai gali paruošti stalą, išdėlioti įrankius. Išjunk visus prietaisus, kurie trukdys, nes jei valgant žiūrėsi į televizorių ar telefoną, persivalymas garantuotas. Su šeima valgykite kartu prie stalo arba ant grindų paskleiskite antklodę ir surenkite iškylą namuose. 

Nežinote, apie ką kalbėti valgymo metu? Kalbėkitės apie dalykus, kuriuos darysite šią vasarą, papasakok juokelių – tiesiog palaikykite malonų ir linksmą pokalbį. 

 Kaip išlaikyti ramybę karantino metu? 

Teigiamas mąstymas yra gyvybiškai svarbus norint fiziškai ir psichiškai išgyventi šią pandemiją.  

 • Praktikuok pozityvaus streso valdymo strategijas. 
 • Pasivaikščiok su šunimi, paskambink draugui, pagulėk vonioje arba pažaisk su vaikais. 
 • Venk alkoholio, tabako ir narkotikų.  
 • Laikykis savo rutinos, kiek gali. Eik miegoti ir atsikelk ryte pagal savo įprastą grafiką. Valgyk įprastu laiku.  
 • Rask būdų, kaip mankštintis be sporto salės – užsiimk joga, ar kita sporto rūšimi. Jų gali susirasti internete.  
 • Valdyk nuobodulį. Būk užimtas ir užsiėmęs. Dabar puikus metas skirti daugiau dėmesio sau – skaityk, gamink maistą, kurk vaizdo įrašus su vaikais, padėk savo vaikams su virtualiu mokymusi ir palaikyk ryšį su šeima, draugais ir kolegomis. 

Taigi, nepamišk rūpintis savo fizine ir psichologine sveikata šiuo itin jautriu periodu. Tinkama mityba, fizinis aktyvumas, režimas ir poilsis, neleis pasiduoti niūrioms mintims ir išsekinti savo organizmą.  

Kaip sekasi tau šios pandemijos metu? Ar planuoji savo laiką ir mitybą? Jei ne, tai pats laikas tą pradėti daryti jau dabar. 

Pranešimą paskelbė: Vitalijus Krivencov, Darbo saugos tarnyba, UAB

Facebook Comments