10 dalykų, kuriuos privalote nuveikti atostogaudami Peloponese
|Vienus poilsiautojus Graikijos regionas Peloponesas vilioja šilta jūra, kurioje galima maudytis net vasarį, kitus – balto smėlio paplūdimiai, trečius – neišsemiamas istorinis palikimas, su kuriuo susipažinti neužtektų ir mėnesio trukmės atostogų.
„Tez Tour“ kelionių ekspertai sudarė dešimties svarbiausių punktų programą, ką jie rekomenduoja nuveikti viešint šioje svetingoje Graikijos dalyje.
1. Pavaikščioti Olimpijos gatvelėmis
Viešint Peloponese, tiesiog būtina susipažinti su antikiniu paveldu, kurio šiame regione – gausu. Užsukite į senąją Olimpiją, kurioje kas ketverius metus vykdavo Olimpinės žaidynės dievo Dzeuso garbei. Iki šiol olimpinių žaidynių deglai uždegami būtent Olimpijos centre, iš čia ji pradeda savo ilgą kelionę į žaidynes rengiančią šalį.
Jos senamiestis ne veltui įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą – jos gatvės tarsi pačios pasakoja praeities istorijas. Būtent Peloponese stovėjo ir vienas iš 7 pasaulio stebuklų – Olimpijos Dzeuso skulptūra. Tiesa, iki šių dienų ji neišliko.
2. Apsilankyti Zakinto saloje
Atostogų Peloponese metu siūloma taip pat užsisakyti ekskursiją ir paplaukioti Jonijos pakrantėmis bei įvertinti žydrojo Zakinto grožį.
„Tai sala, kurioje telpa viskas: spalvą iš dangaus pasiskolinusi jūra, kalnuotos vietovės ir žali slėniai, nedidukų miestelių girlianda, nesibaigiančios pramogos prie vandens ir labiausiai fotografuojami paplūdimiai“, – vardija Akvilė Barakauskaitė, „Tez Tour“ Produkto skyriaus vadybininkė.
Plaukiodami aplink Zakinto salą, taip pat išvysite krantuose žiojinčius urvus. Vieni įspūdingiausių čia – Keri urvai. Visai šalia jų ir Kamára – natūraliai susidariusi tvirtos uolienos arka. O jei norite nusifotografuoti tarp didžiųjų vėžlių logerhedų, tuomet tereikia nuvykti į Laganos įlanką.
3. Įsigyti alyvuogių aliejaus
Pasak graikų, būtent Peloponese yra tinkamiausios klimato sąlygos alyvmedžiams augti. Mat šiems medeliams tarpti ir nokinti geriausias alyvuoges itin svarbus tam tikras klimatas ir aukštis virš jūros lygio, kuriame ir yra nusidriekęs Peloponesas.
Taigi iš Peloponeso būtina parsivežti geriausio graikiško aliejaus, kurį ne tik naudosite patys, tačiau tokias lauktuves įvertins ir artimieji bei draugai. Tiek jo kokybė, tiek kaina yra puiki net aliejų perkant turistams skirtose krautuvėse ar oro uoste esančiose parduotuvėse. Aliejaus galima rasti pačioje įvairiausioje taroje, vis dėlto gabenimui labiausiai tinka metalinės pakuotės.
4. Pamatyti Apolono šventyklą Korinte
Vieno iš Olimpo dievų, Apolono šventyklą Korinte tiesiog būtina pamatyti. Ji pastatyta pirmame amžiuje prieš Kristų, tarsi „į porą“ Artemidės šventyklai Efese, nes abu šie dievai buvo brolis ir sesuo. Ambicingi meistrai iškėlė sau tikslą – pastatyti 120 marmurinių kolonų, kurių aukštis būtų 20 metrų, o skersmuo – 2,3 m. Daugiau nei dviejų amžių prireikė šį planą įgyvendinti.
Laikui bėgant, krikščionys išvijo iš šių vietų Apolono garbintojus, o XV a. įvykęs žemės drebėjimas sugriovė visą šventyklą beveik iki pamatų. Likusios sienų dalys, kolonos ir kai kurios statulos išsaugotos iki mūsų dienų.
5. Susipažinti su Mikėnų civilizacijos pėdsakais
Mikėnų civilizacija žlugo prieš kelis tūkstančius metų, tačiau jos didybę iki šiol simbolizuoja iki šių dienų išlikę statiniai. Aplankykite čia garsiuosius Liūto vartus su gynybinėmis sienomis, pamatykite mitinio Mikėnų karaliaus Agamemnono kapavietę.
Jei norite dar plačiau susipažinti su senųjų šios civilizacijos gyventojų istorija, verta aplankyti ir Mikėnų archeologijos muziejų, esantį vos už kilometro nuo griuvėsių.
6. Išgerti kavos vietinėje tavernoje
Turistas Graikijoje – visų pirma svečias ir tik paskui klientas. Tas graikiškas svetingumas labai nuoširdus, o juo pasimėgauti rekomenduojama autentiškiausiose vietose – tavernose.
„Šurmuliuojančiose tavernose patiekiami autentiškos graikų virtuvės patiekalai. O jei nenorite valgyti, bent jau sustokite vietinėje tavernoje išgerti kavos ir pasimėgauti desertu – taip pajusite tikrą graikiško gyvenimo atmosferą“, – rekomenduoja A. Barakauskaitė.
7. Apsilankyti Epidauro teatre
Tai milžiniškas, puikiai išsilaikęs amfiteatras, talpinantis net 14 tūkst. žiūrovų ir užburiantis ypatinga akustika. Jame vis dar vaidinami spektakliai, tad galima ir šiais laikais patirti tai, ką jautė ir senieji graikai. O plačiau susipažinti su Epidauro teatro statybos faktais ir istorija galima netoliese esančiame muziejuje.
8. Pailsėti Voidokilijos paplūdimyje
Graikijos paplūdimiai platūs, smėlingi, dideli, kuriuose keliautojai atranda privatumą ir ramybę – būseną, kai laikas sustoja ir nebereikia niekur skubėti. Jie sutvarkyti bei prižiūrimi, dauguma jų primena laukinius, žmonių ten būna labai nedaug arba visai nebūna.
„Voidokilijos paplūdimys – gražiausiu Graikijoje pripažintas paplūdimys, besidriekiantis net 12 km nuo Pylos miesto. Šis unikalus gamtos kampelis gerai užsimaskavęs, jį sunku, tačiau verta surasti. Jei suspėsite ateiti iki 11 val. ryto, didelė tikimybė, kad paplūdimys priklausys tik jums“, – pataria A. Barakauskaitė.
9. Paragauti tradicinį patiekalą „moussaka“
Egzistuoja skirtingų versijų, iš kur kilęs šis patiekalas: vieni mano, kad tai – arabų sugalvotas mėsos apkepas, kiti randa bendrų savybių su Balkanų kulinarija, tačiau viešint Peloponese, graikiškąją „moussaka“ paragauti būtina.
Tai nacionalinis graikų patiekalas, kuris taip pat primena itališkąją lazaniją, tačiau vietoje makaronų lakštų graikai naudoja bulves, baklažanus, cukinijas. Tai sultingas ir sotus patiekalas, lengvai randantis kelią į keliautojų širdis.
10. Užsukti į Atėnus
Atėnai – senovės Graikijos širdis bei siela. Todėl viešint Peloponese, būtina aplankyti ir šalies sostinę: savarankiškai ar kelionių organizatorių siūlomų ekskursijų metu.
Legendiniame mieste verta užsukti į Akropolį, buvusį senovės graikų dievų garbinimo centru. Atėnuose žavesį kelia ir vingiuotos Plaka gatvelės, pagrindinė šalies aikštė Sintagma bei garbės gvardiečių sargybiniai, ypač – sargybos pasikeitimo ceremonija. Visi Atėnai tarsi alsuoja senove – tad net ir be aiškaus plano keliaujant šio miesto galvelėmis, vis prieš akis išnyra kelių tūkstančių metų istoriją menantys liudininkai.
Pranešimą paskelbė: Vaida Sindaravičiūtė-Kuosė, UAB „Publicum”