Žuvis ant Kūčių stalo: išbandykite gardų tuno terino receptą
|Žuvis – vienas tų patiekalų, be kurio neįsivaizduojamas daugelio lietuvių Kūčių stalas. Vieni renkasi silkę, kiti – keptą lašišą ar karpį, o štai naujų skonių ir atradimų pasiilgusiems mažmeninės prekybos tinklas „Rimi“ siūlo išbandyti tuno teriną. Anot gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, tunas visame pasaulyje vertinamas dėl maistingumo – jo mėsoje gausu Omega-3 riebalų rūgščių, baltymų, įvairių mineralinių medžiagų bei vitaminų. Nors tuną galima valgyti tiek termiškai apdorotą, tiek žalią, „Rimi“ kokybės vadovė Ana Čudinienė rekomenduoja atkreipti dėmesį į šios žuvies ženklinimą ir pataria rinktis tvariai užaugintus tunus.
Anot „Rimi“ sveikatai palankios mitybos konsultantės, gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, žuvį reikėtų valgyti ne tik per šventes ar Kūčių vakarienę. „Žuvis turėtų rasti vietą žmogaus mitybos racione bent 2–3 kartus per savaitę. Jos reikėtų suvalgyti bent 300 gramų. Tokiu atveju bus gaunama maksimali nauda, o mitybos racionas bus pakankamai įvairus“, – teigia gydytoja dietologė.
Žuvies gausoje gydytoja išskiria ir tuną, kuriuo paįvairinti kviečia savo šventinį meniu. „Tunas, kaip ir lašiša, priskiriamas riebesnės žuvies kategorijai. Tunas įvardijamas kaip Omega-3 polinesočiųjų riebalų rūgščių šaltinis. Pastarosios būtinos puikiam širdies ir kraujagyslių sistemos darbui, taip pat imuninės sistemos funkcionavimui. Tune yra ir baltymų, mineralinių medžiagų – fosforo, seleno, jodo ir magnio bei vitaminų – B1, B6, niacino, D šaltinis“, – tuno maistinę naudą vardija E. Gavelienė.
Tunas yra tvirtesnė, raumeningesnė žuvis, neturinti daug smulkių kaulų, todėl savo tekstūra šiek tiek primena mėsą. Iš tuno galima pagaminti daugybę skirtingų patiekalų, o daugelyje pasaulio virtuvių labiausiai vertinamas žalias, termiškai neapruoštas tunas. Norint išsaugoti kuo natūralesnį šviežio tunų skonį rekomenduojama šią žuvį ruošiant nenaudoti per daug prieskonių – tik šiek tiek pabarstyti druska ir pipirais, lengvai pašlakstyti citrinų sultimis.
Pasak gydytojos dietologės, tuną galima valgyti ir konservų pavidalu, paruoštą tiek aliejuje, tiek savo sultyse: „Ir vienas, ir kitas tuno konservų paruošimo būdas paįvairina mitybos racioną. Visgi, kūno masės didėjimą kontroliuojantiems žmonėms vertėtų rinktis savo sultyse konservuotą tuną. Kitais atvejais pasirinkimas gali būti įvairus, teikiant prioritetą artimesniam skoniui.“
Nors tunas yra maistingas ir nesunkiai paruošiamas, „Rimi“ kokybės vadovė Ana Čudinienė primena, kad svarbiausia rinktis atsakingai, švariuose vandens telkiniuose pagautą žuvį: „Dėl intensyvios komercinės žvejybos ir aplinkai daromos žalos, pasaulyje tunai sparčiai nyksta, todėl svarbu, kad įsigyta žuvis būtų užauginta laikantis tvarios žuvininkystės principų. Be to, dėl savo dydžio tunas turi savybę savyje kaupti daugiau sunkiųjų metalų, todėl renkantis žuvį reikėtų būti itin atidiems, gerai panagrinėti produkto etiketę.“
Žuvies ir jūros gėrybių produkcija prekybos tinkle žymima specialiais MSC ir ASC sertifikavimo logotipais. „Jūros priežiūros tarybos (angl. „Marine Stewardship Council“) ir Akvakultūros priežiūros tarybos (angl. „Aquaculture Stewardship Council“) įsteigtos ženklinimo sistemos yra labiausiai paplitusios pasaulyje. Šių institucijų įsteigtas sertifikatas patvirtina, kad žuvys auginamos ekologiškai ir be antibiotikų. Taip pat, etiketėse nurodoma, kur ir kaip žuvys buvo sugautos ar augintos, užtikrinama, kad šiame procese nebūtų padaryta žala gamtai. Mūsų prekybos tinklas prekiauja tik patikimų tiekėjų produkcija“, – teigia „Rimi“ kokybės vadovė.
Ant Kūčių vakarienės stalo gali būti patiekiama ne tik tradicinė silkė, bet ir kitos žuvies rūšys. Todėl „Rimi“ kulinarijos ekspertai kviečia išbandyti keptą tuno teriną ir dalijasi šio užkandžio receptu. Tuno terinas nustebins savo skoniu ir taps puikiu šventinės vakarienės patiekalu.
Tuno terinas
Patiekalui reikės:
700 g tuno
2 avokadų
500 g bulvių
2 baklažanų
6 šaukštų alyvuogių aliejaus
1 citrinos
3 šaukštų šviežių kapotų kalendrų
1 šaukštelio itališkų prieskonių
500 ml daržovių sultinio
20 g želatinos
druskos, pipirų pagal skonį
Gaminimo eiga:
- Indą išklokite maistine plėvele.
- Želatiną ištirpinkite vandenyje. Sultinį užvirkite puode, išjunkite kaitrą, sudėkite ištirpintą želatiną ir išmaišykite. Palikite, kol gaminsite kitus produktus.
- Baklažanus supjaustykite išilgai plonomis 0,5 cm storio juostelėmis. Pašlakstykite alyvuogių aliejumi ir apkepkite keptuvėje arba ant grilio iš abiejų pusių, paskaninkite druska, pipirais, itališkais prieskoniais.
- Tuną supjaustykite, kad gautųsi maždaug 2 cm storio kepsniai. Apkepkite ant grilio keptuvės iš abiejų pusių. Svarbu, kad tunas viduje liktų rausvas. Tuno kepsnius pagardinkite druska ir pipirais, kapotomis kalendromis.
- Bulves nulupkite ir išvirkite sūdytame vandenyje, kol suminkštės. Bulves nusausinkite ir dar šiltas supjaustykite griežinėliais.
- Avokadus nulupkite, pašalinkite kauliukus ir supjaustykite griežinėliais. Pašlakstykite citrinų sultimis.
- Sluoksniuokite teriną. Pirmiausia indą išklokite baklažanais, pašlakstykite paruoštu daržovių sultiniu.
- Keletą baklažano griežinėlių pasilikite, kad užbaigtumėte teriną. Tada dėkite bulves, tuną, avokadą ir būtinai pašlakstykite kiekvieną sluoksnį paruoštu sultiniu. Tęskite, kol sunaudosite visus produktus. Užbaikite baklažanų griežinėliais. Teriną paspauskite ir, jeigu liko daržovių sultinio, galite užpilti jo ant viršaus. Uždenkite maistine plėvele, prispauskite lengvai ir padėkite į šaldytuvą 6 valandoms.
- Tuno teriną išimkite iš formos ir papuoškite pagal savo skonį.
Pranešimą paskelbė: Živilė Karevaitė, Integrity PR