Žinomos tinklaraštininkės pasidalino, kokias šventines tradicijas puoselėja. 5 šventiniai burtai visai šeimai
|Lietuviškos šventinės tradicijos, perduodamos iš kartos į kartą, jau nuo seno pripildydavo namus džiaugsmo, bendrumo ir burtų. Šiandien papročiai keičiasi, tačiau vis dar išsaugo savo gilias šaknis ir unikalumą. Žinomos moterys ir tinklaraštininkės pasidalino savo namų šventinėmis tradicijomis.
„Aš manau, kad kiekviena šeima perima dalį senolių tradicijų – patiekia 12 patiekalų ant šventinio stalo, puošia eglutę Kūčių vakarą, deda šiaudų po staltiese ar būriasi. Gal ne visų tradicijų laikosi, bet pagerbdami savo protėvius, prisimena nors vieną. Juk laikytis senųjų papročių smagu, jie suteikia jaukumo šiuolaikiniam pasauliui ir suburia visus kartu į vienus namus prie didelio stalo“, – pasakoja vintažo ir tvarių namų parduotuvės įkūrėja, dekoratorė Miglė Rijkhoek.
Moteris kartu su šeima stengiasi laikytis lietuviškų papročių, kurie žavi ir vyrą olandą: „Mes švenčiame pagal senąsias tradicijas ir mano vyrui tai labai patinka. Visada Kūčias sutinkame pas močiutę namie, ruošiame stalą su 12 patiekalų, einame pasiklausyti šv. Piemenielių mišių ir tarp šeimos narių pasikeičiame dovanėlėmis. Prieš pradedant vakarienę atsistoję sukalbame maldelę, laužiame ir dalinamės plotkelę, pradėdami nuo vyriausio žmogaus. Vaikams smagu laužti ir dalintis plotkele palinkint ramybės.“
Ilgus metus užsienyje pragyvenusi M. Rijkhoek atskleidžia, kad su tradicijomis pavyko supažindinti ir vyro šeimą: „Kai gyvenome Nyderlanduose, Rogier šeima Kūčių neminėdavo, tai aš suburdavau visą šeimą, padarydavau 12 patiekalų ir su olandais švęsdavome Kūčias lietuviškai. Jiems būdavo labai smalsu ragauti mūsų patiekalus.“
Ji pasakoja kurianti ir puoselėjanti ir naujus įpročius: „Kūčių vakarą pasidedame savo kambarines šlepetes po egle, kad naktį Kalėdų senelis žinotų, kam palikti dovanas ir nesumaišytų, o ankstų rytą visi bėgame žiūrėti, ką gavome dovanų. O štai Kalėdoms visada kepame vištą ir meniu jau nesikeičia eilę metų.“
Šventės, suburiančios šeimą
Tuo tarpu dizainerė, „Laumių sodelio“ įkūrėja Gabija Felenderė dalinasi, kad svarbiausia, jog šventės suburtų visą šeimą: „Nesame ta šeima, kurioje viską darome pagal senovės papročius, bei tradicijas. Turbūt vienintelis tradicinis dalykas – Kūčių patiekalai. Tačiau turime savų tradicijų, kurių stengiamės laikytis.
Svarbiausia man yra šeima, todėl visuomet turi susirinkti visi artimiausi. Tiesa, atsiradus vyrui, šeimos susijungė, bet taip dar linksmiau. Dabar prie stalo sėdame dar gausesnėje draugijoje. Pamenu, jog net gyvendama užsienyje grįžau dėl švenčių, nes per visą savo gyvenimą nesu jų praleidusi kažkur kitur, nei su šeima.“
Moteris pasakoja, kad kartu su vyru stengiasi dukrą įtraukti į bendras veiklas ir ją supažindinti su tradicijomis: „Kadangi tai tik antrosios dukros šventės, todėl tik šiemet, kai ji daug daugiau supranta, pradedu rodyti jai šio laiko svarbą. Kartu puošėme eglutę, kepėme sausainius, kartu sėsime prie stalo ir vyksime lankyti kitų giminių. Kuomet kiek paaugs, pasakosiu, kaip svarbu yra būti visiems drauge. Noriu, jog ši tradicija ir toliau gyvuotų.“
Nuo senų laikų šventinis laikotarpis susijęs su paslaptimis ir magija, mūsų senoliai tikėjo, kad metų sandūra – geriausias laikas pranašauti ateitį. Tad lietuviai jau šimtus metų smalsauja iš po staltiesių traukdami šiaudus ir spirga nekantrumu mėgindami įvairiausius šventinius burtus. Artėjant gražiausioms metų šventėms „Biržų duona“ kviečia papildyti tradicijas žaismingais kepinių burtais, kurie padės sužinoti, kas laukia kitąmet:
1. Kalėdiniai meduoliai
Išsirinki mieliausią sau meduolį, priglauski prie širdies ir sugalvoki norą. Tuomet paslėpki už nugaros vienoje rankoje ir klustelk draugo: kurioje gi rankoje slepiasi meduolis? Jei bičiulis atspės, Tavo norui bus lemta išsipildyti.
2. Naminis keksas
Patieki ant stalo ir tyliai stebėki – kas pirmas išties ranką link gardaus kalėdinio pyrago? Greičiausio smaližiaus kitąmet lauks neaprėpiama laimė.
3. Kūčiukai
Paimki vieną ir kaip kauliuką paridenki – kiek aguonų taškelių jo viršuje suskaičiuosi, tiek naujų šiltų draugysčių kiti metai ir atneš.
4. Vyniotinis Aguonėlė
Atsiriekęs neskubėki nubraukti trupinių! Suskaičiuoki – lyginis ar nelyginis skaičius aguonų pabiro? Jei lyginis, tamsta būsi turtingas, o jei nelyginis – meilėje seksis.
5. Viso grūdo ruginė duona
Prieš skanaudamas savo riekelę gerai apžiūrėki – ar prie duonos plutelės randi įtrūkimą? Radusiems metai bus gausūs išbandymais, o neradusiems – ramybe ir pilnatve.
Pranešimą paskelbė: Gintarė Stepanavičiūtė, Biržų duona