Vasaroti kviečia atsakingai: surengs išskirtinį pikniką Jonavos miesto šventės svečiams

Aplinkosauginė iniciatyva „Misija: švari vasara“ su šūkiu „Vasarok atsakingai – rūšiuok teisingai“ šiais metais sugrįžta kviesdama Lietuvos gyventojus į „Žaliojo taško“ pikniko palapinę įvairių miestų šventėse. Pirmoji iniciatyvos stotelė šiemet – Jonava. Miesto gyventojai ir svečiai birželio 3 d. nuo 14 val. kviečiami į Jonavos kultūros centro (JKC) organizuojamą „Vasaros atidarymo šventę“ Ramybės skvere.

Jame susirinkusių lauks „Triumfo arkos“ apdovanojimai, nuostabūs jaunųjų atlikėjų muzikiniai pasirodymai, „Žaliojo taško“ piknikas, kuriame vyks diskusijos apie rūšiavimą bei praktinis rūšiavimo žinių pritaikymas turnyruose visai šeimai. Šventės svečiai turės galimybę ne tik sužinoti, kaip vasaros iškyloms pasiruošti atsakingai, bet ir kaip tinkamai sutvarkyti jų metu susidarančias atliekas tausojant ne tik savo laiką, bet ir gamtą.

Taip pat šventės dalyviai bus kviečiami susipažinti su iš antrinių žaliavų pagamintais žaidimais, visus juos išbandyti ir įsitikinti, kad būti gamtai draugišku ir atsakingu vasarotoju  – gali būti dar ir labai smagu.

Atliekos neatostogauja

Šilti orai pamažu sugrąžina miestiečius į gamtą – prasideda iškylų metas. Deja, kasmet pastebimi ir pramogaujančiųjų gryname ore paliekami pėdsakai: perpildytos šiukšliadėžės, šiukšlės stovyklavietėse, šukės vandens telkiniuose. Dalies žmonių įprotis palikti atliekas gamtoje, nesirūpinti jų išrūšiavimu ir išmetimu į tinkamus konteinerius – vis dar didžiulė našta gamtai ir atliekų tvarkytojams.

Siekiant prisidėti prie šios problemos sprendimo, „Žaliasis taškas“ kasmet ieško būdų paskatinti žmones vasaroti atsakingai. Pernai organizacija kvietė pasimatuoti vartotojiškų atostogų naštą – kartu keliauti po regioninius parkus su 20 kg sveriančia atliekų kuprine, taip pat siūlė netradicinius žygius, kuriuose ne tik grožimasi gamta, bet ir surenkamos kitų neatsakingai paliktos ar pamestos šiukšlės.

„Žaliojo taško“ pikniko stotelė

Šiemet iniciatyva „Misija: švari vasara“ su šūkiu „Vasarok atsakingai – rūšiuok teisingai“ sugrįžta kviesdama gyventojus į „Žaliojo taško“ pikniko palapinę įvairių miestų šventėse. Čia apsilankę žmonės galės pailsėti iškyloje, kurioje pagrindinis dėmesys bus skiriamas ne laužavietėje gaminamam maistui, bet nuo produktų liekančioms pakuotėms ir kitoms įprastoms vasarojimo atliekoms.

„Nesvarbu, kur renkatės iškylauti – parke, paplūdimyje, prie ežero, mieste ar kitoje vietoje: rūšiavimui atostogų nėra – atliekas turime rūšiuoti visada. Esame atsakingi už tai, kokią aplinką paliekame ne tik vėliau atvyksiantiems poilsiautojams, bet ir ateities kartoms“, – tvirtina „Žaliojo taško“ Marketingo ir komunikacijos vadovė Asta Burbaitė ir priduria, jog poilsiautojai taip pat raginami susirinkti bei tinkamai išrūšiuoti ne tik savo, bet ir svetimas neatsakingai gamtoje paliktas šiukšles.

„Atsakingas elgesys užims šiek tiek laiko, tačiau tai, kad šiandien galime nusipirkti visus iškylai reikalingus produktus tvarkingai, higieniškai supakuotus – mums sutaupo daugybę ruošimuisi skiriamo laiko. Tad atiduokime duoklę aplinkai – susitvarkykime iškylos vietą ir skirkime kelias minutes tinkamam pakuočių atliekų išrūšiavimui. Tai padaryti išties paprasta ir netgi gali būti smagu, kviečiame tuo įsitikinti „Žaliojo taško“ pikniko palapinėje“, – sako A. Burbaitė.

Ekologė pataria, kaip iškylauti tvariau

Nors vasarą žmonės linkę atsipalaiduoti ir galbūt mažiau galvoti apie savo veiksmų poveikį aplinkai, ekologė Vaida Griškevičienė sako, kad tvaresni atostogų sprendimai nebūtinai kelia daugiau rūpesčių, o atvirkščiai – pasiruošimas iškylai gali tapti smagiu ir įtraukiančiu užsiėmimu.

„Norėdami iškylauti atsakingai, suplanuokite 3 etapus: pasiruošimą, iškylavimo veiklas ir susitvarkymą. Ruoštis pradėkite namuose: pripildykite gertuves vandeniu ir jo nereikės pirkti vienkartiniuose buteliuose; susitepkite sumuštinių ir įsidėkite juos į priešpiečių dėžutes – paskui panaudosite jas vietoje indų ir nereikės naudoti vienkartinių; įsidėkite daugkartinių įrankių – jie tikrai neužima daug vietos. Ir būtinai iš anksto pagalvokite kaip susitvarkysite, pasiimkite maišų atliekoms, taip pat suteptiems indams, kepsninei“, – apie pasiruošimą tvaresnei iškylai pasakoja ekologė. Anot jos – ypatingai svarbu, kad tėvai įtrauktų į pikniko organizavimą ir vaikus.

Įtraukite ir vaikus

„Vaikai labai imlūs ir greitai perima įpročius iš suaugusiųjų, tad padėkime jiems augti sąmoningais. Atvykę į stovyklavietę pasiūlykite jiems kartu sutvarkyti aplinką – surinkite kitų pamestas šiukšles. Išsikelkite tikslą – palikti iškylos vietą tvarkingesnę nei radote. Tai bus ir iššūkis, ir nauda gamtai, ir edukacija vaikams“, – pataria V. Griškevičienė.

Ekologė primena, kad pikniko vietos sutvarkymas – nėra paskutinis žingsnis norint atostogauti tvariau. Atliekas svarbu surinkti, išvežti iš gamtos, bet ne mažiau reikalinga paskui jas išrūšiuoti ir išmesti į tinkamą konteinerį. „Vargu ar pavyks visiškai išvengti produktų pakuočių, tačiau padėdami joms tapti žaliava, prisidėsime prie žiedinės ekonomikos įgyvendinimo. Tai daryti paprasta – meskite visas plastiko, metalo ir kombinuotų medžiagų pakuotes į plastiko konteinerį, jei turite popierinių ar kartoninių dėžučių – jų vieta popieriaus konteineryje, na, o stiklainius išmeskite į stiklui skirtą rūšiavimo konteinerį“, – taisykles primena V. Griškevičienė.

Pranešimą paskelbė: Asta Burbaitė, Žaliasis taškas, VšĮ
Vasaroti kviečia atsakingai: surengs išskirtinį pikniką Jonavos miesto šventės svečiams

Facebook Comments