Vaisių ir daržovių laikymas namuose: ką laikyti šaldytuve, o kam tinka kambario temperatūra?

Pirmosiomis pavasario dienomis dažniau atsigręžiame į sveikos gyvensenos tendencijas, riebesnius produktus vis dažniau iškeičiame į šviežius vaisius bei daržoves, tačiau kartais parsinešus iš parduotuvės nespėjame jų suvalgyti, jos ima gesti ir galiausiai atsiduria šiukšliadėžėje. Vilma Juodkazienė, prekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertė, sako, kad to priežastis dažnai būna ir netinkamas daržovių bei vaisių laikymas.  

„Skirtingos daržovių ir vaisių rūšys reikalauja atitinkamų laikymo sąlygų. Vienus geriausia yra laikyti šaldytuve, kitus vietoje, kurios nepasiekia tiesioginė saulės šviesa, trečius tinkamiausia palikti kambario temperatūroje, dar kitus iš viso geriausia pamerkti į vandenį. Todėl norėdami kovoti su maisto švaistymu ir kuo ilgiau vaisius bei daržoves išlaikyti šviežias ir kokybiškas, privalome žinoti, kokiomis sąlygomis skirtingus produktus turime laikyti“, – pasakoja maisto ekspertė.

V. Juodkazienės teigimu, kaip laikyti daržoves ar vaisius pasufleruoja ir jų išdėstymas parduotuvėse: jeigu smidrai, petražolės ar įvairios salotos prekybvietėse yra sudėtos į šaldytuvus – vadinasi, šiems produktams tinkamos vėsesnes laikymo sąlygos. Jeigu matome, kad produktai sudėti į paprastas lentynas – tokiu atveju ir namuose greičiausiai juos laikyti reikės kambario temperatūroje.

Svogūnams ir bulvėms – atskiros laikymo vietos

Vienas svarbiausių dalykų, anot maisto ekspertės, yra nelaikyti kai kurių vaisių ir daržovių kartu. Sunokę vaisiai išskiria etileno dujas, kurios paskatina šalia esančių daržovių nokimą ir jos gali greičiau gesti. Pavyzdžiui, bulves, svogūnus ir česnakus geriausia yra laikyti vėsesnėje, tamsioje vietoje. Tačiau svogūnų ir bulvių kartu laikyti nepatartina, nes svogūnai skleidžia tam tikras medžiagas, nuo kurių greičiau vysta bulvės.

„Nesunokusius vaisius derėtų laikyti kambario temperatūroje, kad jie iki galo prinoktų. Šį procesą dar labiau paspartinsite, jeigu įdėsite juos į paprasčiausią popierinį maišelį. Ši taisyklė galioja kalbant apie avokadus, kivius, mango abrikosus, persikus ir slyvas. Taip pat, jeigu norite kuo greičiau sunokinti avokadą ir nenorite laukti, kol jis sunoks savaime, – į popierinį maišelį kartu su avokadu įdėkite bananą“, – pataria V. Juodkazienė.

Šviežias žoleles: krapus, petražoles ar mėtas geriausia laikyti pamerkus į vandenį šaldytuve. Išimtis galioja bazilikams, juos pamerkus į vandenį geriausia laikyti ant palangės, kad gautų šaulės šviesos. Jeigu šaldytuve trūksta vietos, žolelių kotus galima įvynioti į vandeniu sudrėkintą popierinį ar medžiaginį rankšluostį – jis suteiks drėgmės ir žolelės ilgiau bus gaivios.

Kad būtų paprasčiau prisiminti, kaip kokią daržovę, uogą ar vaisių laikyti – maisto ekspertė siūlo trumpą atmintinę:

Kambario temperatūroje. Taip geriausia laikyti pomidorus. Nuskynus pomidorą, jame vyksta dar iki 100 cheminių reakcijų, o kambario temperatūroje laikomas pomidoras toliau noksta ir sirpsta. Mangus, slyvas, persikus, kriaušes, abrikosus, persimonus, bananus, citrusinius vaisius ar avokadus galima subrandinti kambario temperatūroje, rudame popieriniame maišelyje, o jiems prinokus geriau įdėti į šaldytuvą.

Šaldytuve. Čia geriausiai laikytis obuolius. Šaldytuve tinka laikyti ir smidrus, juos geriausia į šaldytuvą įdėti suvyniojus į drėgną popierinį rankšluostį – taip jie ilgesnį laiką išliks traškūs. Morkas, ridikėlius, brokolius, žiedinius kopūstus, agurkus ir salotas – taip pat geriausia yra laikyti šaldytuve. Šaldytuve patartina laikyti ir įvairias uogas: vynuoges, šilauoges, braškes. Tiesa, uogas geriausia palikti dėžutėse, kuriose buvo parduodamos, o nuplauti – tik prieš valgant.

Šaltesnėje, sausoje vietoje. Svogūnus, česnakus ar bulves geriausia yra laikyti vėsioje, sausoje vietoje, o ne šaldytuve. Lygiai ta pati taisyklė galioja ir bananams ar baklažanams – pastaruosius apskritai reikėtų suvartoti per kelias dienas nuo pirkimo.  

Pranešimą paskelbė: Gabrielė Valaitytė, UAB „Publicum”

Facebook Comments