Tyrimas atskleidė: lietuviai dėl savo sveikatos nerimauja vis rečiau, tačiau lėtinių ligų baimė išlieka stipri

Lėtinės ligos, tinkamo gydymo trūkumas bei rizika patirti rimtus susižeidimus – šių situacijų tikimybė Lietuvos gyventojams kelia daugiausiai nerimo, atskleidė draudimo bendrovės ERGO ir tyrimų centro SKDS atlikta reprezentatyvi apklausa. Galvodami apie sveikatai galimas grėsmes, mažiausiai ramūs jaučiasi 64–75 metų respondentai, tačiau ir šioje, ir kitose amžiaus grupėse ryškėja teigiama tendencija. Apklausa parodė: baimės dėl savo sveikatos lygį indikuojantis rodiklis Lietuvoje – mažiausias per penkerius metus. 

Medikais pasitikime vis labiau 

Norėdami įvertinti Lietuvos gyventojų rūpestį savo sveikata, tyrimo iniciatoriai respondentų prašė įvardinti, kas jiems kelią didžiausią nerimą. Apklausos dalyvių teirautasi apie maisto daromą įtaką savijautai, baimę patekti į automobilių avarijas, patirti sužalojimus, kurie pareikalautų ilgalaikio gydymo. Taip pat klausta apie lėtinių ligų, medicinos paslaugų sukeliamą nerimą. Rezultatus atspindinti indekso vertė yra skaičius nuo -100 iki 100, kur neigiama reikšmė įvardija didžiulį rūpestį, teigiama – visišką nesijaudinimą.

Apklausus Lietuvos gyventojus paaiškėjo, kad jie labiausiai nerimauja dėl lėtinių ligų, kurioms prireiktų rimto ir ilgai besitęsiančio gydymo. Šis indeksas siekia net -37 ir yra didžiausias iš visų apklausos rodiklių.

Dėl lėtinių ligų grėsmės didesnį nerimą jaučia moterys nei vyrai, ši baimė stipriausia 64–75 metų respondentų tarpe. Svarbu paminėti ir tai, kad antra dėl savo sveikatos labiausiai besijaudinanti amžiaus grupė – 18–24 metų apklaustieji. Tačiau šiemet pastebimas džiuginantis pokytis – nerimo indeksas dėl lėtinių ligų yra mažiausias per penkerius apklausos vykdymo metus. Nuo praėjusių metų jis šoktelėjo net 11 balų aukštyn.

„Tyrimo rezultatai atspindi ne tik mūsų požiūrio, bet ir gyvenimo kokybės Lietuvoje pokytį. Medicinos paslaugos profesionalėja, sunkios ligos tampa ne nuosprendžiu, o su medikų pagalba įveikiamu   iššūkiu. Pacientai, susidūrę su sunkumais, sulaukia ir teigiamus rezultatus garantuojančio gydymo, ir palaikymo, o tai atspindi ryškus bendrosios jų nuomonės pokytis“, – apie pozityvias tendencijas kalba draudimo bendrovės ERGO Lietuvoje Sveikatos draudimo rizikų ir produktų plėtros skyriaus vadovė Marija Radžvilienė.

Nerimas – mažiausias per penkmetį

Antrasis nerimo dėl savo sveikatos Lietuvoje požymis – baimė susirgus negauti tinkamo bei kokybiško gydymo. Tyrimo rezultatai rodo, kad šis indeksas gyventojų tarpe siekia -27, dėl tokios grėsmės labiausiai jaudinasi moterys (-34) ir 64–75 m. amžiaus grupei priklausantys respondentai (-42).

Tačiau dėl paslaugų kokybės patiriamas nerimas šiemet stipriai sumažėjo. Tiek 2017-aisiais, tiek prieš penkerius metus jį indikavo dešimčia balų stipresnis rodiklis. 

Baimė patirti sužalojimus, kuriems prireiktų ilgalaikio gydymo, šiemet taip pat mažiausia. Šiuo atžvilgiu bendras šalies indeksas siekia -20.

Respondentų taip pat prašyta įvardyti, kokį jausmą kelia grėsmė patekti į automobilio avariją ir apibūdinti nerimą dėl maisto daromos įtakos sveikatai. Šie indeksai Lietuvoje mažiausi: pirmasis siekia -17, antrasis – vos -8. Džiugina faktas, kad minėtos baimės šalyje per penkerius metus taip pat krito ir šiemet pasiekė žemiausią lygį.   

„Ši Lietuvos gyventojų apklausa vykdoma nuo 2014-ųjų, o šiemet stebime mažiausius nerimo dėl sveikatos sutrikimų indeksus. Džiugu, kad sveikatos sutrikimai gyventojams vis dažniau asocijuojasi su tikimybe pasveikti ir sulaukti tinkamo gydymo. Nerimo indeksą po truputį keičia didesnis pasitikėjimas medicinos sistema, o tai tik patvirtina augantį bendrą saugumo jausmą šalyje”, – rezultatus apibendrina M. Radžvilienė.     

Tyrimą draudimo bendrovės ERGO užsakymu atliko Latvijos visuomenės nuomonės tyrimų centras SKDS. Iš viso apklausta 1018 Lietuvos respondentų.

Pranešimą paskelbė: Inga Petrauskaitė, UAB „INK agency“

Facebook Comments