Booking.com
Nuolaida viešbučiuiSpausk ir atgauk 10 % nuo viešbučiui išleistos sumos.

Tarptautinė arabų kultūros diena Nacionalinėje bibliotekoje

Kasmet gruodžio 18-ąją minima Tarptautinė arabų kalbos diena. Jos minėjimą 2010-aisiais inicijavo Jungtinių Tautų Švietimo, mokslo ir kultūros organizacija (UNESCO).

Organizatoriai, pasitelkdami istorines, praktines ir menines arabų kalbos raiškos formas, įvairiuose renginiuose, kurie vyks Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos erdvėse, plačiajai publikai pristatys arabų kultūrą, kalbą, literatūrą. Susitikimuose dalyvaus ir Lietuvos akademinė bendruomenė, vyks mokslininkų, rašytojų ir studentų diskursai apie šiuolaikines literatūros tendencijas, bus kalbama apie tolesnį bendradarbiavimą atliekant literatūrinius vertimus ir mokslinius tyrimus. Renginiuose dalyvaus Vidurio Rytų šalių rašytojai ir akademikai, kurie siekia plėtoti nuolatinį dialogą ir supažindinti auditoriją su svarbiausiomis šiuolaikinės arabų literatūros tendencijomis ir įvykiais.

Arabų kultūros dienų globėja – UNESCO Nacionalinė komisija.

Visi renginiai organizuojami bendradarbiaujant su Jungtinių Arabų Emyratų (JAE) ambasada Varšuvoje, Omano Sultonato garbės konsulatu Lietuvos Respublikoje, Aleksandrijos biblioteka, Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija, Nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka, Azijos ir transkultūrinių studijų institutu, Lietuvių literatūros ir tautosakos institutu, Azijos menų centru, Lietuvos literatūros vertėjų asociacija.

Programa

Renginių erdvė

13–14 val. – šventės atidarymas.

Lietuvos Respublikos užsienio reikalų viceministras Neris Germanas oficialiai pradės atidarymo ceremoniją. Dalyvaus JAE valstybės ministras J. E. dr. Zakis Nusseibehas ir JAE ambasadorius Varšuvoje Yousifas Eisa Bin Hassan Al-Sabri. Autorė Maritana Larbi pristatys pirmąjį arabų–lietuvių pasikalbėjimų žodynėlį, o Omano poetas Hilalas al-Hajri skaitys savo poeziją.

14–15 val. – Aleksandrijos biblioteka (Egiptas) pristatomas dokumentinis filmas „Aleksandrijos biblioteka“ („Bibliotheca Alexandrina“) ir Muhammedo Musaado paskaita „Porevoliucinė arabų literatūra: pakilimas ir nuosmukis“.

15–16 val. – paskaita „Ką skaito arabų jaunimas?“ (Milda Petkauskaitė ir Deimantė Milerytė, Arabų kultūros forumas).

Ką skaito arabų jaunimas? Apie ką svajoja? Su kokiais iššūkiais susiduria? Šio renginio tikslas – supažindinti Lietuvos jaunuosius skaitytojus (ir ne tik) su arabų paauglių literatūros ypatybėmis. Bus skaitomi garsiausių jaunimui skirtų arabų rašytojų kūriniai lietuvių kalba: egiptiečių rašytojos Ghados Abdel Aal, libaniečių rašytojos Fatimos Šarafedinos, arabų kilmės amerikietės Naomi Šihab Nai kūriniai. Juose pateikiamos arabų šalyse gyvenančio jaunimo patirtys ir svajonės, nušviečiami iššūkiai, su kuriais susiduriama kasdienybėje, aprašomas pasaulis, kuriame gyvena šiandieninis arabų jaunimas.

Meno erdvė

16–17 val.  – paskaita „Arabų kaligrafija“ (Maritana Larbi, Arabų kultūros forumas).

Dėl žmogaus noro išreikšti savo santykį su Kūrėju, islamo kultūroje kaligrafija tapo svarbiausia vaizduojamojo meno šaka. Kaligrafija – tai ne tik tvirtai nustatytos raidžių proporcijos, geometrija ar abstrakcija, tai ritmas, prilyginamas muzikai. Apie kaligrafiją, jos ištakas, reikšmę ir įvairaus stiliaus formas pasakos Maritana Larbi.

Kino salė

17–18 val. ­– paskaita „Arabų literatūros skaitiniai“ (Gintarė Sereikaitė, Arabų kultūros forumas).

Kviečiame jus artimiau susipažinti su Lietuvoje iki šiol vis dar nepažįstamu moderniosios arabų literatūros pasauliu. Renginyje Omano, Libijos ir Palestinos rašytojų novelių vertimus į lietuvių kalbą skaitys kūrybininkai Ignas Martinaitis ir Rokas Grajauskas.

18–19 val. ­– paskaita „Šiuolaikinis arabų kinas“ (dr. Deimantas Valančiūnas, Vilniaus universiteto Azijos ir transkultūrinių studijų institutas).

Nors kinas atsirado Vakaruose, vos per kelis dešimtmečius jis įsišaknijo visame pasaulyje, taip pat ir Rytuose. Šioje paskaitoje sužinosite, kuo ypatingas arabų kinas, kokia yra arabų kino estetika, kokios temos ir problemos jame liečiamos.

Konferencijų salė

19–20.15 val. – diskusija: moderni arabų literatūra (prof. dr. Aušra Martišiūtė-Linartienė, Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas).

Diskusiją apie šiuolaikinės arabų literatūros iššūkius ir tendencijas ves prof. dr. Aušra Martišiūtė-Linartienė. Diskusijos svečiai: rašytojas ir poetas iš Omano dr. Hilalas Al-Hajri, palestinietis doc. dr. Henry Diabasas, Lundo universitetas, Švedija ir Egiptas.

Maloniai laukiame. Visi renginiai nemokami. Renginiai vyks anglų ir lietuvių kalbomis.

Trumpai apie arabų kultūros dieną

Datagruodžio 18 d.
Laikas13 val.
Trukmė7 val.
VietaKonferencijų salė, Meno erdvė, Kino salė – V a., Renginių erdvė – III a.
Dalyvavimasįėjimas laisvas
Daugiau informacijossocialiniame tinkle „Facebook“, arabicforum.lt 

Pranešimą paskelbė: Renata Surovec, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka

Facebook Comments