Šviežios sultys pigiau: receptai ir patarimai, kaip jas spausti namuose
|Žiemai jau gerokai įpusėjus, daugelis jaučia vitaminų ir saulės trūkumą. Vienas iš natūralių būdų pastiprinti imunitetą – gerti šviežiai spaustas vaisių arba daržovių sultis. Tačiau tokio gėrimo stiklinė kavinėje gali kainuoti 3 ir daugiau eurų. Tuo tarpu namuose už tokią pačią sumą galima pasigaminti bent 4 kartus didesnį sulčių kiekį. Tai, jog lietuviai žiemą aktyviai perka sultims tinkamas daržoves ir vaisius, pastebi ir Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė.
„Daržovės ir vaisiai mūsų pirkėjų krepšeliuose yra kasdienės prekės, įsigyjamos įvairiausiais kiekiais. Šiuo metu itin populiarūs sulčių spaudimui neabejotinai tinkantys apelsinai, morkos, burokėliai ir, žinoma, obuoliai. Jau kurį laiką stebime tendenciją, kad žmonės vis dažniau ieško būdų patys kažką pasigaminti namuose – įvairių rūšių miltus, duoną, majonezą ar tas pačias sultis. Tai tampa ne tik savotišku ritualu, bet ir patogiu būdu sutaupyti. O aktyviai sekant įvairias nuolaidas ir akcijas, pavyzdžiui, šviežio derliaus vaisių ar daržovių, produktų sulčių spaudimui galima įsigyti už geresnę kainą. Tai dar labiau sumažina gamybos namuose kaštus“, – sako V. Budrienė.
Stiklinė naminių sulčių – vos 20 centų
Jolanta Sabaitienė, prekybos tinklo „Iki“ daržovių ir vaisių skyriaus darbuotoja, patikina, kad namuose spausti sultis kainuoja mažiau nei pirkti jau pagamintas.
„Tiksliai pasakyti, kiek galima sutaupyti spaudžiant sultis namuose, sudėtinga. Tai priklauso nuo to, kokią daržovę ar vaisių pasirinksite, nuo jo sultingumo, sulčiaspaudės tipo. Tačiau skaičiuojama, kad pavyzdžiui, iš kilogramo apelsinų galima išspausti 500–700 ml sulčių, iš kilogramo obuolių – apie 800 –900 ml. Matematika paprasta, jei įsigysite kilogramą obuolių už maždaug 0,7 Eur, tai naminių sulčių stiklinė nekainuos nė 20 centų“, – dalijosi J. Sabaitienė.
Anot jos, sutaupyti padeda ir tai, jog pačiam įsigyjant vaisius bei daržoves parduotuvėje, galima pasirinkti sezoniškus produktus.
„Tokie produktai dažnai kainuoja pigiau nei ne sezono metu užauginti. Be to, sulčių sudėtį galima planuoti ir pagal prekybos tinklų taikomas nuolaidas ar ypatingus pasiūlymus. Žinoma, sutaupoma ir ir tiesiog įsigyjant didesnius produktų kiekius“, – sako „Iki“ atstovė.
J. Sabaitienė pataria parduotuvėse pasidairyti ir nukainotų, savo prekinę išvaizdą praradusių vaisių bei daržovių – jos vis dar puikiai tiks sultims ruošti, o kainuos žymiai mažiau.
Svarbiausi patarimai, jei sultis spausite patys
Pasak J. Sabaitienės, svarbu suprasti, kad net šviežiai spaustos sultys neatstos suvalgyto vaisiaus ar daržovės, nes jose bus mažiau ląstelienos.
„Ji kiekvienam yra itin reikalinga, todėl spaudžiant sultis – neišmeskite minkštimo. Bent dalį jo sumaišykite su sultimis, tokiu būdu gėrimas bus žymiai naudingesnis sveikatai“, – pataria J. Sabaitienė.
Ji atkreipia dėmesį ir į tai, kad itin daug vitamino C turinčias sultis, ypač, jei jas gers vaikai, patariama skiesti vandeniu.
„Didelė C vitamino koncentracija yra sunkiau įsisavinama. Sultis skiedžiant – ši problema išsprendžiama, o be to, mažiau dirginamas skrandis“, – sako J. Sabaitienė.
Be to, ji atkreipia dėmesį, kad su kitais vaisiais ir daržovėmis geriau nemaišyti arbūzų ir melionų sulčių.
„Šie vaisiai greitai surūgsta ir veikia kitų ingredientų skonį, deriniai su jais gali nebūti itin vykę. Labiausiai tinka jų sultis gerti nemaišytas arba tik pagardintas citrina bei prieskoninėmis žolelėmis, pavyzdžiui, mėtomis, baziliku“, – teigia J. Sabaitienė.
Anot jos, šviežiai spaustos sultys turi būti laikomos šaltai, nuo 0 iki +8 laipsnių temperatūroje. Jas geriausia suvartoti per parą, ilgiausiai laikyti galima iki 48 val.
Derinant sultims skirtus ingredientus, J. Sabaitienė rekomenduoja laikytis vienos taisyklės – maišyti ne daugiau nei 3 produktus.
„Maišant daug itin skirtingų produktų, galite išgauti ne kokio skonio kokteilį. Jau geriau kaskart gerti skirtingų sudėčių sultis nei su viena stikline bandyti suvartoti visus vitaminus. Svarbu, kad gėrimas būtų ne tik naudingas, bet ir skanus“, – sako J. Sabaitienė ir dalijasi keliais šviežiai spaustų sulčių derinių receptais.
Obuolių ir morkų sultys. Išspauskite sultis iš 2 obuolių ir 4 morkų. Galite pagardinti žiupsneliu cinamono.
Žaliosios sultys: Išspauskite sultis iš 1 agurko, 1 žalio obuolio ir saujos špinatų arba lapinių kopūstų.
Morkų, obuolių ir imbiero sultys. Išspauskite sultis iš 4 morkų, 2 obuolių ir maždaug 3 cm dydžio nuluptos imbiero šaknies gabalėlio.
Burokėlių, morkų ir obuolių sultys. Išspauskite sultis iš 1 burokėlio, 4 morkų ir 1 obuolio. Skoniui sustiprinti galite įtarkuoti šviežio imbiero.
Špinatų, salierų ir agurkų sultys. Išspauskite sultis iš 2 puodelių špinatų, 4 salierų stiebų ir 1 agurko.
Morkų ir apelsinų sultys. Išspauskite sultis iš 4 apelsinų, 2 morkų ir maždaug 3 cm dydžio nuluptos imbiero šaknies gabalėlio.
Melionų ir mėtų sultys. Išspauskite sultis iš 1/2 meliono ir 1/4 puodelio šviežių mėtų lapelių.
Pranešimą paskelbė: Gabrielė Valaitytė, UAB „Publicum”