Su 701-uoju gimtadieniu sostinę sveikins VI Vilniaus šviesų festivalis – pristatoma programa

701-ąjį sostinės gimtadienį švęsti sausio 25–28 d. kviesiančio Vilniaus šviesų festivalio programoje – 15 šviesos instaliacijų ir 5 papildomi objektai įvairiose senamiesčio erdvėse, pasaulinio garso šviesos meno žvaigždės ir talentai iš penkių šalių, unikalios šviesos refleksijos ir ryškios patirtys.

„Šaltuoju metų laiku, kai taip retai galime džiaugtis saulės šviesa, Vilniaus šviesų festivalis leidžia pasinerti į kūrybišką spalvų, kultūros, meno ir technologijų pasaulį, pasisemti naujų idėjų sau ir miestui. Renginys yra tapęs simboline sostinės gimtadienio su(si)tikimo vieta, todėl visus kviečiu kartu jau sausio 25 d. įžengti į naują Vilniaus istorijos šimtmetį”, – sako Vilniaus meras Valdas Benkunskas.

Šviesų festivalis augančio Vilniaus istoriniame senamiestyje sausio 25–28 d. kurs naujas, neįprastas istorijas ir šeštus metus iš eilės kvies pasinerti į dinamišką šviesos meno pasaulį. Keturis vakarus truksianti šviesos šventė Vilniuje – galimybė kartą metuose sostinėje susipažinti su garsių šiuolaikinių menininkų darbų įvairove ir unikaliomis šviesos meno formomis, kurios keičia miesto erdves, išryškina istorinių pastatų grožį ir kultūrinę gelmę, pagerbia ir suteikia naują žvilgsnį į miesto simbolius, o lankytojus praturtina naujomis patirtimis.

„Sudarant programą ir siekiant pristatyti aktualiausius šviesų festivalių kūrėjus bei jų kūrinius plėtojame kultūrinius ryšius su įvairiais pasaulio ir vakarų Europos festivaliais, ieškome naujų talentų, įdomių projektų, analizuojame vyraujančias tendencijas. Per pastaruosius kelerius metus vilniečiams ir miesto svečiams pristatėme daugiau nei 90 unikalių šviesos instaliacijų ir kūrėjus net iš 18 pasaulio šalių. Pastebime, kad dėl kokybiškai išpildomos programos įvairovės esame vertinami ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse“, – festivalio gerbėjams dėkodamas už palaikymą ir galimybę tęsti ypatingą Vilniaus miesto tradiciją, sako renginio organizatoriaus Vilniaus kultūros centro direktorius Paulius Jurgutis.

Programoje 20 unikalių istorijų – 15 šviesos instaliacijų ir 5 papildomi objektai

Pradėti šventinį pasivaikščiojimą ir festivalio programos objektų bei naujų įspūdžių paieškas rekomenduojame nuo greta Bernardinų sodo esančios Menų spaustuvės (Šiltadaržio g. 6), kur susimąstyti apie šiuolaikinių technologijų įtaką žmonių bendravimo greičio galimybėms siūlys skaitmeninės kūrybos genijumi vadinamo lenkų menininko Ksawery Kirklewski studijos „Ksawery Komputery” interaktyvi šviesos instaliacija FLUX. Įspūdingų parametrų projektas kurs svaiginančią patirtį, kuri atskleis paslėptus algoritmus, šviesos greičiu formuojančius mūsų susitikimus internete.  

Taip pat Menų spaustuvėje bus eksponuojamas šviesos, garso ir erdvės ryšius tyrinėjančio prancūzų menininko Guillaume’o Marmin’o kūrinys, kuriam muzikos takelį sukūrė kompozitorius Phillipe’as Giordiani – instaliacija HARAĮspūdinga šviesos materijos projekcija, inspiruota japonų sąvokos hara, reiškiančios pilvą bei žmogaus gyvybinės energijos ir emocijų šaltinį, išjudins žiūrovų jusles ir provokuos vidinius pokalbius apie gyvybės esmę ir visatos begalybę.

LR Prezidentūros kiemelyje pasivaikščioti po 2,5 metrų aukščio 25 veidrodinių monolitų šviesos ir atspindžių labirintą kvies žavi britų dueto „Illumaphonium” instaliacija CONTINUUM. Žiūrovų vaizduotę žadins interaktyvus liuminescencinis garsinis meno kūrinys, kuriantis begalinės erdvės ir visa apimančio garso pojūtį.

Apsilankiusieji Vilniaus paveikslų galerijos kieme išvys Amelijos Kosminsky iš Didžiosios Britanijos instaliaciją CELESTIAN BRAINSTORM. Terminas „smegenų audra” (angl. brainstorm) anglų kalboje vartojamas priepuoliui bei intensyvaus mąstymo ar kūrybiškumo momentui apibūdinti. Su mirgančiai šviesai jautria epilepsija užaugusi menininkė savo kūriniu nori atkreipti visuomenės dėmesį į psichikos sveikatos problemas. Ją inspiravo šviesos poveikis smegenims – mirksinčios lemputės tuo pačiu metu gali ir užburti savo grožiu, ir sukelti priepuolį. Interaktyvi instaliacija imituoja besisukančią, tamsą sklaidančią lempą, kuriančią kerintį ir raminantį nuolat judančio žvaigždėto dangaus efektą.

Dar viena instaliacija Vilniaus paveikslų galerijos kieme stebėtojus įtrauks į ribų tarp tikrovės ir virtualumo paieškas. Tai sudėtingus projektus mėgstančios prancūzų kūrybinės studijos „Theoriz” kūrinys CRYSTALLIZED, kurį siūloma vertinti kaip naują, gilias emocijas žadinančią, pramogų formą. Iš plieno, garsų ir holografinių vaizdų sukurta paslaptinga struktūra, įkvėpta unikalaus ir vizualiai įspūdingo elemento – bismuto (Bi) – tiek mokslininkų, tiek kolekcininkų vertinamo dėl savo neįprastos kristalinės struktūros ir ryškių spalvų – nuolat keis savo pavidalą nuo atomo iki skysčio ir kristalo.

Kas yra ši diena? Ar mes esame žinutės ateičiai dalis? – Bokšto skvere vidiniam monologui provokuos vizualaus meno atstovo VJ Tomo Stonio ir elektroninės muzikos prodiuserio Olivier Ondi instaliacija ARTEFAKTAS.

Garsusis britų kolektyvas „Architecture Social Club” Bokšto g. 17 kieme pristatys naują instaliaciją PARALLELS. Tai natūralios aplinkos judesių ir tonų įkvėptas architektūrinis šviesos ir garso eksperimentas, kurio metu žiūrovai pateks į dinamišką, iš tūkstančių lazerio spindulių sukurtą, animuotos šviesos erdvę. Garso takelį jam sukūrė elektroninės ir techno muzikos prodiuseris britas Max’as Cooper’is.

Vilniaus Jėzuitų gimnazijos kieme atsivers intriguojantis, videoinstaliacijų kūrėjo Rimo Sakalausko ir jam talkinančių režisieriaus Žilvino Vingelio ir kompozitoriaus Dominyko Digimo sukurtas hipertunelis, kuris festivalio lankytojus perkels į alternatyvų Vilnių – Vilnių kosmose. Unikali instaliacija VILNIUS 700 – KOSMOSO VILNIUS siūlys pasinerti į išgalvotos dokumentikos žanrą.  

Tarp Šv. Kazimiero bažnyčios ir Vilniaus jėzuitų gimnazijos įkurtame edukaciniame medijų centre „Lajoteka” Igno Urbos instaliacija ANALOG FLUORESCENCE skatins susimąstyti apie nuolat vykstančius technologinius ir kultūrinius pokyčius, šiuolaikinio pasaulio laikinumą ir nostalgiškai prisiminti kiek daug išradimų jau pergyvenome. Vizualiai įtraukianti patirtis yra simboliškas šviesos ir garso monumentas technologijų reklitui, į Europos Sąjungą uždraustai importuoti fluorescencinei lemputei.  

Seniausia barokinė Vilniaus Šv. Kazimiero bažnyčia, nušviesta kerinčios dizaino studijos „Video Architects” vaizdo instaliacijos DIPTIKAS, žaisdama su šviesa ir tamsa, muzika ir vaizdais, erdviškumu ir nematytomis formomis, tempu ir video animacija, pasakos savo didingą istoriją. 

Keliaujantys festivalio maršrutu Vokiečių gatvės pėsčiųjų alėjoje ras kerinčią instaliaciją SOLEIL NUIT MIZAR, kurios architektai ir kūrėjai – prancūzas, šokio ir teatro apšvietimo dizaineris Sébastien Lefèvre bei vėjas ir natūrali šviesa. Impresionizmo stiliaus kompozicija, kurios viena pusė „saulė” – dienos metu keisis kartu su pro debesis sklindančia šviesa, o kita pusė „naktis” – sutemus taps spindinčia žvaigžde, vilios pasigrožėti įvairiaspalvių veidrodinių atspindžių šokiu. 

Ir didelių, ir mažųjų festivalio lankytojų smalsumą žadins ir nusišypsoti skatins S. Nėries gimnazijos kieme skraidančius jonvabalius imituojanti, daugiadisciplinės dizaino studijos „Teor” iš Nyderlandų šviesos instaliacija FIREFLY FIELD. Daugybę šalių aplankęs projektas estetiškai perteikia dinamiškos šviesos įtaką nuotaiką.   

Menininkų iš Prancūzijos pora Gregory Lasserre & Anais met den Ancxt, žinoma kaip „Scénocosme”, Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus kieme siūlys tapti savo unikalios taktilinės ir garsinės interaktyvios instaliacijos URBAN LIGHTS CONTACTS dalimi. Sensorinis meno kūrinys, kuriame žiūrovų kūnai virsta tikrais skambančiais instrumentais, kvestionuoja kito žmogaus artumo suvokimą. 

Šv. Kotrynos bažnyčioje šįkart išskirtinę patirtį kurs kolektyvo iš Paryžiaus „Collectif Scale” visiškai interaktyvi kinetinė šviesos instaliacija FLUX. Iš besisukančių dinaminių šviesos linijų sudaryto objekto architektūra, kartu su muzika suformuos „gyvą”, originalią robotinę skulptūrą, kurios judesius, šviesą ir garsą intuityviai valdys žiūrovai. 

Į festivalį sugrįžta sceninio dizaino ir šviesos menininkas Philippe’as Morvan’as, pernai Vilniuje eksponavęs instaliaciją „Menschen”. Šįmet iš perdirbtų medžiagų sukurtą šviesos kilimą – instaliaciją DOT – išvysime Mokytojų namų kieme. Specialiai Vilniui pritaikytame kūrinyje kaitrinių lempų šviesa šoks kosminį šokį lietuviškų sutartinių fone.

Tarp likusių penkių papildomų festivalio objektų – Turizmo informacijos centras (Pilies g. 2), kuris kvies kartu švęsti 701-ąją Vilniaus gimtadienį bei kiekvieną festivalio dieną nuo 18 val. centro vitrinose pasigrožėti instaliacija VILNIUS STIKLE, kur mums įprasti miesto simboliai ir Vilniaus architektūros šedevrai įgaus netradicinį ir žaismingą pavidalą.

Įsitikinti, ar tikrai pianinas be pianisto tėra baldas ir koks jo tikrasis koncertinis ir muzikinis potencialas, Menų spaustuvėje ragins audiovizualinių eksperimentų teatro „Kosmos Theatre” projektas – garso ir šviesų instaliacija BALDAS.

Jau ne pirmą kartą į festivalio programą įtraukiami jaunųjų menininkų pasirodymai. Šįkart Užupyje, Jono Meko Skersvėjo take, su šviesa flirtuos Vilniaus dailės akademijos studentų paroda ŠVIESOS SLĖPYNĖS, kurią vainikuos olandų kūrėjo Sije Verskio meninė šviesos instaliacija „Skersvėjo uodega”.

Apie vykstančią šviesos šventę taip pat skelbs, festivalio tradicija ir vizitine kortele tapusios, instaliacijos – Gedimino pilies bokštą puoš ryški šviesos karūna, atnaujintas šviesų dailininko Arvydo Buinausko kūrinys KVIETIMAS ir Katedros aikštėje sužibs paminklo Vilniaus miesto įkūrėjui LDK didžiajam kunigaikščiui Gediminui kardas, Kipro Krasausko kūrinys NŪDIENOS GEDIMINAS. 

Maršrutu ves mobilioji programėlė 

Patogiai ir interaktyviai peržiūrėti renginio programą, susiplanuoti savo maršrutą ir rasti visus festivalio lankytinus objektus, lankytojams padės mobilioji programėlė. Ją atsisiųsti arba atsinaujinti galima App Storehttp://bit.ly/vilniuslightfestival arba Google Play http://bit.ly/vilniuslightfestival1.

K. Sirvydo skvere – atokvėpio ir gastro erdvė 

Atsikvėpti, pasimėgauti karštais gėrimais, numalšinti alkį ir aptarti naujus įspūdžius sausio 25–28 d. vilniečiai ir miesto svečiai galės sostinės K. Sirvydo skvere, dar kitaip vadinamame „Prancūzparkyje”, kur nuo 17 val. iki 23 val. veiks restoranų ant ratų erdvė.

 

VI Vilniaus šviesų festivalis – 2024 m. sausio 25–28 d., nuo 18 iki 23 val.

Daugiau informacijos svetainėje lightfestival.lt  ir feisbuke https://www.facebook.com/VilniusLightFestival

Pranešimą paskelbė: Rūta Kaminskaitė-Rimkienė, BĮ Vilniaus kultūros centras

Su 701-uoju gimtadieniu sostinę sveikins VI Vilniaus šviesų festivalis – pristatoma programa


Su 701-uoju gimtadieniu sostinę sveikins VI Vilniaus šviesų festivalis – pristatoma programa


Su 701-uoju gimtadieniu sostinę sveikins VI Vilniaus šviesų festivalis – pristatoma programa

Facebook Comments