Ruošiamės Naujųjų metų vakarienei: šventiniai sūrio ir nealkoholinio vyno deriniai

Sūris – vienas populiariausių maisto produktų pasaulyje, o jo rūšių galima suskaičiuoti šimtais. Juo gardinami patys įvairiausi patiekalai, dažnas sūrį greičiausiai skanaus ir per Naujųjų metų vakarienę. Kaip teigia Richardas Bampfieldas, vienas iš beveik 400 pasaulyje pripažintų vyno meistrų ir instituto „Vyno meistrai“ ekspertas, šiais laikais nėra lengva rasti patį geriausią bei skaniausią sūrio ir nealkoholinio vyno derinį, rašoma „Lidl“ pranešime žiniasklaidai.

„Derinant nealkoholinį vyną ir sūrius, galioja bendros taisyklės. Didesnio rūgštingumo nealkoholiniai vynai geriausiai dera su minkštos, kremiškos konsistencijos sūriais, pavyzdžiui, „Brie“, „Camembert“, gorgoncola ir pan., o saldesni nealkoholiniai vynai puikiai paskanina mėlynuosius sūrius: rokforą, stiltoną ir kt.“, – paaiškina ekspertas.

Jam pritaria gerai Lietuvoje žinoma vyno ir vandens someljė, restoranų konsultantė Urtė Mikelevičiūtė: „Nealkoholinis vynas ir sūris – neatsiejami: įpylus svečiui taurę, šalia iškart norisi patiekti gardaus sūrio.“

Kaina – ne svarbiausias rodiklis

Renkantis nealkoholinį vyną gali atrodyti, kad kuo didesnė kaina, tuo toks vynas bus geresnis. Tačiau ekspertai su tuo nesutinka.

U. Mikelevičiūtė atkreipia dėmesį, kad didesnė kaina kartais gali reikšti aukštesnę kokybę. Tačiau reikia turėti omenyje, kad galutinė produkto kaina susideda ne tik iš pačios prekės savikainos, bet ir papildomų sąnaudų.

„Be abejo, už žinomų prekių ženklų produktus sumokame daugiau. Vis dėlto, privačiais prekių ženklais paženklinta produkcija savo kokybe paprastai nenusileidžia geriau žinomiems konkurentams, o ir kaina – kur kas draugiškesnė“, – sako vyno ir vandens someljė.

Mistiški kodai: ką jie reiškia?

Ant sūrių pakuočių galima rasti savotiškus „balus“ – įvairius, dar ne visiems atpažįstamus trumpinius: IGP, DOP, DOC ir kt. Tokiomis raidžių kombinacijomis ir trumpiniais parodoma, kad gaminant sūrius, aliejų ar kitą produktą, buvo paisoma geografinių ribų bei tradicijų – tai garantuoja maisto produktų kokybę. Saugoma geografinė nuoroda – IGT ar IGP – pirmiausia reiškia, kad ja pažymėto produkto bent vienas iš gamybos, perdirbimo ar paruošimo etapų vyksta tame regione.

„Pagal Europos Sąjungos geografinių nuorodų sistemą, saugomi ir pavadinimai, kurie turi specifinių savybių ar „gerą“ vardą, susijusį su gamybos teritorija. Pavyzdžiui, Italijos Pjemonto ar Lombardijos regione yra gaminamas išskirtinis gorgoncolos sūris“, – paaiškina U. Mikelevičiūtė.

Jei produktas pažymėtas kontroliuojamos ir garantuojamos kilmės vietos nuoroda – DOCG, jo gamybos išskirtinumas – dar griežčiau reglamentuojamas taisyklių. Dėl to gamintojai nuolat tikrinami dėl savo produktų kokybės.

Egzistuoja ir papildomos nuorodos, pavyzdžiui, „Kalnų produktas“. Šiuo terminu pabrėžiami sudėtingomis gamtinėmis sąlygomis pasižyminčiose kalnų vietovėse gaminamų produktų ypatumai.

„Pastebiu, kad tiek Lietuvoje, tiek ir užsienyje žmonės vis dažniau renkasi klasikinius sūrius, o žinomas leidinys „Taste Atlas“ 2023–2024 m. sūriais išrinko „Parmigiano-Reggiano“ ir „Mozzarella di Bufala“ – absoliučią sūrių klasiką. Žmonės renkasi patikrintus produktus, pažymėtus saugomomis geografinėmis, garantuotos kilmės nuorodomis, nes ieško kokybės“, – teigia U. Mikelevičiūtė.

U. Mikelevičiūtė rekomenduoja: skaniausi deriniai Naujųjų metų vakarienei

Artėjant Naujųjų metų sutiktuvėms, žinoma gurmaniško maisto ekspertė, restoranų konsultantė U. Mikelevičiūtė dalijasi savo rekomendacijomis, kaip šventinį vakarą praleisti itin skaniai.

„Naujuosius planuojantiems sutikti su taure nealkoholinio putojančio gėrimo, rekomenduočiau savo užkandžių favoritą – „Burrata“ sūrį. Tik siūlau jį ragauti su prancūzišku kruasanu bei pesto padažu“, – pataria pašnekovė.

Prancūziškos ir itališkos virtuvių sintezę taip pat pajusti galima putojantį nealkoholinį vyną suderinus su žaliosiomis alyvuogėmis, „grissini“ lazdelėmis, „prosciutto“ ar kitu vytintu kumpiu bei „Brie“sūriu.

Mėgstantieji saldesnius gėrimus, kviečiami šalia išmėginti klasikinį derinį: pelėsinį gorgoncolos sūrį, paštetą, užteptą ant prancūziško batono ir pagardintą figomis.

„Jei nealkoholinis vynas – sodresnio skonio, pagamintas iš „Chardonnay“ vynuogių ar „Chablis“ stiliaus, derinkite jį su „Camembert“ sūriu ir grietinės skonio traškučiais“, – sako U. Mikelevičiūtė.

Maisto ekspertė taip pat dalinasi, kad rožinis nealkoholinis vynas gali paskaninti klasikinį sumuštinį iš prancūziško batono, sviesto ar avokado bei virtos dešros, greta kurio tinka ementalio sūris.

„Galiausiai, dėl savo intensyvaus skonio raudonas nealkoholinis vynas iš „Carmenere“ vynuogių puikiai derės prie sūrio su juodaisiais pipirais. Patiekite jį ant tamsios duonos, pagardinę kalendra ir, jei norisi dar daugiau skonių, ispaniškuoju „Serrano“ kumpiu. Tuo metu šventinio vakaro pabaigą papuoš taurė nealkoholinio „Primitivo“ vyno su mėlynių uogiene pagardintu kietuoju avių pieno „Pecorino“ sūriu“, – rekomenduoja U. Mikelevičiūtė.

Įvairių sūrių, nealkoholinių vynų bei daugiau gardumynų rasite visose „Lidl“ parduotuvėse 27-iuose šalies miestuose: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Alytuje, Marijampolėje, Kėdainiuose, Telšiuose, Kretingoje, Mažeikiuose, Tauragėje, Jonavoje, Panevėžyje, Ukmergėje, Utenoje, Plungėje, Palangoje, Elektrėnuose, Visagine, Šilutėje, Radviliškyje, Vilkaviškyje, Druskininkuose, Rokiškyje, Kaišiadoryse, Nemenčinėje ir Gargžduose.

Pranešimą paskelbė: Eglė Bagdonaitė, UAB „Bosanova”

Ruošiamės Naujųjų metų vakarienei: šventiniai sūrio ir nealkoholinio vyno deriniai

Facebook Comments