PVM lengvata – šiaudas, už kurio dar laikosi Lietuvos maitinimo įstaigos

Lietuvoje veikiančioms viešojo maitinimo įstaigoms nuo praėjusių metų liepos galioja sumažintas 9 proc. PVM tarifas, kuriuo buvo siekiama amortizuoti pandemijos suvaržymų metu sukauptus nuostolius ir padėti vykdyti įsipareigojimus kreditoriams. Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacija (LVRA) pripažįsta teigiamą lengvatos poveikį, tačiau atkreipia dėmesį į praėjusių metų pabaigoje staigiai pablogėjusią ekonominę sektoriaus padėtį ir perspėja, kad jei lengvatos galiojimas nebus pratęstas iki 2023 metų gruodžio 31 dienos, sektorius atsidurs dar prastesnėje situacijoje nei pandemijos laikotarpiu ir nemaža dalis viešojo maitinimo įstaigų neišgyvens. Asociacija kitą savaitę ketina susitikti su Vyriausybės atstovais ir dar kartą paraginti įvertinti ES šalių patirtį  bei neraminančią bankrotų dinamiką.

LVRA atkreipia dėmesį, kad Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerija jau išnagrinėjo asociacijos Vyriausybei gegužę siųstą raštą ir praėjusią savaitę pateikė viceministro pasirašytą išvadą, kurioje konstatuojama, kad PVM lengvatos taikymo nauda atsveria biudžeto praradimus, todėl PVM lengvatą siūloma pratęsti dar vieneriems metams, prognozuojant, kad per tuos metus įmonės galės grąžinti pandemijos metu susikaupusias skolas ir stabilizuoti savo veiklą.  

„Nebūčiau tokia tikra, kad dar vieni metai išgelbės restoranų sektorių nuo didžiausios krizės per visą Nepriklausomybės istoriją, tačiau akivaizdu viena – nepratęsus lengvatos galiojimo, nemaža dalis maitinimo įstaigų praras ir paskutinį šiaudą, kuris joms leidžia laikytis vandens paviršiuje. Pusantrų metų galiosianti PVM lengvata nespės amortizuoti du metus taikytų pandemijos ribojimų. Nauja krizės spirale tapo praėjusių metų pabaigoje prasidėjusi energijos kainų krizė ir antra didžiausia Europos Sąjungoje infliacija. Tebesilaiko įtampa darbo rinkoje, o turizmas po nuosmukio neatsigauna. Tokio faktorių rinkinio pakaks masiniam paskirų restoranų uždarymui ir didžiausių restoranų tinklų optimizavimui, uždarant maitinimo įstaigas regionuose“, – liūdną vaizdą piešia LVRA prezidentė Evalda Šiškauskienė.

Anot jos, valdžiai, pasišovusiai atsisakyti PVM lengvatos nuo kitų metų, akivaizdžiai trūksta noro viešojo maitinimo paslaugas matyti kompleksiškame – turizmo – paveiksle.

„Turizmo paslaugų apimtys šiemet vis dar apie 40 procentų mažesnės nei prieš pandemiją, o užsienio turistų dalis bendroje struktūroje sumažėjo nuo bemaž pusės iki 20 procentų. Tai mažina maitinimo paslaugų poreikį, įmonės gauna mažiau pajamų, joms sunkiau vykdyti ankstesnius įsipareigojimus ir grąžinti pandemijos laikotarpio skolas. Tai uždaras ratas, kuriam besisukant fiksuojame, kad šiemet per 4 mėnesius bankrutavo jau 41 maitinimo sektoriaus įmonė, nors 2021-aisiais per visus metus tokių buvo 56“, – pažymėjo E.Šiškauskienė.

Pasak jos, kur kas daugiau supratingumo demonstruoja kitų ES šalių vyriausybės – PVM lengvatos galioja ir toliau galios net 20 šalių, 16 iš jų lengvatas pradėjo taikyti dar prieš pandemiją, dalyje jų lengvata taikoma neribotam laikui.  

Daugiau informacijos:
Evalda Šiškauskienė
Mob.: +37069844050
El.paštas: evalda@lvra.lt

Pranešimą paskelbė: Ineta Stravinskaitė, Publicum Financial Communications, UAB

Facebook Comments